Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş Kanuna göre Eşit Davranma İlkesi ve yorumu

Yanıt
Old 27-02-2009, 10:13   #1
wellan

Varsayılan İş Kanuna göre Eşit Davranma İlkesi ve yorumu

Sevgili melektaşlarım İş Kanunu 5.maddede düzenlenen eşir davranma ilkesi ile ilgili olarak her gün gazetelerde yada ilgili yazılı yada görsel basında ortaya çıkan tercihen bayan yada belirli yaş aralığında olan vb özellikler ile verilen ilanlar açısından İşK.5.madde sizce ihlal ediliyormu?İşin gereği biyolojik özellikler yada işin gerekleri saklı kalmak üzere)..cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..
Old 27-02-2009, 10:26   #2
Iustitia

5. maddede; ''İşveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz'' hükmü bulunmakta. Maddede açıkça belirtildiği gibi, söylediğiniz türden ilanlarda sınır, biyolojik ve işin niteliğine ilişkin sebeplerin zorunlu kılmasıdır. Bu zorunluluk yoksa eşit davranma borcuna aykırılık oluşacaktır.
Old 27-02-2009, 10:39   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

[quote=wellan]Sevgili melektaşlarım İş Kanunu 5.maddede düzenlenen eşir davranma ilkesi ile ilgili olarak her gün gazetelerde yada ilgili yazılı yada görsel basında ortaya çıkan tercihen bayan yada belirli yaş aralığında olan vb özellikler ile verilen ilanlar açısından İşK.5.madde sizce ihlal ediliyormu?İşin gereği biyolojik özellikler yada işin gerekleri saklı kalmak üzere)..cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..[/quote

Eşitlik ilkesi aynı özellikte,aynı pozisyondaki kişiler arasında uygulanır diye düşünüyorum.Hocamızda ısrarla bunu vudrgulardı.Dolasıyla iş verenin bayan elemana veya belli yaşta elemana ihtiyaçı vardır.Bu şartlara sahip kişileri işe alabilir.Bu aynı özelliklere sahip kişiler arasında ayrım yapıyorsa o zaman İş Kanunu m.5'in uygulama alanı bulacağını düşünüyorum.Saygılarımla
Old 27-02-2009, 11:33   #4
av.sally

Kanun maddesindende anlaşılacaı üzere burada işverenin eşit davranma ilkesi gereğince eşit davranma borcu işçinin işe başlamasıyla başlar.Yoksa işe alımlardaki kıstasları bu hükmü kapsamaz.Eşit davranma yükümlülüğü ayrıca aynı işyerinde çalıştırdığı işçiler açısından yükümlülük getirir.Emsal işçi ile diğer işçiler arasında yani. Sizin bahsettiğiniz durum daha farklı açılardan ele alınmaldır.Şöyleki son zamanlarda bütün kanunlarmız Avrupa Birliği Muktesabatına uygun hale getirilmek amacıyla değişiklikler yapılmaktadır.AB bizden istediği eşit davranma anlamında yani iş hukukundan kaynaklanan eşit davranma yükümlülüğünün uygulanabilmesi amacıyla komisyon kurulmasıdır.Katıldığım bir seminerde de öğrendiğim kadarıyla bu komisyonun kurulu olduu ve en ciddi çalışan ülke Hollandadır.Oldukça bu anlamda ileride.Bir işçi eşit davranılmadığını yahut işe başlangıçta sırf cinsiyetinden dolayı bu işe kabul edilmediğini düşündüğünde doğruca bu komisyonun yolunu tutuyor.Sorunun çözümü isteniyor ve sonuç itibariyle de sorun çözüme kavuşuyor.İşte bu komisyonun ülkemizde de kurulmasına çalışılıyor.Bu anlamda bir alt yapı hazırlığına girişilmiş vaziyette.Kaç yıl içinde olacağını bilmemekle umarım işe yarar bir tasarı ve kanunla işler hale getirilir.
Old 27-02-2009, 12:19   #5
Iustitia

Elbette sizin düşüncenize saygı duyuyorum benden tecrübeli olduğunuz aşikar. Fakat, işe alımlarda ayrımcılık yasağı biraz tereddüt yaratsa da, ayrımcılık yasaklarının temel hak ve özgürlüklerle ilişkisi dikkate alındığında, bu yasaklara işverenin işe alımlarda da tabi olduğu durumu ortaya çıkar. Her ne kadar kanunda iş ilişkisinden söz edilmişse de Anayasa'nın 10. maddesi gereğince kanun önünde herkes eşittir. Kanunda iş ilişkisi denmesi ve işverenin işe alımlarda ayrımcılık yapmasına bir tazminat yaptırımı öngörülmemesi, bu yasağın uygulama alanını daraltıyor olsa da bu yükümlülüğü ortadan kaldırmaz. Benim kanaatim bu yönde elbette farklı yorumlar olabilecektir fakat konuyu bütünsel olarak ele aldığımızda bahsettiğim şekilde bir sonuca varılacağını düşünüyorum.
Old 27-02-2009, 14:58   #6
korayoz

Eşit davranma ilkesine göre işveren eşit konumda bulunanlara eşit farklı konumda bulunanlara farklı davranmalıdır. Burada kastedilen mutlak eşitlik değildir. İşveren ihtiyacına göre işçilerini tahsis edebilir. Tahsis ettiği işçiler arasında, işçilerin eğitim düzeyine, tecrübesine, vb. sebeblerle farklı uygulamalara gidebilir. Maaş, çalışma süreleri, işçinin konumunu belirleme gibi yetkiler işverenin yönetim yetkisi içerisindedir.
Old 27-02-2009, 17:02   #7
Adli Tip

Alıntı:
''İşveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz''

Benim yasadan çıkardığım anlama göre,eşitlik ilkesi aslında sözleşmenin yapılma aşamasını da kapsamaktadır. Ancak diğer yanda da sözleşme serbestliği ilkesi vardır.

Yani, "30 yaşını aşmamış bay eleman arıyorum" diyen işverene, "50 yaşında bayan da aynı işi yapar" diyip işe alınmadığı için dava açan olabilir mi, açarsa sonucu ne olur bilemiyorum.

Ben bu hükmün sadece kamu işverenlerini bağlayacağı düşüncesindeyim.

Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi