Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İmzaya İtiraz Davasından Feragat ve Yüzde 10 Para Cezası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-07-2016, 16:17   #1
Av. Erdem Akçay

Varsayılan İmzaya İtiraz Davasından Feragat ve Yüzde 10 Para Cezası

Değerli meslektaşlarım,

Müvekkil aleyhine senede dayalı icra takibi yapıldı. İmzaya itiraz ettik. Duruşma günü verildi. Ancak bu süreçte borçlu ile alacaklı anlaştılar. Malumunuz imzaya itiraz davasında tazminat ve yüzde 10 para cezası söz konusu.

Aklıma gelen olasılıklar:

1- Alacaklı icra takibinden feragat eder. İmzaya itiraz davası konusuz kalır. Ancak alacaklı, feragat harcının yüksekliliği nedeniyle icra takibinden feragat etmek istemiyor.

2- İmzaya itiraz davasından feragat edilir. Bu durumda yüzde 10 ceza hususu ne olacaktır?

3- Duruşmaya gidilmeyerek ya da beyanla dava takipsiz bırakılır. Bu durumda yüzde 10 ceza hususu ne olacaktır?

Tensip tutanağında, davanın takip edilmemesi halinde dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verileceği belirtiliyor ancak devamı maddede, mazeretsiz olarak borçlu ilk duruşmaya katılmazsa(imza örneği alınamaz bu nedenle), İİK 68/a-5 uyarınca itirazın kaldırılmasına ve yüzde 10 para cezasına mahkum edileceği belirtiliyor.

Bu durumda, sizce nasıl bir yol izlenmeli? İmzaya itiraz davasından feragat edilirse, yüzde 10 para cezasından kurtulmak mümkün olur mu?
Old 08-01-2019, 18:51   #2
ddiskaya

Merhaba üstadım,aynı durumla bende karşı karşıyayım.Olayınıza nasıl bir çözüm yolu buldunuz ? Yorumlarınız benim için çok kıymetli.Şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 09-01-2019, 15:01   #3
avalaattin61

Davayı takip etmezseniz, icra mahkemesi kıymet takdirine itirazda olduğu gibi resen inceleme yapmaz. İşlemden kaldırma ve Davanın açılmamış sayılmasına karar verecektir. İİK 170/3 e göre inkar edilen imzanın borçluya ait olduğu anlaşılırsa %10 para cezası söz konusu olacaktır. Bilirkişi incelemesi yapılarak imzanın borçluya ait olduğu anlaşılmadan dava açılmamış sayılmasına karar verileceği için para cezası söz konusu olmayacaktır diye düşünüyorum.
Old 14-01-2019, 16:57   #4
Av. Erdem Akçay

Alıntı:
Yazan ddiskaya
Merhaba üstadım,aynı durumla bende karşı karşıyayım.Olayınıza nasıl bir çözüm yolu buldunuz ? Yorumlarınız benim için çok kıymetli.Şimdiden teşekkür ediyorum.

Meslektaşım, davadan feragat etmiştik. Para cezası uygulanmamıştı. Davalı da taleplerinden vazgeçmişti duruşmada. Feragat nedeniyle reddedilmişti dava.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi