Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Tasfiye olmuş A.Ş 'ye dava açılması

Yanıt
Old 20-04-2009, 17:21   #1
Kemal Erez

Varsayılan Tasfiye olmuş A.Ş 'ye dava açılması

Merhabalar,

Tasfiye olmuş bir Anonim Şirketin müvekkile ait bir gayrimenkul üzerinde ipoteği bulunmakta. Bu ipotek konusu borç ödenmiş ancak ipotek kaldırılmamış. Tasfiye olan şirketin tasfiye memurundan bir ibraname ve ipoteğin kaldırılması talebi dahi aldım ancak tapu da bu belge ile işlem yapmıyorlar. Bu durumda tasfiye olmuş bir şirkete karşı "borçlu olmadığımızın tespiti ile ipoteğin kaldırılması" konulu bir dava açmam gerekiyor, konu ile ilgili olarak yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler
Old 21-04-2009, 14:49   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Kemal Erez
Merhabalar,

Tasfiye olmuş bir Anonim Şirketin müvekkile ait bir gayrimenkul üzerinde ipoteği bulunmakta. Bu ipotek konusu borç ödenmiş ancak ipotek kaldırılmamış. Tasfiye olan şirketin tasfiye memurundan bir ibraname ve ipoteğin kaldırılması talebi dahi aldım ancak tapu da bu belge ile işlem yapmıyorlar. Bu durumda tasfiye olmuş bir şirkete karşı "borçlu olmadığımızın tespiti ile ipoteğin kaldırılması" konulu bir dava açmam gerekiyor, konu ile ilgili olarak yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler

Sayın Kemal Erez,

Bildiğiniz gibi Anonim Şirketlerde tasfiye bittikten sonra TTK.449. madde uyarınca şirketin unvanı talep üzerine Ticaret Sicilden terkin edilir ve şirketin tüzel kişiliği sona erer.

Bu itibarla, tasfiyesi tamamlanan bir şirkette daha önce tasfiye memurluğu yapan kişilerin, terkinden sonra verdiği belgenin hukuki bir değeri yoktur. Çünkü hukuki sıfatı kalmamıştır.

Esasen bu tür alacak ve borç durumunun tespitinde sıkıntı olmaması için TTK. 448. maddesi uyarınca tasfiye edilen şirketin defterlerinin 68. madde dairesinde saklanması ödev olarak yüklenmiş bulunduğundan, alacak-borç durumunun teftişi de zor olmayacaktır.

Sizin olay bakımından kanaatimce şöyle düşünmek mümkündür:

Tasfiye olan şirket, TTK.449. madde uyarınca sicilden terkin edildikten sonra tüzel kişiliği bu arada hukuki kişiliği kalmayacağı için hak arama sıfatı da sona ereceğinden, tapudaki ipotek kaydının sebebi de kalmayacaktır.

Tapu dairesine ticaret sicilden alacağınız şirketin terkinine ilişkin gazete örneği ve durumu gösterir belgeyi bir dilekçe ile sunup, ipotekin terkinini talep edin. Talep reddedilirse bu durumda Tapu idaresinin ret kararını dava edebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 28-06-2010, 16:16   #3
avhllmas

Varsayılan Yardımmmm

Sayın Erez,

Aynı konu ile bende karşılaşmış bulunuyorum. anonim şirket tasfiye olmuş ve ortada 30 yıl önce verilmiş bir ipotek var. Müvekkilim durumu babasından ölmeden önce öğreniyor. Zaten bir kaç gün sonra babası vefat ediyor.

93 yılında tasifye ile son bulmuş bir şirket var. İflas etmemiş. Yönetim kurulu tasfiye kararı almış. ve 1993 yılında sicil gazetesine fesih ilan olmuş.

İpotek borcunun ödendiğine ilişkin elimizde makbuzlarda var ama karşımızda bir taraf yok. İhya davasının koşullarının da oluşmadığını düşünüyorum.?

Siz bu konuyu nasıl çözümlendirdiniz.? Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

İyi Çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi