Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

ayıplı mal

Old 27-09-2006, 17:52   #1
SMK38

Varsayılan ayıplı mal

hukuk fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim tüketici hukukunu yeni görmeye başladık
borçlar hukuku bilgilerimden de biraz yararlanarak izninizle bir konuda danışmak istiyorum
su ısıtıcısı almaya karar vererek arkadaşlarımla ucuzluk pazarı diye nitelenen ancak ucuz yada pahallı pek çok malın bir arada satıldığı mağazalardan birine girdik
ve istediğimiz kriterde bir ısıtıcıları olup olmadığını sorduk
tek isteğimiz suyu kaynatırken içinden sağlığa zararlı ne olduğu belirsiz parçaların çıkmaması ve suyu bulanıklaştırmamasıydı
orada görevli bey isteğimiz üzerine bize bir su ısıtıcısı gösterdi ve kapalı termostat olduğunu istediğimiz özelliklere sahip olduğunu söyledi
biz de emin olmak için içine bakmak istedik ancak ambalajlı olduğundan dolayı açmak istemedi herhangi bir sorunla karşılaşırsanız geri getirebilirsiniz dedi
biz de verdiği garantiye dayanarak malı aldık
ancak tahmin edeceğiniz üzere ilk kullanımda ne istemiyorsak hepsiyle karşılaştık
ve bizim için uygun olan en kısa sürede (beş gün )malı geri götürdük amacımız malı iade edip karşılığında verdiğimiz bedeli almaktı
oradaki görevliye şikayetimizi bildirdik ve paramızın iadesini istedik
hiç oralı olmadılar
bize inanmayıp tekrar su koyup kaynattılar ve şikayetimizin haklı sebeplere dayandığını gördüler buna rağmen ilgisiz davranmayı sürdürdüler
satın alırken bizimle ilgilenen kişinin orda olmadığını birşey yapamayacaklarını en fazla malın yerine başka bişeyler alabileceğimizi paramızı geri veremeyeceklerini malı toptancıdan aldıklarını daha önce hiçbir şikayet gelmediğini dolayısıyla bu konuda birşey yapamayacaklarını dilersek bikaç gün sonra gelip bizimle ilgilenen görevliyle konuşabileceğimizi söylediler
ben de şayet bu niteliklerin olmadığını bilseydim malı almayacağımı malı kontrol edemediğimi bir sorun çıktığı takdirde getirebileceğimi söyleyen görevlinin verdiği teminata dayanarak malı aldığımı ilk kullanımda böyle olur olmaz getirdiğimi sorun üretimden yada toptancıdan kaynaklanmış olsa dahi bunun beni ilgilendirmeyeceğini benim zararımı kendilerinin onların zararını da aralarındaki sözleşmeye dayanarak toptancının karşılayabileceğini belirttim ihtiyacım olanın bir su ısıtıcısı olduğunu ve kendilerinden başka birşey almak istemediğimi bir işletme işletiyorlarsa verdikleri sözü yerine getirmelerinin gereğinden bahsettim bunu bile yerine getiremiyorsanız bu işi yapmayın dedim ve sesimi yükseltmediğim hakarete varan sözler kullanmadığım halde ilgisiz görevliler tarafından hakkımı savunduğum için terbiyesiz ilan edildim
tüketici olarak haklarımı çiğnedikleri yardımcı olmadıkları ve tavırlarının çok kaba olduğunu belirterek kendilerini gerekli mercilere şikayet edeceğimi belirttim
işin komik tarafı tüm bunların 9YTL lik bir ısıtıcıdan kaynaklanıyor olması
hakkımı maddi değeri azmış deyip çiğnetmek istemiyorum yardımlarınızı bekliyorum
bu durumu nereye bildirebilirim ve hakkımı alabilirim
şimdiden teşekkürler

Old 27-09-2006, 21:31   #2
Av. Can DOĞANEL

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 4. maddesine dayanarak Tüketici sorunları hakem heyetine başvurabilir ve sözleşmeden dönme ve paranın iadesi isteminde bulunabilirsiniz. Başvurunuza eğer varsa garanti belgesini yoksa aldığınız fiş ya da faturayı ekleyiniz. Ayrıca istendiğinde ısıtıcıyı da teslim etmeniz gerekecektir. Üzerinde bilirkişi incelemesi yapılıp, hatanın üretimden kaynaklandığı saptandığında, lehinize karar çıkacaktır.
Old 27-09-2006, 21:39   #3
SMK38

Sayın Doğanel ilginiz ve yardımınız için teşekkür ederim

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi