Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Bir Avukatın Vergi Dairesi Macerası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-09-2011, 13:16   #1
Av. Engin EKİCİ

Varsayılan Bir Avukatın Vergi Dairesi Macerası

- Avukat x, İdare Mahkemesi'nden harcın iadesine ilişkin imzalı mühürlü evrakı alır. Harcı başlangıçta paşa paşa alan devlet, iş harcın iadesine geldiğinde Vergi Dairesi'ne göndermekte sakınca görmez.

- Avukat x bu düşüncelerle Vergi Dairesi'nin yolunu tutar.

- Yürüyerek ve araçla en az 20 dk. -trafik var- mesafedeki Vergi Dairesi'ne giden avukat, direkt vezneye yönelir.

- Ne kadar da uyanıktır. Mahkemeden aldığı imzalı mühürlü evrakı vezneye ibraz etmekle parayı hemen alacağı düşüncesiyle keyiflidir de.

- Veznede sıra kendisine geldiğinde harç iadesi ile ilgili işlerle görevli "süreksiz işler birimi"ne yönlendirilir. Öyle hemen kim kime para verir, tabii ki yahu diyerek moralini diri tutmaya çalışan avukat, en sevdiği şarkıları mırıldanmakta hiçbir beis görmeden süreksiz işler birimine (daha önce hiç duymamıştır) gider.

- Havale almak için müdür yardımcısının odasına tam girecektir ki "harç iadesi mi? şeklinde sorulan soruya yanıt bile veremeden y hanıma yönlendirilir. (Keyifli halinden para vermek için değil de almak için orada bulunduğu izlenimini vermesi, sanırım hemen y hanıma yönlendirilmesinde rol oynar)

- "Merhaba y hanım, harç iadesi için geldim, işte evrağım" der güler yüzle.. y hanım, "bir dilekçe hazırlayacaksınız, mahkemenin gerekçeli kararının aslı -bu sırada hemen fotokopi kabul etmiyoruz demeyi de ihmal etmez- olacak ve bugün ödeme yapamıyoruz" der avukata.

- Avukat x, yüzü hafif asılmış ama gülümsemesi devam eder şekilde sorunun y hanımdan kaynaklanmadığının da bilinciyle "devlet para vermesi gerektiğinde ne kadar çok bürokratik işlemle uğraştırıyor hem bizleri hem de sizi" cümlesiyle imzalı mühürlü iade evrakını inceleyen y hanım serzenişte bulunur.

- y hanım ise, "sadece avukatlar yakınıyor, vatandaş iade için geldiğinde istenen belgeleri tamamlıyor ve hiç sesini çıkarmıyor, ertesi gün de gelip parasını alıp gidiyor" diyerek avukatın bürokrasiyi eleştiren yaklaşımından hiç hoşnut kalmadığını ifade eder. Haklıdır, bu avukatlar hiçbir şeye emret ağam tamam paşam demeyecek midir? Avukatlar olmasa adliyeler ne kadar rahat eder anlayışına yakın vergi dairelerindeki aksamaların nasıl çözümleneceğine dair bir fikri vardır artık y hanımın.

- Sonra avukata, "gerekçeli karar da yoktur şimdi sende, zaten hangi avukat harç iadesi için geldiğinde gerekçeli kararın aslını yanında bulunduruyor ki" şeklinde vurucu darbeyi indirir. Bunun üzerine avukat, "ben değil siz diye hitap edeceksiniz, ben size siz diye hitap ettim" der. y hanım senden size geçiş yapar yapmasına ama hep bizimle uğraşıp hiç yukarıya şikayette bulunmuyorsunuz yanıtını da vermeyi ihmal etmez. Haklıdır belki de ama üslubundan dolayı kendisiyle uzlaşabilme zemini kalmamıştır. Zaten ne gerekçeli karar ne de aslı bulunmaktadır avukatın yanında. İşte yine y hanım haklı çıkmıştır.

- Avukat x, y hanımın elinden imzalı mühürlü mahkeme evrakını sert bir şekilde alarak mekanı terk eder. "Bu durumu şikayet edeceğim" diye söylenerek yürüdüğü koridorda, harç iadesi için daha kırk fırın ekmek yemesi gerektiğini öğrenmiş olmanın verdiği ağırlık yüzünden okunuyordur sanki..
Old 29-09-2011, 14:30   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
- Avukat x, İdare Mahkemesi'nden harcın iadesine ilişkin imzalı mühürlü evrakı alır. Harcı başlangıçta paşa paşa alan devlet, iş harcın iadesine geldiğinde Vergi Dairesi'ne göndermekte sakınca görmez.

- Avukat x bu düşüncelerle Vergi Dairesi'nin yolunu tutar.

- Yürüyerek ve araçla en az 20 dk. -trafik var- mesafedeki Vergi Dairesi'ne giden avukat, direkt vezneye yönelir.

- Ne kadar da uyanıktır. Mahkemeden aldığı imzalı mühürlü evrakı vezneye ibraz etmekle parayı hemen alacağı düşüncesiyle keyiflidir de.

- Veznede sıra kendisine geldiğinde harç iadesi ile ilgili işlerle görevli "süreksiz işler birimi"ne yönlendirilir. Öyle hemen kim kime para verir, tabii ki yahu diyerek moralini diri tutmaya çalışan avukat, en sevdiği şarkıları mırıldanmakta hiçbir beis görmeden süreksiz işler birimine (daha önce hiç duymamıştır) gider.

- Havale almak için müdür yardımcısının odasına tam girecektir ki "harç iadesi mi? şeklinde sorulan soruya yanıt bile veremeden y hanıma yönlendirilir. (Keyifli halinden para vermek için değil de almak için orada bulunduğu izlenimini vermesi, sanırım hemen y hanıma yönlendirilmesinde rol oynar)

- "Merhaba y hanım, harç iadesi için geldim, işte evrağım" der güler yüzle.. y hanım, "bir dilekçe hazırlayacaksınız, mahkemenin gerekçeli kararının aslı -bu sırada hemen fotokopi kabul etmiyoruz demeyi de ihmal etmez- olacak ve bugün ödeme yapamıyoruz" der avukata.

- Avukat x, yüzü hafif asılmış ama gülümsemesi devam eder şekilde sorunun y hanımdan kaynaklanmadığının da bilinciyle "devlet para vermesi gerektiğinde ne kadar çok bürokratik işlemle uğraştırıyor hem bizleri hem de sizi" cümlesiyle imzalı mühürlü iade evrakını inceleyen y hanım serzenişte bulunur.

- y hanım ise, "sadece avukatlar yakınıyor, vatandaş iade için geldiğinde istenen belgeleri tamamlıyor ve hiç sesini çıkarmıyor, ertesi gün de gelip parasını alıp gidiyor" diyerek avukatın bürokrasiyi eleştiren yaklaşımından hiç hoşnut kalmadığını ifade eder. Haklıdır, bu avukatlar hiçbir şeye emret ağam tamam paşam demeyecek midir? Avukatlar olmasa adliyeler ne kadar rahat eder anlayışına yakın vergi dairelerindeki aksamaların nasıl çözümleneceğine dair bir fikri vardır artık y hanımın.

- Sonra avukata, "gerekçeli karar da yoktur şimdi sende, zaten hangi avukat harç iadesi için geldiğinde gerekçeli kararın aslını yanında bulunduruyor ki" şeklinde vurucu darbeyi indirir. Bunun üzerine avukat, "ben değil siz diye hitap edeceksiniz, ben size siz diye hitap ettim" der. y hanım senden size geçiş yapar yapmasına ama hep bizimle uğraşıp hiç yukarıya şikayette bulunmuyorsunuz yanıtını da vermeyi ihmal etmez. Haklıdır belki de ama üslubundan dolayı kendisiyle uzlaşabilme zemini kalmamıştır. Zaten ne gerekçeli karar ne de aslı bulunmamaktadır avukatın yanında. İşte yine y hanım haklı çıkmıştır.

- Avukat x, ya hanımın elinden imzalı mühürlü mahkeme evrakını sert bir şekilde alarak mekanı terk eder. "Bu durumu şikayet edeceğim" diye söylenerek yürüdüğü koridorda, harç iadesi için daha kırk fırın ekmek yemesi gerektiğini öğrenmiş olmanın verdiği ağırlık yüzünden okunuyordur sanki..

Ertesi gün harcı iade ediyor iseler süper bir olay. Hiç kaçırmasaydın.
Old 29-09-2011, 14:48   #3
Av. Gülgün

Benzer bir macera da ben yaşadım ki, benden hesap numarası isteyeceklerini söylemişlerdi. (Dilekçem ve kararla tekrar gittiğimde, henüz gitmedim )

Bu kadar güzel anlatılabilirdi, iki farklı şehirdeki kurum birbirine bu kadar benzeyebilirdi

Old 30-09-2011, 08:15   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Ertesi gün harcı iade ediyor iseler süper bir olay. Hiç kaçırmasaydın.
Alıntı:
Yazan Avukat Engin EKİCİ
...Zaten ne gerekçeli karar ne de aslı bulunmaktadır avukatın yanında...
Avukat x, gerekçeli karar yanında bulunmadığından zaten harç iadesi için gereken prosedürü yerine getiremez. Kısacası parayı ertesi gün de alamayacak olmanın verdiği kekremsi gevşemenin de etkisi vardır avukat x'in davranışlarında
Old 30-09-2011, 08:20   #5
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av. Gülgün
Benzer bir macera da ben yaşadım ki, benden hesap numarası isteyeceklerini söylemişlerdi. (Dilekçem ve kararla tekrar gittiğimde, henüz gitmedim )

Bu kadar güzel anlatılabilirdi, iki farklı şehirdeki kurum birbirine bu kadar benzeyebilirdi

Benzer macerelar her gün her yerde yaşanmaktadır aslında.. Devlet dairelerinde, kamu kurum ve kuruluşlarında işi olan iş takipçisi, mali müşavir, avukat, sosyal güvenlik uzmanı vb.. mesleklerin mensupları hepsini ve daha fazlasını yaşamaktadırlar. Burası Türkiye'dir çünkü.. "Gidin şikayet edin" cümlesinin kamu görevlilerince rahatlıkla bu kadar sık kullanılabildiği çok az ülke vardır. Şikayet mekanizmasının adaletine(!) müthiş bir güven vardır çünkü

Ayrıca avukat x adına teşekkürler..
Old 30-09-2011, 20:00   #7
efekankaptan

Bugünden: İcra dairesi ilamlı icra için peşin harç almış ve iadesini talep ettik. Memur dosyayı açtı ve dedi ki iade ederiz ama 27 lira eksik harç alınmış, arkadaş onu yazmayı unutmuş önce bunu tamamlayın dedi iadeye sonra bakarız... Alacaklıyız diye gittik borçlu çıktık...
Old 01-10-2011, 11:12   #8
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Evren Osman
Mukemmel yazmissiniz
Teşekkür ederim. Düşündürürken güldürmek, güldürürken düşündürmek güzel..
Old 01-10-2011, 11:14   #9
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan efekankaptan
Bugünden: İcra dairesi ilamlı icra için peşin harç almış ve iadesini talep ettik. Memur dosyayı açtı ve dedi ki iade ederiz ama 27 lira eksik harç alınmış, arkadaş onu yazmayı unutmuş önce bunu tamamlayın dedi iadeye sonra bakarız... Alacaklıyız diye gittik borçlu çıktık...
Halk deyişiyle: "Devletten alacaklı olmaycan aga, valla yaman süründürüyo"
Old 01-10-2011, 17:50   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Halk deyişiyle: "Devletten alacaklı olmaycan aga, valla yaman süründürüyo"

Devlet ile ilişkilerinde "selam verip, merhabaya durmayacaksın." Sanki borçlu olursan daha mı az süründürüyor.
Old 02-10-2011, 07:30   #11
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Devlet ile ilişkilerinde "selam verip, merhabaya durmayacaksın." Sanki borçlu olursan daha mı az süründürüryor.

Üstelik Avukat x gibi, hem vergi borçlusu olup hem de Vergi Dairesi'nde "artistik" yapmayacaksın.
Old 02-10-2011, 08:28   #12
Av. Hulusi Metin

Sayın Ekici,

İğneyi kendimize...

1.Avukat (X) önce, mahkeme kaleminde "Yönetmelik mi değişti, neden beni vergi dairesine gönderiyorsunuz?" diye sormalı idi,

2.Değişti ise,kopyasını alıp THS.'de paylaşmalı idi,

3.Değişmedi ise,"kalemden kovulmayı / memura hakaret iddiasını vb." göze alarak; "VD.'ne gitmiyorum, siz ödeyin" demeli ve bu arada Suat beyi de haberdar etmeli idi!

4.Razı oldu da VD.'ne gitmeyi kabul etti ise, önce telefon edip, "ben geliyorum, elimde böyle bir belge var, yeterli mi, başka ne istersiniz,ha bu arada aynı yerde misiniz, taşındınız mı?"diye de sormalıydı.

5."Gerekçeli kararı da isteriz" dediklerinde, meslektaşımız hemen sormalıydı;"neye dayanarak?"

6.Ve son olarak
Alıntı:
"Bu durumu şikayet edeceğim" diye söylenerek yürüdüğü koridorda,

Suat beyi tekrar arayıp,"durum muhakemesi" yapmalı idi

Hepimize kolay gelsin,sevgiler.

Not (1):

Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri Ve Vergi Mahkemelerinin İdari İşleri İle Kalem Hizmetlerinin Yürütülmesi Usul Ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik
(Resmî Gazete 8 Temmuz 1982 — Sayı: 17748)

Peşin Yatırılan Dörtte Bir Harcın iadesi: (Sayfa : 55,56)

Madde 68 — Mahkemece, davacının peşin yatırdığı dörtte bir harçtan az ilâm harcına hükmolunması nedeniyle fazla alınan harcın geri verilmesi istenilirse;
a.Fazla harcın reddi istemi tahsil edildiği mali yıl içinde yapılırsa ait olduğu hesaptan düşülüp, emanet hesabına naklolunarak bu hesaptan red suretiyle,
b.Red istemi, tahsil edildiği mali yıl geçtikten sonra yapılırsa, reddiyat tertibinden getirilecek ödeme emrine dayanılmak suretiyle,
Yazı işleri müdürü veya yardımcısınca ilgililerine geri verilir.

Not(2):

Hukuk Ve Ticaret Mahkemelerinin Yazı İşleri Yönetmeliği
(RG.'de yayımlanmamış!)

Peşin yatırılan dörtte bir harcın iadesi:
Madde 51 - Davacının peşin yatırdığı dörtte bir harçtan az ilam harcına hükmolunur ve aradaki harcın geri verilmesi istenirse, kalem Şefi veya muavini, dilekçenin arkasında veya şifahi müracaatta dosyasına peşin yatırılan paradan ilam harcı çıkarıldıktan sonra geri verilmesi icab eden miktarını açık olarak yazar (fazla alınan harcın reddi lüzumu, tahsil edildiği mali sene içinde tahakkuk ederse ait olduğu hesaptan tenzil ve emanet hesabına naklolunarak emanetten ret suretiyle ve tahsil edildiği mali sene geçtikten sonra reddi lazım geldiği takdirde reddiyet tertibinden getirilecek tediye emrine müsteniden alakalılara paranın geri verilmesi lazım geldiği) 7 Haziran 1935 tarihli Maliyenin mütalaasına müsteniden yapılmış olan tamim iktizasından olduğundan, Kalem Şefi veya Muavinlerinin geri vermede bu usulü gözetmeleri icabeder.
Old 02-10-2011, 11:43   #13
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın Ekici,

İğneyi kendimize...

1.Avukat (X) önce, mahkeme kaleminde "Yönetmelik mi değişti, neden beni vergi dairesine gönderiyorsunuz?" diye sormalı idi,

2.Değişti ise,kopyasını alıp THS.'de paylaşmalı idi,

3.Değişmedi ise,"kalemden kovulmayı / memura hakaret iddiasını vb." göze alarak; "VD.'ne gitmiyorum, siz ödeyin" demeli ve bu arada Suat beyi de haberdar etmeli idi!

4.Razı oldu da VD.'ne gitmeyi kabul etti ise, önce telefon edip, "ben geliyorum, elimde böyle bir belge var, yeterli mi, başka ne istersiniz,ha bu arada aynı yerde misiniz, taşındınız mı?"diye de sormalıydı.

5."Gerekçeli kararı da isteriz" dediklerinde, meslektaşımız hemen sormalıydı;"neye dayanarak?"

6.Ve son olarak

Suat beyi tekrar arayıp,"durum muhakemesi" yapmalı idi

Hepimize kolay gelsin,sevgiler.

Not (1):

Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri Ve Vergi Mahkemelerinin İdari İşleri İle Kalem Hizmetlerinin Yürütülmesi Usul Ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik
(Resmî Gazete 8 Temmuz 1982 — Sayı: 17748)

Peşin Yatırılan Dörtte Bir Harcın iadesi: (Sayfa : 55,56)

Madde 68 — Mahkemece, davacının peşin yatırdığı dörtte bir harçtan az ilâm harcına hükmolunması nedeniyle fazla alınan harcın geri verilmesi istenilirse;a.Fazla harcın reddi istemi tahsil edildiği mali yıl içinde yapılırsa ait olduğu
hesaptan düşülüp, emanet hesabına naklolunarak bu hesaptan red suretiyle,
b.Red istemi, tahsil edildiği mali yıl geçtikten sonra yapılırsa, reddiyat tertibinden getirilecek ödeme emrine dayanılmak suretiyle,
Yazı işleri müdürü veya yardımcısınca ilgililerine geri verilir.

Not(2):

Hukuk Ve Ticaret Mahkemelerinin Yazı İşleri Yönetmeliği
(RG.'de yayımlanmamış!)

Peşin yatırılan dörtte bir harcın iadesi:
Madde 51 - Davacının peşin yatırdığı dörtte bir harçtan az ilam harcına hükmolunur ve aradaki harcın geri verilmesi istenirse, kalem Şefi veya muavini, dilekçenin arkasında veya şifahi müracaatta dosyasına peşin yatırılan paradan ilam harcı çıkarıldıktan sonra geri verilmesi icab eden miktarını açık olarak yazar (fazla alınan harcın reddi lüzumu, tahsil edildiği mali sene içinde tahakkuk ederse ait olduğu hesaptan tenzil ve emanet hesabına naklolunarak emanetten ret suretiyle ve tahsil edildiği mali sene geçtikten sonra reddi lazım geldiği takdirde reddiyet tertibinden getirilecek tediye emrine müsteniden alakalılara paranın geri verilmesi lazım geldiği) 7 Haziran 1935 tarihli Maliyenin mütalaasına müsteniden yapılmış olan tamim iktizasından olduğundan, Kalem Şefi veya Muavinlerinin geri vermede bu usulü gözetmeleri icabeder.

Sayın Av. Hulusi METİN;

Eleştiri ve önerileriniz için teşekkür ederim.

1-2. İdare mahkemesi kaleminde harç iadesi alan meslektaşım var ise bilgilerini bu ortamda paylaşmasını rica ederim.

3. Avukat x söz konusu yönetmeliğin harç iadesine ilişkin düzenlemesinden haberdar değildi.

4. Daha önce kendisinden gerekçeli kararın aslı talep edilmediği için kararın aslını bulundurmayı düşünemedi.

5. Gerekçeli kararın hangi yasal düzenlemeye istinaden talep edildiğini sordu. Makul bir yanıt alamadığı için (alması da düşünülemezdi)iyice sinirlendi. Bu şekilde haklı iken haksız konuma düşmemek adına geçmiş olumsuz tecrübelerinden de yararlanarak bulunduğu ortamda daha fazla kalmak istemedi. İlk mesajda bu hususa değinilmemiş olması bir eksikliktir.

6. Yazılı olarak İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'na başvurdu. Başvurusunda gerekçeli karar aslı ve dilekçenin dayanağını sordu. Bu konunun takipçisi olunacağı belirtildi. Avukat x konu hakkında kurumdan yanıt bekliyor. Ve... Suat Bey, muhterem babasıyla ilgileniyor olduğundan rahatsız edilmek istenmedi.
Old 02-10-2011, 12:31   #14
Av. Hulusi Metin

Suat Bey'in muhterem babasına acil şifalar,

Avukat (X)'e sabrı ve takipçiliği için teşekkürlerimle, başarılar

diliyorum.

Saygılarımla
Old 02-10-2011, 14:11   #15
Av.H.Sancar KARACA

Birey dediğin, "potansiyel vermek istemeyen"dir bizde. Yakalamadan ve zorda bırakmadan alamazsın. "Potansiyel" denmiş bir kere. Devlet, yurttaşına öyle bakıyor ve bu bakış değişmedi hiç.
Devlet dediğin, "alırken" şahindir, kartaldır, aslandır. "Potansiyel" tüm alıcılar onun içindedir. Verirken; serçedir kırlangıçtır. "Potansiyel" ürkektir.
Alırken onu ürkütmeyeceksin Engin Üstadım.
İlam aslı veya onaylı örneği yanınızda bulunacak, iade size yapılacaksa ahzukabza yetkili vekaletname hazır ve nazır olacak, banka hesabınızın numarasının da yazılı olduğu bir dilekçe verip -elden verip hemen kayda geçirmişseniz- 15 gün beklemeyi de göze alacaksınız.
Bizde iade böyle yapılır. Aynı anda hem kartal, hem serçe böyle olunur. Bukelemun gibidir bizde devlet.
Biz ne miyiz?
Old 02-10-2011, 14:29   #16
Av.H.Sancar KARACA

Engiz Bey anlatmış, ben de anlatayım (mı)?
Müvekkil 50 yıl Milli Piyango bayiliği yapmış. Yaşlılık nedeniyle ticareti, dolayısıyla bayiliği bırakmış. Bayilik yaparken, bayiliğine başlarken yatırdığı teminatlar dışında , idarenin talepleri üzerine –bilet fiyatlarındaki artışlar nedeniyle- teminatlar yatırmış. 50 yılda ne kadar teminat yatırdığını bilmiyor. Elindeki makbuzların en eskisi 1981 tarihli, en son teminatını da 1989 da yatırmış.İşi bırakma tarihi 2008. Üç yıldır taşradan Ankara’ya faks, mektup gönderiyor. "Teminatımı iade edin "diye. Cevap hak getire.
Tanıdığı avukata derdini anlatıyor. Vekil bir dilekçe ve ekindeki makbuz fotokopileri ile idareye başvurup “dosyanın incelenerek depozitoların miktarının tespitini, güncelleştirerek asile iadesini” talep ediyor.
15 gün sonra 25 kuruşluk posta pulu ile verilen cevap:
“Dosyanın incelenmesinden, teminat tutarının makbuzlara göre toplam 300.000.-TL olduğu, , mevzuatlarında teminatın iadesinde güncelleştirmeye ilişkin hüküm bulunmadığı, bu tutarın yazı tarihi itibarı ile 30 kuruş olduğu, iadenin, sunulan vekaletnamede, bankacılık işlemleri için yetkili olunduğuna belirtilmediğinden vekile ödeme yapılamayacağı, ilgiliye ait hesap numarası bildirildiğinde, bildirilen hesaba bu tutarın gönderileceği veya yetkili olduğuna ilişkin vekaletname ibraz edildiğinde bildirilecek hesaba iadenin yapılacağının bilinmesi rica olunur."
Ne mi yapacağız?
Belirsiz alacak davası açacağız.
Old 02-10-2011, 14:46   #17
Av. Hulusi Metin

Laf, lafı...

BAYİ OLABİLME ŞARTLARI
Biletlerin satışı, ikramiye ödemesi ve liste dağıtımı 24 ilimizde mevcut 29 şube müdürlüğümüz ile Ziraat Bankası, Şekerbank Vakıflar Bankası ve Oyakbank tarafından yapılmaktadır. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de Spor Dairesi vasıtasıyla bilet satışı ve ikramiye ödemesi gerçekleştirilmiştir.

Bayilik vermek suretiyle kişilere istihdam olanağı sağlayan İdaremiz, özürlü vatandaşlarımızı yaşama bağlamak amacıyla onlara öncelikle bayilik vermektedir.

Mali şartlar:
•Bayilik verilmesi halinde 100 ABD Doları nakit teminat.

http://www.millipiyango.gov.tr/bayiolabilme.html
Old 02-10-2011, 15:18   #18
Av. Hulusi Metin

Alıntı:

Sayın Kardan Adam

Olayın
http://www.turkhukuksitesi.com/showt...586#post507586

salonunda tartışılması yararlı olur kanısındayım...

Belirsiz dava mı?

Saygılarımla
Old 02-10-2011, 21:06   #19
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın Kardan Adam

Olayın
http://www.turkhukuksitesi.com/showt...586#post507586

salonunda tartışılması yararlı olur kanısındayım...

Belirsiz dava mı?

Saygılarımla

Peki Üstadım
Teşekkürler!
Old 02-10-2011, 21:11   #20
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Kardan Adam
Müvekkil 50 yıl Milli Piyango bayiliği yapmış. Yaşlılık nedeniyle ticareti, dolayısıyla bayiliği bırakmış. Bayilik yaparken, bayiliğine başlarken yatırdığı teminatlar dışında , idarenin talepleri üzerine –bilet fiyatlarındaki artışlar nedeniyle- teminatlar yatırmış. 50 yılda ne kadar teminat yatırdığını bilmiyor. Elindeki makbuzların en eskisi 1981 tarihli, en son teminatını da 1989 da yatırmış.İşi bırakma tarihi 2008. Üç yıldır taşradan Ankara’ya faks, mektup gönderiyor. "Teminatımı iade edin "diye. Cevap hak getire.
Tanıdığı avukata derdini anlatıyor. Vekil bir dilekçe ve ekindeki makbuz fotokopileri ile idareye başvurup “dosyanın incelenerek depozitoların miktarının tespitini, güncelleştirerek asile iadesini” talep ediyor.
“Dosyanın incelenmesinden, teminat tutarının makbuzlara göre toplam 300.000.-TL olduğu, , mevzuatlarında teminatın iadesinde güncelleştirmeye ilişkin hüküm bulunmadığı, bu tutarın yazı tarihi itibarı ile 30 kuruş olduğu, iadenin, sunulan vekaletnamede, bankacılık işlemleri için yetkili olunduğuna belirtilmediğinden vekile ödeme yapılamayacağı, ilgiliye ait hesap numarası bildirildiğinde, bildirilen hesaba bu tutarın gönderileceği veya yetkili olduğuna ilişkin vekaletname ibraz edildiğinde bildirilecek hesaba iadenin yapılacağının bilinmesi rica olunur."
Ne mi yapacağız?

Yeni Borçlar Kanunu yürürlüğe girsin de bence öyle dava edin. Müşteri portföy tazminatı vs.. de olabilir.
Old 03-10-2011, 11:56   #21
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Kardan Adam
Birey dediğin, "potansiyel vermek istemeyen"dir bizde. Yakalamadan ve zorda bırakmadan alamazsın. "Potansiyel" denmiş bir kere. Devlet, yurttaşına öyle bakıyor ve bu bakış değişmedi hiç.
Devlet dediğin, "alırken" şahindir, kartaldır, aslandır. "Potansiyel" tüm alıcılar onun içindedir. Verirken; serçedir kırlangıçtır. "Potansiyel" ürkektir.
Alırken onu ürkütmeyeceksin Engin Üstadım.
İlam aslı veya onaylı örneği yanınızda bulunacak, iade size yapılacaksa ahzukabza yetkili vekaletname hazır ve nazır olacak, banka hesabınızın numarasının da yazılı olduğu bir dilekçe verip -elden verip hemen kayda geçirmişseniz- 15 gün beklemeyi de göze alacaksınız.
Bizde iade böyle yapılır. Aynı anda hem kartal hem serçe böyle olunur. Bukelemun gibidir bizde devlet.
Biz ne miyiz?

Kesinlikle çok iyi özetlemişsiniz Sayın Kardan Adam
Old 05-10-2011, 14:15   #22
Av.Fatih KISA

Benimkisi farklı bir tecrübe;
2007 yılında Alanya 1.Asliye Hukuk Mahkemesindeki bir davamın sonucunda, harcın iadesine karar verilmişti.Ödemiş olduğumuz harcın iadesi için Mahkeme ekindeki makbuzun onaylı örneği ve bir üst yazıyla Mal Müdürlüğüne yazı yazıp göndermişti. Mal Müdürlüğünde sadece Banka hesap numaramı sordular ve 3 gün sonra paranın hesabıma girdiğini gördüm. O zaman ne dilekçe, ne karar örneği, ne başka birşey istediler. Benzer bir iki olayda daha aynı işlem yapıldı ve doğrudan hesabıma EFT yapılmıştı.
Old 07-10-2011, 13:31   #23
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Fatih KISA
Benimkisi farklı bir tecrübe;
2007 yılında Alanya 1.Asliye Hukuk Mahkemesindeki bir davamın sonucunda, harcın iadesine karar verilmişti.Ödemiş olduğumuz harcın iadesi için Mahkeme ekindeki makbuzun onaylı örneği ve bir üst yazıyla Mal Müdürlüğüne yazı yazıp göndermişti. Mal Müdürlüğünde sadece Banka hesap numaramı sordular ve 3 gün sonra paranın hesabıma girdiğini gördüm. O zaman ne dilekçe, ne karar örneği, ne başka birşey istediler. Benzer bir iki olayda daha aynı işlem yapıldı ve doğrudan hesabıma EFT yapılmıştı.
Türkiye'deki bürokratik işlemlerde istikrarlı bir uygulamadan bahsetmek mümkün değil. Yerine göre farklı farklı uygulamaların söz konusu olduğuna dair bir örnek vermişsiniz. Keşke vatandaşın devlete, devletin de vatandaşına güvenebileceği günleri görebilsek..
Old 07-10-2011, 13:36   #24
Av. Engin EKİCİ

Avukat x'in Bilgi Edinme Yasası kapsamında yazmış olduğu
Alıntı:
Dün itibariyle, davacı vekili olduğum bir dosyada İstanbul 7. İdare Mahkemesi'nce tarafıma verilen "harç iadesine ilişkin" imzalı ve mühürlü evrakla dairenize başvurdum. Ancak tarafımdan, gerekçeli kararın aslı ile birlikte matbu bir dilekçe doldurmam talep edildi. Zaten mahkeme tarafından harcın iadesi yönünde karar verildiğini gösteren belgeyi ibraz etmiş olmama rağmen söz konusu talebi bir avukat olarak bürokratik bir engel olarak algıladım. Harcın iadesi prosedüründe gerekçeli kararın aslının ve dilekçenin talep edilmiş olmasının hukuki dayanağını lütfen bildiriniz.
şeklindeki dilekçeye verilen yanıtı paylaşıyorum:

Alıntı:

T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı
İnsan Kaynakları Grup Müdürlüğü
Bilgi Edinme Müdürlüğü

Sayı: B.07.1.GİB.4.34.60.04/3764 07/10/2011
Konu: Harç iadesi hakkında.

Sayın Av. x

İlgi: 29/09/2011 tarihli Bilgi Edinme Başvurusu Formunuz.

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 11. maddesinde; “Kurum ve kuruluşlar, başvuru üzerine istenen bilgi veya belgeye erişimi on beş iş günü içinde sağlarlar. Ancak istenen bilgi veya belgenin, başvurulan kurum ve kuruluş içindeki başka bir birimden sağlanması; başvuru ile ilgili olarak bir başka kurum ve kuruluşun görüşünün alınmasının gerekmesi veya başvuru içeriğinin birden fazla kurum ve kuruluşu ilgilendirmesi durumlarında bilgi veya belgeye erişim otuz iş günü içinde sağlanır.” denilmektedir.

Başkanlığımıza göndermiş olduğunuz ilgide kayıtlı Bilgi Edinme Başvurusu Formunuz konu hakkında bilgi alınmak üzere 07/10/2011 tarih ve 3763 sayılı yazımız ile Mükellef Hizmetleri Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü-Diğer Vergiler Müdürlüğü’ne gönderilmiş olup, alınan cevabi yazıya istinaden ayrıca tarafınıza bilgi verilecektir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Feride YAHŞİ Müdür V.

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı
Mükellef Hizmetleri Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü
Diğer Vergiler Müdürlüğü
Adres: Topkapı Plaza Maliye Ek Hizmet Binası Yılanlı Ayazma Yolu No:15 Topkapı/İST.
Tel : 0 212 482 80 64
Faks: 0 212 482 08 80
Özetle: Yasal bir dayanağı yok ama yine de kenara köşeye bir bakalım, belki bişeyler buluruz
Old 07-10-2011, 13:44   #25
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Av. Hulusi METİN;

Eleştiri ve önerileriniz için teşekkür ederim.

1-2. İdare mahkemesi kaleminde harç iadesi alan meslektaşım var ise bilgilerini bu ortamda paylaşmasını rica ederim.

3. Avukat x söz konusu yönetmeliğin harç iadesine ilişkin düzenlemesinden haberdar değildi.

4. Daha önce kendisinden gerekçeli kararın aslı talep edilmediği için kararın aslını bulundurmayı düşünemedi.

5. Gerekçeli kararın hangi yasal düzenlemeye istinaden talep edildiğini sordu. Makul bir yanıt alamadığı için (alması da düşünülemezdi)iyice sinirlendi. Bu şekilde haklı iken haksız konuma düşmemek adına geçmiş olumsuz tecrübelerinden de yararlanarak bulunduğu ortamda daha fazla kalmak istemedi. İlk mesajda bu hususa değinilmemiş olması bir eksikliktir.

6. Yazılı olarak İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'na başvurdu. Başvurusunda gerekçeli karar aslı ve dilekçenin dayanağını sordu. Bu konunun takipçisi olunacağı belirtildi. Avukat x konu hakkında kurumdan yanıt bekliyor. Ve... Suat Bey, muhterem babasıyla ilgileniyor olduğundan rahatsız edilmek istenmedi.

Size ve Sayın Hulusi Metin'e teşekkür ve saygılarımla. Babamın durumu iyi. Aksilik olmazsa pazar günü yoğun bakımdan çıkaracağız.

Bu forumu okumayı unutmuştum.

Sevgili Engin, benim değil ama başka bir meslektaşın başından geçeni anlatayım. Geçen gün vergi dairesinde bir işim vardı. Benden önceki bey çaresizlik içinde "Kardeşim asliye hukuk mahkemesinin vergi numarası mı olurmuş" diyordu. Bankodaki görevli "ama ben çıkışı nereye yapacağım" diyordu. Her ikisi de aynı lafları birkaç kere daha söyledi. Sonra görevli "En iyisi sizle şef ilgilensin" dedi. Şef de
gelir gelmez "mahkemenin vergi numarası nedir" demez mi? O zamana kadar meslektaşım olduğunu bilmediğim adam yine "yahu şirket mi bu, mahkemenin vergi numarası mı olur" dedi. O arada evraka göz atmıştım. "Harç iadesi bu" dedim. Şef de "Ha, öyle söylesenize "dedi.

Yani Sevgili Engin, Hulusi Üstadım haklı, beni aramalıydın. Çünkü ben söyleyince "cümle farklı anlam kazanıyor".
Old 07-10-2011, 13:54   #26
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
...Yani Sevgili Engin, Hulusi Üstadım haklı, beni aramalıydın. Çünkü ben söyleyince "cümle farklı anlam kazanıyor".
Bu da bana, pardon Avukat X'e kapak olsun.
Old 07-10-2011, 15:39   #27
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Kardan Adam
Ne mi yapacağız?

Üstadım, yeni HMK'nun yarattığı bu kaos nedeniyle tüm davalar gibi sizinki de "belirsiz"dir.
Old 27-10-2011, 21:34   #28
YALÇIN ÖNDER

[quote=Av. Engin EKİCİ]-

- "Merhaba y hanım, harç iadesi için geldim, işte evrağım" der güler yüzle.. y hanım, "bir dilekçe hazırlayacaksınız, mahkemenin gerekçeli kararının aslı -bu sırada hemen fotokopi kabul etmiyoruz demeyi de ihmal etmez- olacak ve bugün ödeme yapamıyoruz" der avukata. quote]

Biz Mali Müşavirler, vergi dairelerinde benzeri keyfi uygulamalara o kadar çok maruz kalıyor ki, yııların birikimi ile (sinirli değil) sihirli soru kilidi açar.

Bu istedikleriniz nerede yazıyor diye sorulur )

Cevap veremez ise, hakkında yazılı tespit tutanağı hemen oracıkta (benzeri mağdurların tanıklığı ile) düzenlenir)
Old 28-10-2011, 08:19   #29
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
...Bu istedikleriniz nerede yazıyor diye sorulur )

Cevap veremez ise, hakkında yazılı tespit tutanağı hemen oracıkta (benzeri mağdurların tanıklığı ile) düzenlenir)...
Yalçın Bey;

Avukat x, sağlıklı hareket edemeyecek derecede sinirliydi ve bu yüzden yasal dayanağı daha sonra sunduğu dilekçede sormayı ancak akıl edebildi Ayrıca, benzeri bir mağdur tanık yoktu etrafta
Old 28-10-2011, 10:18   #30
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Yalçın Bey;

Avukat x, sağlıklı hareket edemeyecek derecede sinirliydi ve bu yüzden yasal dayanağı daha sonra sunduğu dilekçede sormayı ancak akıl edebildi Ayrıca, benzeri bir mağdur tanık yoktu etrafta:şakacı:

Bekleseydiniz efenim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi