Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

dayak tehdit işkence

Konuyu Kilitleyin
Old 06-06-2007, 09:19   #1
muazzez

Soru dayak tehdit işkence

ben 21 yılık evlı bır bayanım evlılığım boyunca hep şidete maruz kaldım ve her seferınde aılem boşanamasın bızde kız gelınlıkle cıkar baba evınden kefenle koca evınden dıyıp 21 yılık hayatımı işkenceyle yaşamama sebep oldu son olarak oyle bır dayak atıkı kocam olacak adam canımı kurtarmak ıcın kacma kactım karakola sıgındım ve boşanma davası actım benım hazır kartımı kendı kulanyordu benı şimdi tehdıt edyor senin tel kayıtlarını cıkarım ve bu kadın kendını satyordu dostu vardı gıbı cok kötu laflar edyor ve tehdıt ediyor kolsa tel kartın bendeydı ama kart senın adına sana zına dan bıktım tavası acacam bana yardımcı olun ben ne yapayım hakımı nerde arayım korkuyla yaşama nerye başvurayım teşekurler
Old 07-06-2007, 18:41   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.muazzez

Öncelikle mevcut ve olası şiddetten korunabilmek için Aile Mahkemesinden 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair kanun gereğince (herhangi bir harç ödemeden) korunma talep etmeniz gerekmektedir.

Dilekçede korku ve şiddete ilişkin olayları ve delilleri belirtmeniz ve korunma talep etmelisiniz.

Yasaya göre hakim aşağıdaki ve gerekli olabilecek diğer tedbir kararını verebilir:

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Öncelikle bu karar verildiğinde ve karar eşinize tebliğ edildiğinde şiddetin durması ihtimal dahilindedir.Çünkü eşiniz eğer bu karara uymaz ise üç aydan altı aya kadar cezaya mahkum edilebilir.

Diğer yandan hem korunma kararı hem de boşanma davası için bir avukattan yardım ve destek almanız oldukça yararlı olacaktır.Mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yer barosu adli yardım servisine başvurabilirsiniz.Sizden fakirlik kağıdı,ikametgah ilmuhaberi ,kimlik fotokopisi ve davanıza ilişkin evraklarınızı hazırlayıp başvurunuzu yapmalısınız.Size bir avukat atanacak ve sizden vekalet ücreti talep edilmeyecektir.

Son olarak yaşam kaygısı duyacak kadar tehdit altında olduğunuzu düşünüyorsanız bir kadın sığınmaevine başvurabilirsiniz. Gerekli bilgiler için aşağıda belirttiğim sayfayı ziyaret ediniz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=12960

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=14489

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi