Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Yurtdışında Yüksek Lisans konusu Hakkında Birkaç Soru???

Yanıt
Old 26-01-2009, 23:38   #1
M_Murat

Soru Yurtdışında Yüksek Lisans konusu Hakkında Birkaç Soru???

Yurtdışında yüksek lisans yapabilmenin koşulları nelerdir?
Nasıl başvurulur?
Burslu olarak nasıl gidilir?
Diploma notunun önemi nedir?(Ya da en çok dikkat etmemiz gereken nedir -lisans eğitiminde-?)
Hangi ülkeler daha avantajlı ve çok tercih edilmektedir??

Sorulardan da anlaşılacağı üzere tam bir aydınlanma için yardım bekliyorum.

Lütfen yurt dışında yüksek lisans yapmış olanlar da bilgilerini ve deneyimlerini paylaşsınlar.

Şimdiden teşekkürler.
Old 02-06-2010, 16:59   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Bu sorularınıza yanıt alabilmek için sizin de yönünüzü belirlemeniz gerekiyor. Bir Avrupa ülkesinde mi yoksa ABD ya da Kanada'da mı yüksek lisans düşünüyorsunuz? Ayrıca burslu olarak mı yoksa paralı mı gitmek istiyorsunuz? Hangi alanda yüksek lisans yapmak istiyorsunuz? Bu sorulara vereceğiniz yanıta göre alacağınız yanıtlar değişecektir. Burslu gitmek istiyorsanız hangi ülkede ve hangi alanda yapmak istediğinizi belirtmeniz yine yol gösterici olacaktır. Ayrıca burs kazanmak için diploma notu ve hatta dört yıllık not dökümü büyük önem taşır.
Old 21-06-2010, 00:55   #3
AV. AHMET ERTAŞ

Sayın Özge Hanım, forumda bir kaç yerde yazmama rağmen cevap alamadığım için size sorma ihtiyacı hissettim. Ben de yurt dışında özel hukuk alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. öncelikle belirteyim ki okul ortalamam 66(100'lük sistem).Ales puanım 79. Burslu olarak gitmek istiyorum. ABD veya Avrupa ülkelerinden birinde olabilir. Şartlar konusunda ve özellikle burs konusunda bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler
Saygılarımla
Old 21-06-2010, 21:24   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan AV. AHMET ERTAŞ
Sayın Özge Hanım, forumda bir kaç yerde yazmama rağmen cevap alamadığım için size sorma ihtiyacı hissettim. Ben de yurt dışında özel hukuk alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. öncelikle belirteyim ki okul ortalamam 66(100'lük sistem).Ales puanım 79. Burslu olarak gitmek istiyorum. ABD veya Avrupa ülkelerinden birinde olabilir. Şartlar konusunda ve özellikle burs konusunda bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler
Saygılarımla

Sorularınızın tüm yanıtlarını veremem ama nereden bilgi alabileceğinizi biraz biliyorum. Burs veren kurumlardan bildiklerim Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD), Fullbright... DAAD, çok sayıda Türk öğrenciyi destekliyor, burs veriyor. Ama genellikle doktora ya da doktora araştırma bursunu veriyor. Yüksek lisans bursunu genellikle daha geri kalmış ülkelerdeki başarılı öğrencilere veriyor. Bu benim gözlemim, çünkü ben DAAD bursuyla yabancı dil kursuna gittim Almanya'da, oradaki arkadaşlarımın durumundan hareketle bu sonuca vardım. Fullbright bursunu hiç araştırmadım. Bu kurumlara ulaşabilirseniz burs verecek kurumlar konusunda da bilgi verebilirler. İnternette araştırarak kolaylıkla bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca Türk Eğitim Vakfı (TEV) da DAAD ile ortaklaşa yüksek lisans bursu veriyor, hukukçular da bu burs kapsamında destekleniyor. TEV'in iletişim bilgilerine ulaşarak ayrıntılı bilgi almanız olanaklıdır. Genellikle ALES puanı herhangi bir önem taşımaz bu burslara başvuruda. Önemli olan yabancı dil bilgisidir.
Old 08-07-2010, 11:18   #5
KARAKÜLAH

Alıntı:
Yazan AV. AHMET ERTAŞ
Saygılarımla
Sayın Ertaş,
Yurtdışında burslu olarak master veya doktora yapmanız için ortalamanızın yüksek olması gerekmektedir. Fulbright ve DAAD min. 3.00 ortalamayı (100 üzerinden 80) başvuru koşulu olarak görüyor. Ayrıca DAAD-TEV işbirliği ile sağlanan Almanya'da yüksek lisans bursları için iyi düzeyde Almanca bilginizin de olması gerekiyor. Üniversitelerle iletişime geçip diğer özelliklerinizi (yabancı dil, sosyal yönleriniz vs.) önplana çıkararak burs bulmanızı öneririm.
Old 12-08-2010, 11:40   #7
AV. AHMET ERTAŞ

sayın multipack, jean monnet bursunu inceledim.Fakat detaylı bilgi elde edemedim. Sınava tabi tuttukutan sonra eleme yapıyormuş. Sınav ingilizce mi? En az bir lisana sahip olmak koşulu var. Bunun için sadece toefl sınavını mı kabul etmekte?
Old 13-08-2010, 16:13   #8
KARAKÜLAH

Sn. Ertaş
sitesinde "Sözlü Sınav Dili : ilk başvuruda belirtilen ve yazılı sınavın yapıldığı aynı AB resmi dilinde yapılacaktır." bilgisi yer alıyor. ben geçen sene araştırmıştım Toefl ibt'den 90 istediklerini hatırlıyorum.
Old 14-08-2010, 13:50   #9
multipack

Sayın Ahmet Bey,

Bursa giderken yapılan 4 adet eleme var:

İlk elemeyi dosya üzerinde yapıyorlar.

Başvuru koşullarına sahip olduğunuza dair gönderdiğiniz evrakı inceliyorlar ve eksiğiniz yoksa ikinci eleme olan yazılı sınav aşamasına geçebiliyorsunuz.

Yazılı sınavı geçtikten sonra sözlü sınava alınıyorsunuz, ki bu da üçüncü ama son eleme aşaması sayılabilir. Buradan sonra sorun yaşanması zor ama yine de var kontrol ettikleri bir şeyler.

Seçtiğiniz okulun ve çalışma programının onaylanması kalıyor geriye; çalışma konunuzun bursun amacına uygunluğu ve herkesin gitmeyi arzuladığı ilk okul seçeneğine kavuşup kavuşamayacağı ile ilgili burası. Aynı yere çok fazla yığılma olabiliyor veya burs sınavlarında sorumlu tutulduğunuz başlıktan uzaklaşmış gelebiliyorsunuz insanlara çalışmak istediğiniz alan itibarı ile.

IELTS veya TOEFL İngilizce için istedikleri puan türleri. AB resmî dillerinden herhangi bir başkası ile de aday olabiliyorsunuz, dolayısıyla o zaman istedikleri dil sınavları farklı oluyor. Bu sınavlardan alarak sunacağınız puanlar eğer bildirdikleri çıtanın üzerindeyse ilk elemeyi geçmiş oluyorsunuz.

Daha sonra yapılan yazılı sınavda AB'nin genişleme ve derinleşme süreçleri ile sizin çalışmanızın ilişkin olduğu o müzakere başlığı ile ilgili Türkiye'nin durumu ekseninde dönen kompozisyon soruları soruluyor. Üç - üç buçuk saatlik bir sınav.

Mülâkatta, yani sözlü elemede ise, sitelerinde verdikleri çizelgeye göre bir sınamaya tabi tutuluyorsunuz. Orada sizin çalışma konunuzu çok daha ayrıntılı olarak görüşüyorsunuz karşılıklı. Bir de dil yeteneğiniz tabii tekrar değerlendirdikleri.

AB resmî dillerinde hangisinden aday olduğunuzu en başta bildiriyorsunuz ve anlattığım bütün bu safhalar başta bildirdiğiniz dilde gerçekleşiyor. Yol ortasında çalışma alanınızı veya dilinizi değiştirme şansınız yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi