Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

UYAP dosya safahat sorgulamalarına kısıtlama getirilmesi: UYAP'taki yavaşlamanın sebebi Avukatlardır !

Yanıt
Old 30-04-2013, 11:22   #1
Av. Tevrat DURAN

Dikkat UYAP dosya safahat sorgulamalarına kısıtlama getirilmesi: UYAP'taki yavaşlamanın sebebi Avukatlardır !

Sayın meslektaşlarım, bildiğiniz gibi artık Uyap ortamında safahat sorgusu akşam 18:00'den sonra yapılabiliyor. Bu durumun geçici olup olmadığını sorduğumda aşağıdaki cevabı aldım, sizinle paylaşıyorum. Yorumsuz;

Sayın Tevrat Duran,
Sisteme aşırı yük getiren tüm dosyaların günlük/anlık safahat sorgulamaları, sistem performansını yükseltmek amacıyla hergün saat 18:00'den sonra yapılabilmektedir. Aciliyeti bulunan dosyalarınızın günlük/anlık safahatını ilgili dosyanın içine girip, safahat kısmından sorgulayabilirsiniz. Ayrıca bu uygulama geçici bir uygulama değildir. İyi günler dileriz.

Adalet Bakanlığı
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı
Yazılım Destek Şube Müdürlüğü
Old 30-04-2013, 11:52   #2
Admin

Bilgi işlem sistemlerinin performans sorunlarının çözümü konusunda sistem sorumlularının bulduğu bu dahiyane çözümler beni her zaman şaşırtmayı başarabiliyor, bunca yıldır sürekli yaşıyorum, halen alışamadım.

Bir bilgi işlem sisteminde performans sorunu varsa, benim bakış açıma göre sorunun çözümü, sisteme yeni ve daha güçlü sunucular eklenerek performansın arttırılmasıdır. Türkiye'de ise bu tip sorunlar sistemin işlevlerinin kısıtlanması veya ücretli hale getirilmesi ise çözülmeye çalışılıyor, bu felsefeyi anlamak imkansız.

UYAP'ın sistem yükü nedir bilemiyorum ama kesin olan birşey varsa Google, paypal, amazon, ebay gibi büyük bilişim sistemlerinin yüküyle karşılaştırıldığında çölde kum tanesidir. Üstelik UYAP onlar gibi ticari kaygıları olan özel bir ağ da değildir ve arkasında devlet bütçesi ve imkanları vardır. Sistemde bir aşırı yüklenme veya performans sorunu varsa, yeni sunucuları sisteme ilave edersiniz, mevcut trafiğinizin 2 katını karşılayacak performans seviyesine çıkarsanız. (Ki esasında uzun vadeli planlarınız içinde bunu öngöremeyip bugün bu yükü yaşamak dahi belirgin bir yönetimsel strateji hatasıdır, o da ayrı tartışma konusu) Ama herşey bir yana bunu en azından şimdi yapmak yerine sistemin işlevlerini düşürmek, erişim kısıtlamak ve bırakın bunları hayata geçirmeyi, bu seçenekleri düşünmek dahi bence bir bilişim ağının ruhuna aykırı.

Durumun vehameti farazi şu mesaj üzerinde çok daha açık görülür sanıyorum:
Alıntı:
Sayın Google Kullanıcısı,

Sisteme aşırı yük getiren google aramaları sistem performansını yükseltmek amacıyla hergün saat 18:00'den sonra yapılabilmektedir. Aciliyeti bulunan aramalarınız için Meydan Larousse ansiklopedisini kullanabilirsiniz. Ayrıca bu uygulama geçici bir uygulama değildir. İyi günler dileriz.

Google Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

Eleştirim yanlış anlaşılmasın: Ben de bilişim ağı yönetiyorum, sistem performans sorunlarını, çözümünün zorluğu ve maliyetini ve bunun teknik ekip üzerindeki baskısını çok iyi bildiğimi düşünüyorum. Dolayısıyla bu mesajı Google veya benzeri bir özel siteden alsak -daha traji komik olmakla beraber- bir sistem sorumlusu olarak daha fazla empati kurmam da mümkün. Ancak mesaj arkasında devlet imkanları olan ve devletin kamusal hizmet verdiği tekel bir ağın sorumlularından gelince anlayışlı olmak hiç kolay olmuyor. En azından benim için.
Old 03-05-2013, 14:22   #3
urla

Memurun, mübaşirin, hatta hakimin dosya safahatini görmesi, incelemesi benim görmemden daha mı önemli? Bence tam tersi ordaki memur hakim bakmasın tabi ki önce ben bakmalıyım onlar değil. Vatandaşın işini görmek için görevlendirilmiş bürokratı memuru benim işimi görürken beni hangi akla hizmet ayak bağı, fazlalık olarak görüyor akıl mantık almıyor. Nefes almak bile adliyede neredeyse harca bağlanacakken çatır çatır harç ücretlerini topluyorsan bana da istediğim zaman dosyayı inceleme ''hizmet''ini vereceksin.
Old 14-05-2013, 08:20   #4
Av. Sami Günsen

bilmiyorum internet bağlantısından mıdır ama ben zaten ofisimde uyap denen şeyi bir defa girip kullanabiliyorsam 5 defa kullanamıyorum. benim açımdan çalışmıyor, 18:00 öncesi ya da sonrası fark etmiyor!
Old 14-05-2013, 15:10   #5
janveljan

Dikkat performans düşmanları siziii

Ben de bir mail atıp bu kısıtlamanın gerekçesini sormayı düşünüyordum ki değerli meslektaşımız Tevrat bey sormuş ve cevabını almış.
Ama cevap biraz eksik gibi geldi bana, asıl cevap aşağıdaki gibi olmalıydı bence ne dersiniz

Alıntı:
Sayın Uyap Kullanıcısı Avukat Janveljan

Bildiğiniz üzere Avukat portalın v3.30 sürümüyle, avukat portal işlemleri ücretsiz hale getirilmiştir.

Bu durumun bizi ne kadar müteessir ettiğini tahmin bile edemezsiniz. Biz sorgulama başı ücretleri arttırmaya, dilekçe gönderimi, dava açma gibi işlemleri ücretli hale getirmeye, avukatların Uyap’ta geçirdikleri sürelere kısıtlamalar koymaya hazırlanırken siz avukatlar lehine yapılan bu değişiklik bizde tam bir şok etkisi yarattı.

Bilgi işlem dairesindeki arkadaşlarla yemeden içmeden kesildik. Ne yapsak etsek de siz gereksiz avukatları Uyap tan uzaklaştırsak diye düşünürken cingöz bir arkadaşımızın aklına “safahat sorgulamasına akşam 6 dan sonra izin verelim, böylece saat 4 te 5 te bürodan çıkıp boğazdaki yalılarında viskilerini yudumlamaya giden avukatlar , saat 6 ya 6,5 kadar büroda beklemek zorunda kalsınlar, dosyalarındaki değişikliklere zamanında müdahale edemesinler” fikri geldi.
Nispeten daha az cingöz bir arkadaşımız “ ee peki bu kısıtlamanın bahanesi ne olacak” diye sorunca, maaile “sistem performansını yükseltme bahanesiii” diye sevinçle bağrıştık.

Durum böyleyken böyledir.
Ayrıca bu uygulama geçici bir uygulama değil gayet kalıcı ve genişlemeye meyyal bi uygulamadır, demedi demeyin.
Sizi performans düşmanları siziii.

İyi günler dileriz.
Adalet Bakanlığı
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı
Old 15-05-2013, 15:01   #6
Avukat Hakan Eren

Siz avukat milleti böylesiniz işte...

Bak bedava yaptılar diye sorgulamayı, ohh UYAP'a gir çık, sorgula, ertesi gün bir daha sorgula, fotoğraf çeker gibi "bir kez daha sorgulayalım garanti olsun"...

Ne güzel memleket.

Kardeşim, ölüyü bile çok kurcalarsan ne olur? Di mi?

Kurcalamayın UYAP'ı. Girip girip çıkmayın... Girerseniz çıkmayın sadece sessizce sağa sola bakının. Tuşlara da basmayın... Çıkarsanız da girmeyin. Yalama edeceksiniz yav... Sistem sizin yüzünüzden yavaşlıyor...

Hadi daalın...

Old 16-05-2013, 14:00   #7
detay82

Sorgulamalar artık 18.00 dan 18:30 a çekilmiş.

Böyle saçma bir uygulama olamaz.

Büronun kapalı olduğu saatte nasıl sorgulama yapılacak.
Old 17-05-2013, 05:57   #8
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan detay82
Sorgulamalar artık 18.00 dan 18:30 a çekilmiş.

Böyle saçma bir uygulama olamaz.

Büronun kapalı olduğu saatte nasıl sorgulama yapılacak.

Günler torbaya mı girdi. Dünün sorgusunu bugün yapacaksın. Bakanlıkta oturanlar öyle istiyor çünkü...
Old 17-05-2013, 21:00   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Bugün 10 dakika içinde Gebze'ye, Bakırköy'e ve Çağlayana gittim, dilekçelerin havalesini alıp, dosyasına koydum, döndüm... Uyap, hertürlü dışlanmamıza rağmen büyük bir şans.
Old 17-05-2013, 21:41   #10
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Bugün 10 dakika içinde Gebze'ye, Bakırköy'e ve Çağlayana gittim, dilekçelerin havalesini alıp, dosyasına koydum, döndüm... Uyap, hertürlü dışlanmamıza rağmen büyük bir şans.

Silivri?

Old 20-05-2013, 09:28   #11
Av.mehmet.av

Sayın meslektaşlarım;
UYAP'ın safahat kısmında herhangi bir sıkıntı göremiyorum. Acaba ben yanlış bir yere mi bakıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi