Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Arsa Vasifli Meskenin Satişi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-03-2010, 17:01   #1
Meryemposul

Varsayılan Arsa Vasifli Meskenin Satişi

Merhabalar,

Bir müvekkilimizin gayrimenkulü haczedilerek satışa çıkarıldı. Gayrimenkul beş katlı bir binanın zemin katı olup, dükkan olarak kullanılmaktadır. Ancak tapu kaydında vasfı ARSA dır ve belli bir payı müvekkil adına kayıtlı görünmektedir. Bu noktada kat mülkiyeti olmadığından satış için öncelikle kat mülkiyeti tesisi sağlanmalı mıdır?
Old 10-03-2010, 23:59   #2
umutlaw

Neden kat mülkiyeti saglayacaksiniz, hacz eden kisiye yardim etmek icin mi ; ) HAciz islemi sadece muvekkilinizin arsa payindaki hakki kadar konulabilir, imar izni var mi yok mu o tartisma artik bu konuyla ilgili olmadigini dusunuyorum nitekim haciz sirasinda zarar gorecek olan diger pay sahiplerinin itirazda bulunmalari gerekir, satis icin sadece pay satiliga cikartilir o payida kimse almaz ancak diger pay sahiplerinden biri veya orada yatirim yapip daha sonra kat mulkiyeti hakki almak isteyen biri!
Old 11-03-2010, 16:14   #3
Meryemposul

Yanıtınız için teşekkür ederim. Karsı tarafın işini kolaylastırmak değil, satış yapmasını engelleyecek bir çözüm arıyorum. Kat mülkiyeti olmamasını satışı engellemek için kullanabilir miyim onu merak etmiştim. Zira actığım bir menfi tespit davası mevcut ancak, takipten sonra olduğu için tedbir kararı verilmedi. Paranın vezneye girmesi halinde tedbir veriliyor ancak müvekkil tasınmazın satışını istemiyor. Bir çözüm bulamadım
Old 11-03-2010, 16:48   #4
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Meryemposul
Yanıtınız için teşekkür ederim. Karsı tarafın işini kolaylastırmak değil, satış yapmasını engelleyecek bir çözüm arıyorum. Kat mülkiyeti olmamasını satışı engellemek için kullanabilir miyim onu merak etmiştim. Zira actığım bir menfi tespit davası mevcut ancak, takipten sonra olduğu için tedbir kararı verilmedi. Paranın vezneye girmesi halinde tedbir veriliyor ancak müvekkil tasınmazın satışını istemiyor. Bir çözüm bulamadım

Merhabalar;

Tapu kaydı;

"Ada: ...
Parsel: ...
Ana Taş. Nitelik: ARSA
Blok/Kat/Giriş/B.B. No: ...
Arsa Payı/Payda: (Örn.) 176/7028
Bağ. Böl. Nitelik: DÜKKAN"

şeklinde ise satışa mani bir hal olduğunu sanmıyorum.

Ayrıca; yorumumu mazur görün lütfen: Satışı engellemenin (takip borçlusu için) en doğru ve (yine takip borçlusu için) en güzel yolu borcun ödenmesi olmalıdır (Dürüst ve güvenilir bir üçüncü kişiye alacağın temliki, kredi yolu ile harici satış vs. yöntemlerle de mümkündür). Bunun dışında satışı engellemek (eğer borç gerçek ve mevcut bir borç ise) alacaklının olduğu kadar borçlunun da zararına olacaktır, diye düşünüyorum.

Saygılarımla...
Old 11-03-2010, 17:56   #5
umutlaw

Meryem hanim cok Tehlikeli bir soru sormussunuz! Taktir ederseniz bu hususlari burada yazmak meslek ilkelerine etik olmaz.
Old 11-03-2010, 17:58   #6
Meryemposul

Sayın Karabulut,

İlginiz ve yardımınız için teşekkür ederim.

Tapu kaydı;

Hisse Payı/Payda: (Örn.) 176/7028"

şeklindedir.

Yorumunuzu haklı ve adaletli bulmakla birlikte müvekkil borçlu olmadığını ifade ettiği için en azından menfi tespit davasında haklılık ispatlanıp karara bağlanıncaya kadar telafisi imkansız zarar oluşmasını istemediğimizden böyle bir yol arıyoruz. Olmayan bir borcun ödenmesi adaletli olmayacaktır. İstediğimiz haklı tarafın bir an önce ve zarara uğramadan hakkına kavusmasıdır.
Old 11-03-2010, 18:08   #7
Meryemposul

Sayın Umutlaw; kesinlikle meslek ilkelerine ve yasalara uygun bir çözüm arıyorum. Etik olmayan bir çözüm yolu adaleti sağlamaz. Ancak hukuka aykırı ya da kişilerin haklarını sürüncemede bırakacak bir çözüm aradığımın düşünülmesine yol açan bir olayla karsı karşıya kaldığım için üzüldüm. Zira olayı çözmek için hukuku dolanacak bir çözüm aramak değil müvekkilimin olmayan bir borçtan haksız ve telafisiz bir zarar görmesini önlemek amacındayım. sanırım menfi tespit davası olayı aydınlatacaktır.
Old 11-03-2010, 18:21   #8
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Meryemposul
Sayın Karabulut,

İlginiz ve yardımınız için teşekkür ederim.

Tapu kaydı;

Hisse Payı/Payda: (Örn.) 176/7028"

şeklindedir.

Yorumunuzu haklı ve adaletli bulmakla birlikte müvekkil borçlu olmadığını ifade ettiği için en azından menfi tespit davasında haklılık ispatlanıp karara bağlanıncaya kadar telafisi imkansız zarar oluşmasını istemediğimizden böyle bir yol arıyoruz. Olmayan bir borcun ödenmesi adaletli olmayacaktır. İstediğimiz haklı tarafın bir an önce ve zarara uğramadan hakkına kavusmasıdır.

Sn. Poşul,

Ben de anlayışınız ve açıklamanız için teşekkür ederim.

Satışın yapılacağı icra dairesinin bulunduğu yer İcra Mahkemesi'ne satışın tedbiren durdurulması talepli dava açabilirseniz de ihalenin feshi davası açabileceğiniz gerekçesi ile reddedilecektir.

Şu durumda geriye ihalenin feshi davası açmaktan başka bir çare kalmadığını düşünüyorum.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi