Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Yeni Medeni Kanun

Old 13-08-2003, 17:59   #1
ceng

Soru Yeni Medeni Kanun

Merhaba,

Kadin ve cocuk haklarina duyarli biri olarak yeni medeni kanun ozellikle mal rejimi konusunda ne diyor bir bakmak istedim.

Anladigim kadariyla Edinilmis mallara katilma esas olmak uzere 4 adet mal rejimi var.
a) edinilmis mallara katilma
b)mal ayriligi
c)paylasmali mal ayriligi
d)mal ortakligi

Bunlardan ilk ucu arasinda bir fark goremedim. Hele paylasmali mal ayriligi konusunu hic mi hic anlamadim.

ilk 3'unde bosanma halinde her es digerinde bulunan mallarini geri aliyor. Olum durumunda ise %50 si sag kalan ese ait oluyor.(diger %50 devlete mi gidiyor onu da anlamadim)

Mal ortakliginda ise ideal bir evlilikte yapilan paylasim gibi gozukuyor.

Basinda bu yeni medeni kanunun kadinlara pek cok haklar verdigini okumustum. Edinilen mallara katilma rejimi esas olarak benimseniyorsa verilen haklarin nerede oldugunu pek cikartamadim.

Umarim cevap yazip merakimi giderirsiniz.

tesekkurler
Old 15-08-2003, 12:03   #2
Armağan Konyalı

Sayın ceng,

Sorunuzu yanıtlamayı çok isterdim: yanıtımı bir kitap halinde bastırıp, yayınlamayı da... Hayli kapsamlı bir soru sormuşsunuz.

Yalnızca şunu söyleyebilirim : yüzde 50 hisse alan eşten arda kalan miras Devlet'e değil; eş ile birlikte mirasçı olan diğer yakınlarına kalır.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 16-08-2003, 19:36   #3
Armağan Konyalı

sayın ceng,

Miras hukuku konusunda siz de pek çok sayfaya ulaşabilirsiniz ama temel kavramları açıklayan uzman bir kalemden okuyabileceğiniz sayfanın adresini aşağıda dikkatinize sunuyorum:

http://www.kssgm.gov.tr/hukuk1.html

Sorularınız olursa yine yazmakta tereddüt etmeyiniz.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 10-04-2006, 22:44   #4
ibrahimkovanci

Size bu konuda medeni kanun hazırlamada komisyon baskanlığı yapmış olan Turgut Akıntürk hocamın aile hukuku son bası kitabını önerebilirim saygılarımla...
Old 13-04-2006, 11:19   #5
Veysel

Varsayılan Yeni medeni kanun

Sayın ceng ; Yeni medeni yasayı ne sen sor , ne ben söyleleyim. 1030 md.' nin (mal mülk ile ilgili) özü şu ; evlenmeden önceki mal varlığın emanette. (tabi, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce evlenmişsen, ondan sonrası ise ayrı bir konu yani uzun ) Kısacası evlendikten sonra edinilen mallar (miras yolu ve bağış vs. şeklinde olanlar hariç) üzgünüm ama 1/2. Evlilik müddetince edineceğiniz mallarla ilgili bir düzenleme yapmaya kalkarsanız önce gelenek/görenek sonra mahalleli işe karışır.Bu nedenle o şansın da yok. Hele sen öldükten sonra eşine 1/2 + kalan % 50 ' den de miras payı kadar. Kısacası kadınlar, mağdurları oynaya oynaya varımızı yokumuzu alacaklar arkadaşım. Sen en kötüsüne hazırlıklı ol, sonrası ne çıkarsa bahtına... En iyisi mal mülk almamak.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi