Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kasko sigortası-manevi tazminat-Kasko poliçesinin manevi tazminatı kapsadığının ilamdan sonra öğrenilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-05-2015, 14:57   #1
yeditepelişehir

Varsayılan Kasko sigortası-manevi tazminat-Kasko poliçesinin manevi tazminatı kapsadığının ilamdan sonra öğrenilmesi

Değerli meslektaşlarım trafik kazası neticesinde ölüm nedeniyle sigorta şirketi ve ölüme sebebiyet veren araç sürücüsüne karşı maddi manevi tazminat talepli dava açmıştım. Dava devam ederken sigorta şirketi ile maddi tazminat yönünden anlaştık ve şirkete ibraname,feragat,makbuz başlıklı aşağıdaki belgeyi verdim. Manevi tazminat bakımından ise davamız devam etti, sürücü bakımından karar verildi ve kararı da icraya koydum. Başka bir vesileyle öğrendim ki aracın aynı şirkette kaskosu da varmış ve manevi tazminatı içeriyormuş. Bunu zamanında öğrenmemiş olmak benim eksikliğim tabi. Kasko poliçesi ceza dosyasında yoktu, kaza esnasında polisler vs almamış. davayı açarken ben de araştırmadım. Kaskoda manevi tazminat olabileceğini bilmiyordum sanırım o zamanlar.Şu an sürücüye karşı almış olduğumuz ilamla sigorta şirketinin kasko poliçesine dayanarak ne yapabilirim? birşey yapabilir miyim ya da? İbranameyi de aşağı ekliyorum.
İBRANAME FERAGATNAME VE MAKBUZ
DOSYA NO: …..
Ben x,y,z vekili … tarihinde A sigorta aş. nezdinde zmmm ile sigortalıya ait .. plakalı aracın karışmış olduğu trafik kazasında müteveffanın ölümü sonrası A şirketine karşı .. mahkemesinde .. sayılı dosya ile dava açmıştım.
Bu defa uğranılan maddi zararlara karşılık olmak üzere kazaya sebebiyet veren aracın yukarıda belirtilen zmmm poliçelerinin tarafı A şirketi ile karşılıklı ve sulhen vardığımız mutabakat uyarınca …ana para …işlemiş yasal faiz.. ilam vekalet ücreti olarak ceman …. Tl yi nakden defaten ve tamamen alarak karşılıklı uzlaşmak yönünde anlaştık.
İşbu .. tl’nin tahsili ile anılan kaza sebebiyle mezkur poliçe nedeniyle .. mahkemesinin .. dosyasından dolayı A şirketinden başkaca hiçbir hak ve alacağım kalmadığını.. mahkemesinin dosyasından, açtığımız ve açacağımız tüm davalardan, icra takiplerinden ve keşide ettiğimiz ve edeceğimiz ihtarnamelerden fazlaya dair haklarımızı da kapsar şekilde davalı A şirketini, sigortalısı ve sigortalı araç sürücülerini tamamen gayrikabili rücu olmak üzere mutlak ve kesin şekilde bilvekale ibra ederim. Diğer davalı olan sigortalı sürücüye karşı açmış olduğumuz manevi tazminat talebimizi içerir davamız ise ibra yahut feragat söz konusu olmaksızın .. mahkemesinin .. dosyasıyla görülmeye devam edecektir.
İş bu ibraname .. hesabına havale edilmesi halinde geçerli olacaktır.
İMZA
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi