Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Adaletin Etkisiz Elemani

Yanıt
Old 04-03-2015, 15:40   #1
aak

Varsayılan Adaletin Etkisiz Elemani

SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIM
Davalı vekili olduğum asliye hukuktaki bir itirazın iptali davasında karar aleyhimize çıktı.Buraya kadar her şey rutin.

Ancak miktar itibariyle kesin olduğu için temyiz edemediğim bu kararda ben etkisiz elemanım.Sayın Hakim benim zamanaşımı itirazımla ilgili hiçbir karar vermedi(hem yazılı hem sözlü itiraz),Tüketici mahkemesinin görevli olduğuna dair itirazımla ilgili hiçbir karar vermedi(hem yazılı hem sözlü itiraz),bilirkişinin bizim taleplerimiz yönünden dosyayı hiç incelemediği rapora karşı itiraz ve ek rapor talebimizle ilgili hiçbir karar vermedi(hem yazılı hem sözlü itiraz)....(karara çıkarmasıyla vermiş olduğu zımni reddi saymazsak)
ve the end.....
Ben, duruşmalarda genelde görevsizlik itirazını ret yada zamanaşımı itirazını ret gibi şeyler beklememeyi öğreneli çok oldu ama gerekçeli kararda da tek satır yok.Gerekçeyi geçtim itiraz vardı ret ettim gibi bir ibare bile yok.
Ben dosyada vekil olmasamda işler böyle yürüyecekti zaten.
Ben de kendimi AVUKATım diye kandırıyorum işte.Adaletin üç saç ayağından biri...
Boşuna lise sonda alan değiştirip illede avukat olacağım dedim...
Boşuna tercihlerimde sadece iki hukuk fakültesi vardı....
Boşuna zorunlu sebeplerle fakülteyi bıraktıktan sonra tüm şartları zorlayarak geri dönüp bitirdim...
Boşuna Oğlumu, fakülteyi bitirmek için gittiğimde zor konuşan haliyle annem okulda diye ağlattım...
Boşuna sadece ama sadece avukat olmak istedim...
BEN SADECE ADALETİN ETKİSİZ ELEMANIYIM.
Çok üzgün ve ne yazık ki çok pişmanım.....
Old 10-03-2015, 19:38   #2
KAR

Spesifik bir olaydan sosyolojik çıkarım yapmak doğruya ulaştırmayabilir. Davada, zamanaşımı def'iniz ve görev itirazınızla ilgili karar verilmemiş. Raporla ilgili itirazlarınız ve talebiniz de dikkate alınmamış.
Dosyayı incelemediğim için bilmiyorum ama istemlerinizin zımni olarak reddedildiğini kabul edersek, belki reddedilmeleri hukuken doğru olabilir. Ancak, hukukta belirtilen taleplerle ilgili ret gerekçeleri yazılması zorunludur.
Yanlış size ait değil üzerinize düşeni yapmışsınız. vicdanınız rahat olmalı... Avukatlık şerefli ve saygın bir meslek. Seçilmeli...
Saygılarımla...
Old 16-03-2015, 14:34   #3
aak

Varsayılan Sayın KAR

Öncelikle desteğiniz için teşekkürler.

''Dosyayı incelemediğim için bilmiyorum ama istemlerinizin zımni olarak reddedildiğini kabul edersek, belki reddedilmeleri hukuken doğru olabilir.''
Zaten ben neden itirazlarım kabul edilmedi diye hayıflanmıyorum.Sonuçta kararı veren Sayın Hakimler.Benim üzüntüm yok sayılmaktan kaynaklanıyor.

''Ancak, hukukta belirtilen taleplerle ilgili ret gerekçeleri yazılması zorunludur.''
Belirttiğiniz gibi zımni rette bile nedenin gerekçede yazılması gerekir ya da ben öyle biliyorum.
Ama artık bildiğimden de emin değilim.Bakalım...
Saygılar...
Old 10-04-2015, 23:51   #4
Av.Muhammet Aydın

Dert etmeyin...avukatken 10 dosyadan birine etki edebiliyorsanız doğruya 1 adım atmışsınızdır,hakimken 10 dosyadan birin de hata yapmışsanız yanlışa bir adım atmışsınızdır...talep makamıyız karar değil,bu bizi daha zayıf değil daha esnek ve güçlü yapar...unutmayın talep yoksa asla kararda yoktur doğru kararda yoktur...biz varsak yani talep eden varsa mahkeme var kıymetinizi bilin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi