Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nafaka Konusunda Yardım

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-09-2019, 16:58   #1
Av.enesturhan

Varsayılan Nafaka Konusunda Yardım

İyi günler dilerim saygıdeğer meslektaşlarım. Mesleğe yeni başlamış bir meslektaşınızım. İlk işim şöyle ;

Müvekkilim hakkında oğlu tarafından açılan yardım nafakası talepli dava sonucunda Aile mahkemesi tarafından aylık 300 tl alınarak davacı oğluna verilmesi yönünde karar verildi.
Müvekkil beni bu aşamada bularak istinaf mahkemesine 2 haftalık süre içerisinde dilekçe yazmamı rica etti.
Müvekkilim tekrar evlenmiş ve herhangi bir malvarlığı ve gelir getirici işleri yoktur. Kendisi ev hanımıdır.
İstinaf yoluna başvursam bu meblağın indirilmesini veya kaldırılmasını isteyebilir miyim ? Hukuki olarak bir sonuç alabilir miyim ?
Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.
Old 26-09-2019, 18:37   #2
Av. Hatun Olguner

Bir meslektasimizin benzer davası vardı...yerel mahkeme ünv öğrencisi olan ogula yardım nafakasina hükmetti.istinaf mahkemesi ev hanımı olan davalı annenin istinaf başvurusunu kabul ederek nafakayı kaldırdı....
Old 26-09-2019, 18:41   #3
Av.enesturhan

sayın meslektaşım cevabınız için teşekkür ederim. Biraz umut var öyleyse. Kendisinin dilekçesinde dayandığı olguları merak ettim. Kapsamlı bir araştırma yapıyorum
Old 26-09-2019, 18:46   #4
Av. Hatun Olguner

Çalışmadığını,gelirinin bulunmadığını ve yoksulluk nafakasini dahi tahsil edemediğini savundu...taniklarla ispat etti savunmasını ...
Old 26-09-2019, 18:53   #5
Av. Hatun Olguner

Yarın avukat arkadaştan istinaf karArini almaya çalışırım...size watsapptan yollarım bulursam...tel numaranızı özel mesajla yollayın...
Old 27-09-2019, 00:19   #6
Av.Burak Can Yaz

Öncelikle iyi geceler genç meslektaşım,
Konunuzla ilgili aşağıdaki kararın işinize yarayacağını düşünüyorum. Dilekçenize ek yapıp, müvekkilinizin ev hanımı olduğuna ve herhangi bir gelirinin bulunmadığına dikkat çektiğiniz takdirde kararın bozulması muhtemel gözüküyor.

"Boşanma veya ayrılık vukuunda çocuk kendisine tevdii edilmemiş taraf gücüne göre onun bakım ve eğitim giderlerine katılmakla yükümlüdür (TMK m. 182). Ancak velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine katılması, mali gücü varsa söz konusu olur. Davalı-karşı davacı kadının dosya içindeki ekonomik ve sosyal araştırma tutanağına göre ev hanımı olduğu, düzenli bir geliri ve mal varlığının bulunmadığı anlaşılmaktadır. Bu husus gözetilmeden davalı-karşı davacı kadının velayeti babaya bırakılan ortak çocuklar için iştirak nafakası ile sorumlu tutulması doğru bulunmamıştır." ( Yargıtay 2. HD. 2016/23882 E. 2018/10220 K. 01.10.2018 KT. )

İyi çalışmalar.
Old 27-09-2019, 10:32   #8
Av. Hatun Olguner

Bahsettiğim istinaf kararı Gaziantep bölge adliye mahkemesi 2. Hukuk dairesi 2016/5 esas 2016/4 karar sayılı ilamidir ...
Old 08-10-2019, 13:47   #9
Av.enesturhan

Varsayılan Yardım Nafakası hakkında Yardımlarınızı bekliyorum

Saygıdeğer meslektaşlarım iyi günler diliyorum.
Müvekkil Anne hakkında, oğlu tarafından açmış olduğu yardım nafakası davası neticesinde ilk derece mahkemesi gerekçeli kararında 300 TL annenin yardım nafakası ödemesini babanın ise 1000 TL ödemesine hükmetmiştir. Biz müvekkil anne adına ödeme gücünün hiç olmaması yönünde İstinaf talepli dilekçemizi sunduk. Ancak müvekkil anne aleyhine ve babayla birlikte bu zaman kadar olan nafaka alacakları ve vekalet ücreti dahil toplam borcu kesinleşmeden İlamlı icra yoluyla tek bir icra emri altında göndermişler. Benim sorum şu şekilde :
Acaba bölge adliye mahkemesine başvuru nafaka alacaklarını durdurur mu ?
Müvekkil icra emrinde ki sadece kendine düşen miktarı mı ödemek durumundadır ?
Karar bozulduğunda ödenen ücretler geri nasıl alınabilir ?

Şikayet yoluna gidebilir miyiz ?

Verdiğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim meslektaşlarım ..
Old 09-10-2019, 11:28   #10
imsel

Nafakayı istinaf etmeniz icrayı durdurmaz sanırım tedbiren de nafakaya hükmedişmştir.kendi borcuna yönelik ödemeyi yaparsa borçtan kurtulur.ben kararın bozulmasının düşük ihtimal olduğunu düşünüyorum.o nedenle karar bozulursa geri almayı o zaman düşünürsünüz.saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi