Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Delillerin dosyaya celbi...

Yanıt
Old 18-11-2009, 23:42   #1
hukukçuyum

Varsayılan Delillerin dosyaya celbi...

Değerli meslektaşlarım,

Müvekkilim adına, çalışmış olduğu bankaya fazla mesai davası açmış bulunmaktayım. Fakat tahmin edeceğiniz gibi fazla mesai yapıldığına dair tüm kanıtlar banka kayıtlarında yer alıyor. Ben bu kayıtları delil listemde yazıp celbini istersem vermeme ihtimalleri yüksek. Peki dilekçe ile hakimin bunları dosyaya celbettirmesini talep etsem ve hakim celp kararı verse o zaman banka bu kayıtları göndermek zorunda kalır mı?
Old 19-11-2009, 10:25   #2
Av.Elkan

Bankalarda 24 Saat kamera kayıtları tutuluyor. Dava açmadana önce delil tespiti isteyip (katıyların silinme ve değiştirilme ihtimaline binaen) kayıt örneklerinin bir cd ye kayıt edilmesini sağlarsanız davada bunları kullanabilirsiniz. Ayrıca fazla mesai yapıldığını tanık beyanları ile de destekleyebilirsiniz... Kamera kayıtları dışındakı kayitları da mahkeme aracılığı ile delil tespiti dosyasında ya da açacağınız ana davada istetebilirsiniz.

iyi çalışmalar
Old 19-11-2009, 23:34   #3
hukukçuyum

Hmm davayı artık açtığım için önerdiğiniz yola başvurmam söz konusu değil...Fakat benim merak ettiğim daha çok usulle ilgili, yani ben bankadaki kayıtları delil listeme yazdığımda prosedür nasıl gelişir? Hakim onlara istinaden celp kararı mı verir? Hakim bu kararı verince, davalı aleyhine bile olsa bu kanıtlar göndermek zorunda kalırlar mı?
Old 20-11-2009, 00:01   #4
av.yasemin coşgun

mahkemenin göndermiş olduğu müzekkerelere gönderilen kurum mahkemenin belirtmiş olduğu yasal süre içerisinde cevap vermek zorundadır. (lehe yada aleyhe) bunun yanı sıra mahkemeden müvekkilinizin çalışmış olduğu işyerne müzekkere yazılarak özlük dosyasının istenmesini talep edin.talebiniz kabul edilecektir.
Old 20-11-2009, 09:29   #5
Av.Elkan

Alıntı:
Yazan hukukçuyum
Hmm davayı artık açtığım için önerdiğiniz yola başvurmam söz konusu değil...Fakat benim merak ettiğim daha çok usulle ilgili, yani ben bankadaki kayıtları delil listeme yazdığımda prosedür nasıl gelişir? Hakim onlara istinaden celp kararı mı verir? Hakim bu kararı verince, davalı aleyhine bile olsa bu kanıtlar göndermek zorunda kalırlar mı?

İş davaları basit yarılama usulüne tabi ve kamu düzeni ile ilgili. Bu nedenle bazı konularda mahkeme dahi re'sen delil toplayabilir. İbrazını istediğiniz belgeler için ibraz konusunda iş yerine yazı yazacaktır. Talep ederseniz "...bildirilen bilgi ve belgeleri ibraz etmediği takdirde iddiaları kabul etmiş sayılacaksınız..." şeklinde bir ibare ekleyebilirler tebligata. bu durumda talep ettiğniiz bilgi ve belgeler banka tarafında ibraz edilmese dahi iddiayı ispat etmiş sayılacağınızdan lehinize karar çıkacaktır...

iyi çalışmalar...
Old 20-11-2009, 23:41   #6
hukukçuyum

Sayın Av. Elkan açıklamalarınız için çok teşekkür ediyorum ve son birşey daha sormak istiyorum? İbrazını istediğim belgeleri delil listeme yazmam yeterli mi mahkemenin celp kararı vermesi için yoksa dilekçemde de belirtmem gerekir mi bunu?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi