Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

İdari Mahkemeye Başvuru Süresi

Old 15-05-2003, 16:57   #1
attractive

Soru İdari Mahkemeye Başvuru Süresi

Önce bölüm başkanılıgına dilekçe verdim cevap alamadım. Sonra bu konuyu Dekanlık makamına dilekçe vererek bildirdim, Cevap alamadım. 11.02.2003 resmi gazetede yayımlanan dilekçe kanununa göre 30 gün içinde cevap verilmesi gerekiyor. Bölge idare mahkemesine gidecem. Dilekçeyi verdiğim tarihten(Dekanlıga) 2 ay içinde mi mahkemeye gidebilirim. Yoksa 30 günün üzerine mi 2 ay ekleyerek gidebilirim. Yoksa verdiğim tarihten 2 ay geçtikten sonra mı?
Bilgilendirirseniz sevinirim.

Eger konuyu ögrenmek isterseniz okuyabilirsiniz...
Bu sorun aslında ülkemizin bir çok ünüversitesinde var.
Ben bir üniversitede öğretim görevlisiyim. Fakat atandığım 2000 yılı başından beri beni öğretim görevlisi olarak değilde Araştırma görevlisi olarak çalıştırıyorlardı. Bende doktora yaptığım için sesimi çıkarmıyordum. Şu an doktorayı bitirdim. Bana tekrar araştırma görevlisi görevi geldiğini duyunca 2002-2003 öğretim yılının bahar yarıyılı başlamasına rağmen hala daha ders görevlerim tarafıma bildirilmedi diye bölüm başkanlığına dilekçe yazdım. (28.02.2003 tarihinde). Aynı gün bana 27.02.2003 tarihli araştırma görevlisinin yapması gereken laboratuar görevleri resmi olarak tebliğ edildi. Ben bunun üzerine 06.03.2003 tarihinde bu göreve şu şekilde itirazda bulundum. Yapılan görevlendirmenin ünvanıma uygun olmadığı ve görevimin ünvanıma uygun hale getirilmesi... diye. Bana verilen görev bana bilgi verilmeden alındı ve bir araştırma görevlisine verildi. Fakat hala bana maaş karşılığı dahi ders görevi verilmedi. Diğer öğretim üyesi ve Öğretim görevlileri maaş karşılığından fazla derslere girerek ders ücreti alıyorlar.
Dilekçeme cevap gelmeyince 21.04.2003 de konuyu belirten dilekçeyi dekanlığa verdim. Eğer 30 gün içinde cevaplanmazsa mahkemeye gidecem.
Bu gelişmelerin üzerine şimi de 1 hafta içinde mevcut oturduğun odadan çıkıp 4. kişi olarak şu odaya geç diye bölüm başkanından yazı aldım. Mevcut odada 3 kişi oturuyoruz. Akademik ünvanları benden aşağıda. Gideceğim odakilerinde ünvanları benden aşağıda. Tabiki çıkmadım şimdide soruşturma açtılar.Neyse benle uğraşıyorlar yani. Öğretim üyeliği kriterlerini yerine getirdiğim için beni atamamak için mazeret arıyorlar.

Dilerim konu anlaşılmıştır:
Kısa sürede bilgilendirirseniz sevinirim...
Old 17-05-2003, 12:02   #2
Armağan Konyalı

Sayın Attractive,

İdari Yargılama Usulu Yasasında idarenin 60 gün içinde olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermemesi halinda dilekçeyi reddettiği kabul edilir.

Dilekçenizi verdikten sonra 60 gün geçtiğinde idare talebinizi reddetmiş sayılacaktır. Bu tarihten itibaren 60 gün içinde idari yargiya başvurmalısınız.

Formulle açıklarsak:

Dilekçeyi verdiğiniz gün + 60 gün= dava açabileceğiniz sürenin başlangıç günü

Dilekçeyi verdiğiniz gün + 60 gün + 60 gün = dava açabileceğiniz sürenin son günü

Ayrıntı Notu:
30 günlük süre vatandaşın dilekçe hakkını kullanmasına ilişkin kanun hükmü olup, idarelerin vatandaşa bilgi vermesine yöneliktir. İdarelerin en azından vatandaşa dilekçede istenen işlemin hangi aşamada olduğu hakkında bilgi vermesini sağlamaya yöneliktir. Dilekçedeki dileğin yerine getirilmesi veya bu dilek hakkında karar verilme süresi değildir.

Daha önemli ayrıntı notu:
Olayı bizim anlamamızın size yararı olmaz. Mutlaka bir avukattan
yardım alınız.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 19-05-2003, 08:50   #3
attractive

Teşekkürler

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi