Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukat portaldan borçlu Mernis Adres sorgulama artık ücretli!

Yanıt
Old 01-11-2011, 09:56   #1
dursunal

Varsayılan Avukat portaldan borçlu Mernis Adres sorgulama artık ücretli!

Bugünden itibaren Avukat Portal'dan borçlu mernis bilgilerine ulaşılıyor. Ancak bir sorun var. Sorgulama başarılı olur ise, yani mernis adresi mevcut ise sorgulama başına 5 TL ile ücretlendiriliyor. Avukatlar artık sömürülecek bir meta. Allah yardımcımız olsun.
Old 01-11-2011, 15:22   #2
oguzhand0

Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde Bakanlığa gönderdim dilekçemi.

Bu duruma kaynak idari işlem yahut kararın bir suretini, numarasını ve tarihini istedim.

Bakalım, gelsin paylaşacağız...

Saygılarımla
Old 01-11-2011, 17:57   #3
Av. Taner BAŞ

Açıkçası ne cevap vereceğimi bilemiyorum.

Daha önce başka bir başlık altında paylaşılmıştı. Meslektaş İlker Bey 8. ay da paylaşmıştı bu durumu bizle. Ancak başlığa baktım toplam 24 cevap verilmiş. Sitedeki meslektaşlarımızın sayısına kıyaslayınca çok düşük bir rakam.

Ben genel olarak duruma tepkisiz kalındığını düşünüyorum. Baro odalarındaki sohbetlerde bu konuyu dile getirdiğimde; meslektaşlarımızın pek umursamadıklarını farkettim. Sanırım bu durumun kaynağı da bir çok meslektaşımızın UYAP ile yeterince barışık olmamaları.

Bir gün olur da; icra dairesine talep yaptığımızda ücret istenilirsen; sanırım o zaman tepkiler biraz daha duyulur hale gelecektir.

Ama her online talep için 5,oo Tl'sı ciddi bir rakam. Toplu ön ödeme ya da en azından dosya borcu ile kıyasen bir rakam istenmesi daha adilane olabilir diye düşünüyorum.
Old 01-11-2011, 19:49   #4
oguzhand0

Taner Bey daha da acı bir şey var; meslektaşlara UYAP' a girişin değil de sorgulamaların ücretli hale getirildiğini söylediğimde verdikleri tepki "Aaaa iyi madem icradan bakmaya devam ederiz" oluyor.

Ben de bunu anlamıyorum... Bir avukatın UYAP Portalı üzerinden sorgulama yapmak hakkıysa ki son düzenleme ile hakkı olduğu ortaya çıktı; neden bundan bu kadar kolay bir şekilde vazgeçebiliyoruz...
Old 02-11-2011, 13:43   #5
AV.ORHAN DOĞAN

Sayın Doğan;
Avukat portal ücretsiz hizmet vermektedir.mernis,sgk,takbis,egm mazeret dilekçelerinde 5tl ücret alınmaktadır.iyi günler dileriz.
Benim Bilgi edinme kanununa göre yazılı olarak cevap istediğim mailime cevap olarak uyap portalın tarafıma gönderdiği mail.
Old 02-11-2011, 13:48   #6
AV.ORHAN DOĞAN

Kaynak ,Yasa ,KHK, idari işlem ,yahut kararın bir suretini, numarasını ve tarihini Bilgi edinme hakkındaki kanuna göre tarafıma gönderilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.
uyapportal@adalet.gov.tr
Ben de bu yazıyı gönderdim. sayın Meslektaşlarım birlikten kuvvet doğar.Sizden ricam sizinde olumsuz maillerinizi bakanlığa göndermeniz.Yine Barolar Birliği Başkanlığına da konu ile ilgili mail attım.
Old 02-11-2011, 15:17   #7
oguzhand0

Alıntı:
Yazan AV.ORHAN DOĞAN
Sayın Doğan;
Avukat portal ücretsiz hizmet vermektedir.mernis,sgk,takbis,egm mazeret dilekçelerinde 5tl ücret alınmaktadır.iyi günler dileriz.
Benim Bilgi edinme kanununa göre yazılı olarak cevap istediğim mailime cevap olarak uyap portalın tarafıma gönderdiği mail.
Kızgınlığın doruklarındayım...
Old 02-11-2011, 15:20   #8
oguzhand0

Bilgi Edinme Kanunu kapsamında cevap verebilecek merci Adalet Bakanlığı' dır diye biliyorum sevgili meslektaşlarım.

O yüzden uyap portalın iletişim mailine e-posta göndermeniz işe yaramayacaktır diye düşünüyorum...

Benim doğrudan Bakanlığın bilgi edinme bölümüne dün gönderdiğim dilekçe şu şekildedir.

Alıntı:
Eskişehir Barosu mensubu 1460 sicil nolu avukatım.

31.10.2011 tarihinde UYAP Avukat portalında;

İcra dosyalarınızdaki borçlulara ait Mernis Kimlik ve Adres Bilgileri görüntüleme açılmıştır. (Dosya Görüntüleme paneli, Borçlu Bilgileri sekmesi) (31 Ekim 2011)

Şeklinde bir duyuru gözükmüştür.

Bu duyuru ile UYAP Avukat Portalında vekâletimizin bulunduğu icra dosyalarında dosya borçluları hakkında Mernis, SGK vb. sorgulamaları ücret karşılığında yapabilme yetkisine kavuştuk.

Biz avukatlara bu yetkinin verilmesine ve yine bu yetkinin ücretli olmasına ilişkin idari işlemin ve kararın bir suretinin tarafıma e-posta yoluyla gönderilmesini ve ilgili kararın tarih – numara – makam bilgilerinin tarafıma gönderilmesini saygılarımla arz ve talep ederim
Old 02-11-2011, 23:49   #10
oguzhand0

Nevra Hanım bir de açıklama eklerseniz?

Ne anlamamız gerekiyor?
Old 02-11-2011, 23:57   #11
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Nevra Hanım bir de açıklama eklerseniz?

Ne anlamamız gerekiyor?

Ücretlendirmenin (5 TL miktarın değil lakin ücretlendirmenin) ikinci linkte Adalet Bakanlığı ile Barolar Birliği arasında imzalanan protokolün 5.7. maddesinde mesnedini bulacağınızı...

Saygılar...
Old 03-11-2011, 00:01   #12
oguzhand0

Teşekkür ederim Nevra Hanım.

TBB' nin aleyhimize bir protokol imzaladığı zaten gün gibi ortada...

Açacağım idari davada da kuvvetle muhtemel Bakanlık bu belgeye dayanacak.

Öncelikli gereken bu protokolün ivedilikle feshidir.
Old 03-11-2011, 00:07   #13
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Teşekkür ederim Nevra Hanım.

TBB' nin aleyhimize bir protokol imzaladığı zaten gün gibi ortada...

Açacağım idari davada da kuvvetle muhtemel Bakanlık bu belgeye dayanacak.

Öncelikli gereken bu protokolün ivedilikle feshidir.

5.15. madde de enteresan: "Bu protokol kapsamında UYAP ve UBAP arasında kurulacak veri iletişim bağlantısı sayesinde elektronik ortamda erişilip paylaşılan veriler, gerekmedikçe fiziki olarak ayrıca istenemez".

Ne kadar yoruma açık ve tehlikeli bir madde olduğunu anlamak için "hukukçu olmak gerekir mi" bilemedim.

Saygılar...
Old 03-11-2011, 14:01   #15
AV.ORHAN DOĞAN

Sayın Doğan;

Avukat Portalın kullanımının UYAP’a getirdiği yükü azaltmak için hizmetin gereksiz kullanımının engellenmesinin gerektiği ve ücret alınmasının gereksiz kullanımları azaltacağı Gerekçelerinden hareketle Bakanlığımız ile Türkiye Barolar Birliği arasında varılan mutabakat neticesinde avukatların Avukat Portalı üzerinden vekili oldukları dosya bilgilerine erişim gibi temel hizmetlerin dışında kalan, dosya içerisindeki evrakları görüntüleme,mazeret dilekçesi,genel safahat bilgisi sorgulama, MERNİS, Tapu, SGK gibi dış sistemlerden yapılacak sorgulama hizmetlerinden ücret alınmasının uygun olacağı 05.07.2011 tarih ve 2011/424 sayılı Bakanlık Oluru uygulamaya geçilmiştir.iyi günler dileriz.
bana uyap portal 'dan gelen mailin cevabı
Old 03-11-2011, 14:43   #16
janveljan

Dikkat yuhh ki ne yuh !

Alıntı:
Yazan AV.ORHAN DOĞAN
Sayın Doğan;

Avukat Portalın kullanımının UYAP’a getirdiği yükü azaltmak için hizmetin gereksiz kullanımının engellenmesinin gerektiği ve ücret alınmasının gereksiz kullanımları azaltacağı Gerekçelerinden hareketle Bakanlığımız ile Türkiye Barolar Birliği arasında varılan mutabakat neticesinde avukatların Avukat Portalı üzerinden vekili oldukları dosya bilgilerine erişim gibi temel hizmetlerin dışında kalan, dosya içerisindeki evrakları görüntüleme,mazeret dilekçesi,genel safahat bilgisi sorgulama, MERNİS, Tapu, SGK gibi dış sistemlerden yapılacak sorgulama hizmetlerinden ücret alınmasının uygun olacağı 05.07.2011 tarih ve 2011/424 sayılı Bakanlık Oluru uygulamaya geçilmiştir.iyi günler dileriz.
bana uyap portal 'dan gelen mailin cevabı

Yuhhh koca bir yuhh.!!, Cevap mailini biraz önce okudum hala şoktayım.

Adamlar açık açık “bu avukatlar Avukat portalı gereksiz kullanıyor, bu da Uyap’a yük getiriyor. Ne yaptıysak bu boş işlerle uğraşan sistemi gereksiz kullanan avukatları engelleyemedik bizimde aklımıza ücret alırsak bunların çil yavrusu gibi dağılacağı geldi,şöyle kallavi sorgulanma ücretleri alalımda hizmetten yararlanamasınlar bizde rahat edelim dedik.” diyor.

Yani bu sorgulamaların avukatlara ücretli hale getirilmesinin, finansman ihtiyacı,kamu harcamalarına katılım vesaire gibi dayanaksız da olsa bir gerekçesi yok, olay bizi yıldırıp sistemin dışına atarak sistemi daha hızlı çalıştırmak.

Adamların aklına gerekli alt yapı desteğini arttıralım, sörvırları çoğaltalım, hizmetin kalitesini artıralım, mümkün oldukça çok avukatın sisteme girmesini sağlayalım bu sayede yargı hizmetleri hızlansın gereksiz masraflar azaltılsın, çağımız bilişim çağı demek gelmiyor.

Be adam elin gavuru facebook diye twitter diye sistemler kurup bütün dünyada milyarlarca insana kesintisiz tıkır tıkır hizmet sunuyor. Bu Mernis, AKS, TAKBİS gibi online sistemler 70 milyon insana hizmet sunabiliyor da birkaç bin avukat sistemden yararlanmaya başlayınca mı senin Uyap sistemin iflas ediyor. 3- 5 bin avukatı sistemin dışına atarak bilişim altyapını bu sayede mi düze çıkartacaksın. Bulduğun yegane çözüm bu mu ?

Anladığım kadarıyla bu dış sorgulamaların dışında yakında dosyalarımızdaki evrakları görüntülemeyi dosyalarımızdaki değişiklikleri (Safahat) sorgulamayı da ücretli yapacaklar.Tam deli dumrul mantığı.

Yahu bunlarla uğraşacağınıza açık açık “biz avukatların bu sistemlerden yaralanmasını istemiyoruz, avukat portalı kapattık” deyin olsun bitsin.Bu sayede Uyap sisteminiz kurtulmuş olur.Siz Adalet Bakanlığından Milli Eğitim Bakanlığına geçerseniz de Okulları kapatır bakanlığı tıkır tıkır işletirsiniz.

Tüm bunlardan daha vahimi cevapta “ücret alınmasının gereksiz kullanımları azaltacağı Gerekçelerinden hareketle Bakanlığımız ile Türkiye Barolar Birliği arasında varılan mutabakat neticesinde bu kararı aldık” deniyor. Barolar birliği başkanı bu AĞIR SUÇLAMAYA karşı derhal bir açıklama yapmalı.Bir açıklamaları varsa tabi !
Old 03-11-2011, 15:43   #17
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan janveljan
Yuhhh koca bir yuhh.!!, Cevap mailini biraz önce okudum hala şoktayım.

Adamlar açık açık “bu avukatlar Avukat portalı gereksiz kullanıyor, bu da Uyap’a yük getiriyor. Ne yaptıysak bu boş işlerle uğraşan sistemi gereksiz kullanan avukatları engelleyemedik bizimde aklımıza ücret alırsak bunların çil yavrusu gibi dağılacağı geldi,şöyle kallavi sorgulanma ücretleri alalımda hizmetten yararlanamasınlar bizde rahat edelim dedik.” diyor.

Yani bu sorgulamaların avukatlara ücretli hale getirilmesinin, finansman ihtiyacı,kamu harcamalarına katılım vesaire gibi dayanaksız da olsa bir gerekçesi yok, olay bizi yıldırıp sistemin dışına atarak sistemi daha hızlı çalıştırmak.

Adamların aklına gerekli alt yapı desteğini arttıralım, sörvırları çoğaltalım, hizmetin kalitesini artıralım, mümkün oldukça çok avukatın sisteme girmesini sağlayalım bu sayede yargı hizmetleri hızlansın gereksiz masraflar azaltılsın, çağımız bilişim çağı demek gelmiyor.

Be adam elin gavuru facebook diye twitter diye sistemler kurup bütün dünyada milyarlarca insana kesintisiz tıkır tıkır hizmet sunuyor. Bu Mernis, AKS, TAKBİS gibi online sistemler 70 milyon insana hizmet sunabiliyor da birkaç bin avukat sistemden yararlanmaya başlayınca mı senin Uyap sistemin iflas ediyor. 3- 5 bin avukatı sistemin dışına atarak bilişim altyapını bu sayede mi düze çıkartacaksın. Bulduğun yegane çözüm bu mu ?

Anladığım kadarıyla bu dış sorgulamaların dışında yakında dosyalarımızdaki evrakları görüntülemeyi dosyalarımızdaki değişiklikleri (Safahat) sorgulamayı da ücretli yapacaklar.Tam deli dumrul mantığı.

Yahu bunlarla uğraşacağınıza açık açık “biz avukatların bu sistemlerden yaralanmasını istemiyoruz, avukat portalı kapattık” deyin olsun bitsin.Bu sayede Uyap sisteminiz kurtulmuş olur.Siz Adalet Bakanlığından Milli Eğitim Bakanlığına geçerseniz de Okulları kapatır bakanlığı tıkır tıkır işletirsiniz.

Tüm bunlardan daha vahimi cevapta “ücret alınmasının gereksiz kullanımları azaltacağı Gerekçelerinden hareketle Bakanlığımız ile Türkiye Barolar Birliği arasında varılan mutabakat neticesinde bu kararı aldık” deniyor. Barolar birliği başkanı bu AĞIR SUÇLAMAYA karşı derhal bir açıklama yapmalı.Bir açıklamaları varsa tabi !
Çok güzel izah etmişsiniz, tebrik ederim.
Old 03-11-2011, 16:54   #18
Av.Yasemin

5.15.: "Bu protokol kapsamında UYAP ve UBAP arasında kurulacak veri iletişim bağlantısı sayesinde elektronik ortamda erişilip paylaşılan veriler, gerekmedikçe fiziki olarak ayrıca istenemez".

Gözümüz aydın... Şimdi anlaşıldı İcra Müdürlüklerinin neye güvenerek bir haftadır "getirmeyin bu talepleri, oturun büronuzdan bakın" dedikleri... Bu haftanın başından beri bulunduğumuz yerden ufak ufak çıkmaya başlayan sesler bu şekilde...
Old 03-11-2011, 17:15   #19
dursunal

Sayın Doğan'ın eklediği mail cevabını alıntı yaparak Barolar Birliği'ne ve İstanbul Barosuna mail gönderdim. Bakalım ne yapacaklar.
Old 02-12-2011, 10:59   #20
Adalet Bakanı

Alıntı:
Yazan dursunal
Sayın Doğan'ın eklediği mail cevabını alıntı yaparak Barolar Birliği'ne ve İstanbul Barosuna mail gönderdim. Bakalım ne yapacaklar.

Henüz bir şey yapan olmadı sanırım. Demek ki gereksiz kullanıyormuşuz...

Meslek örgütü olarak dünyada tekiz!...
Old 18-01-2012, 20:19   #21
umutyalcin

sayın kavilli gibi meslekdaşlarımız olmasa biz hiç bir problemi halledemeyiz. düşünün ki kendi birliğimiz nasıl bir protokole imza atıyor bence ortak bir çalışma grubu kurmalı ve bu işe örgütlü bi rşekil degirmeliyiz.
Old 18-01-2012, 20:33   #22
umutyalcin

lütfen bir dilekçe örneği oluşturalım ve herkes barosundan bunun avukat arkadaşlarca imzalanarak adalet bakanlığına gönderilmesini sağlasın yada ortak bir dava açalım
Old 19-01-2012, 00:51   #23
oguzhand0

Değerli meslektaşım Umut Bey;

Adalet Bakanlığı' nın UYAP Portalı' nı ücretli hale getirmesine ilişkin idari işleminin iptali talepli dava üyesi olduğum Eskişehir Hukuksal Bakış Derneği tarafından önceki aylarda açılmıştır. Şu an için beklemedeyiz.

Sayın Kavili' den de gem vurmanız güzel rastlantı olmuş, az önce çok keyifli bir akşam yemeği yedik kendisi ve diğer birkaç meslektaş dostumuzla.

Avukat Hakları ve sorunları adına oldukça yararlı ve bir hayli eğlenceli bir gece oldu.

Son olarak da Umut Bey; İstanbul' daki dostlarımız gezmeye, akşam yemeğine geliyorlar bu taraflara. Sizleri de bekliyoruz

Saygılarımla
Old 19-01-2012, 07:22   #24
umutyalcin

Oğuzhan bey; nazik davetiniz için çok sevindim. Umarım bir gün gelebilme imkanımız mevcut olur.Teşekür ediyorum davadaki gelişmeleri de burdan paylaşırsınız sanırım. Saygılarımla.
Old 28-01-2012, 17:53   #25
Atilla09

Selamlar öncelikle icra müdürlükleri mernis,sgk,araç ve tapu dahil tüm sorgulama taleplerinin avukat portal üzerinden yapılması nedeni red etme işlemlerine başlamıştır.Karadeniz ereglisi ,ankara,antalya,samsun,son olarakta trabzon ,denizli illeri uygulamaya bu dogrultuda son mahkeme kararlarıyla başlamıştır.Düşünceleriniz nelerdir.
Old 02-02-2012, 12:16   #26
serhattugral

Alıntı:
Yazan Atilla09
Selamlar öncelikle icra müdürlükleri mernis,sgk,araç ve tapu dahil tüm sorgulama taleplerinin avukat portal üzerinden yapılması nedeni red etme işlemlerine başlamıştır.

İyi ama, az evvel kontrol ettim, avukat portaldan sadece mernis sorgusu yapılıyor, diğerleri için "yapım aşamasında" diyor.
Old 02-02-2012, 13:22   #27
Av.Kübra YILDIZ

Para alacaklarına başta İcra Müdürlüklerini, Kalem Personelini bilgilendirseler daha iyi olmaz mı acaba?
2011 yılında İcra Tevzim değişmeden 1 yıldır çalıştığım daireyi zor da olsa UYAP üzerinden açtığım icra takiplerine ve taleplerine alıştırmıştım fakat yeni tevziimde yaptığım UYAP icra takibinde ortalık karıştı.
Talebi alan Müdür ve personel ne yapacağını bilememiş. Daireye durumu sormaya gittiğimde ise tepkiyle karşılaştım. "yerimizden kalkmaya üşeniyormuşuz, ne diye dairede takip başlatmak varken UYAP tan açıyor muşuz??
Aynı şekilde daha bir çok kalem de uyaptan gönderdiğim dilekçeler, icra talepleri, hele ki taşralar...
Daha çoğu taşranın Banka Hesapları UYAP a tanımlı değil. Telefon açtığımda çok farklı tepkilerle karşılaşıyorum.

Bence para almak yerine baştan kendi personellerini eğitsinler...
Old 02-02-2012, 16:22   #28
Mücahit SARIGÜZEL

Vatandaşın sorgulamasını UYAP'tan bedava avukatın dosyasını avukat portalından 5tlye reva bu.Bir deli kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkaramamış.Bu iş bu misale döndü.Adalet bakanı oluruyla işten anlamayan biri tarafından tespit edilen bu ücretten bir türlü dönemiyorla.Bürokrasi dediğimiz şey bu olsa gerek.
Old 21-02-2012, 16:08   #29
n_plak

http://www.barobirlik.org.tr/dosyala...0215_karar.pdf

Reddedilen taleplerimiz için şikayet yoluna giderek, bu tarz dayatmaların kabul edilmeyeceğini ve uygulamanın değiştirlmesini sağlamamız gerektiğini düşünüyorum.
Old 07-03-2012, 09:16   #30
Av. O. TEKGUL

"Borçluya ait Mernis adres ve kimlik bilgileri görüntülenir.
Bu işlem (başarılı olduğu taktirde) 5 TL ile ücretlendirilecektir."

MERNİS sorgulama sekmesinde bu uyarı yazmaktadır. Uyarıya göre adres bulunamadığında ücret alınmaması gerektiği halde bugün yaptığım sorgulamada adresi bulunmaya borçlu için 5,00 TL kesinti yapıldı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi