Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iş davasında davacı ve davalının aynı kişi olması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-11-2010, 17:11   #1
remedy

Varsayılan iş davasında davacı ve davalının aynı kişi olması

Herkese merhaba.Vakit ayırıp ilgilenen herkese şimdiden teşekkür ederim.

işveren baba, 15 yaşındaki kızını kendi iş yerinde çalıştırarak sigortalı yapmıştır.Ancak SGK,çalışmanın fiili olmadığı iddiasıyla sigortalılığı iptal etmiştir.Biz de çocuğa velayeten (aynı zamanda işveren olan)babanın ve annenin adına ,sigortalılığın gerçek çalışmaya dayalı olduğunu,sigortalılığın alelade bir incelemeyle iptal edilemeyeceğini,Anayasal bir hakkın bu şekilde iptalinin mümkün olmadını iddia ederek ,hizmet tespiti davacı açtık.Davalı olarak Kurumu gösterdik.Ancak bu davada SGK ile birlikte işverenin de zorunlu dava arkadaşı olması nedeniyle,işverene karşı da dava açıp birleştirmemiz için tarafımıza mahkemece süre verildi.İşveren baba olup,hem davacı (velayeten) hem de davalı olabilmesi mümkün mü?
Old 10-11-2010, 11:16   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan remedy
Herkese merhaba.Vakit ayırıp ilgilenen herkese şimdiden teşekkür ederim.

işveren baba, 15 yaşındaki kızını kendi iş yerinde çalıştırarak sigortalı yapmıştır.Ancak SGK,çalışmanın fiili olmadığı iddiasıyla sigortalılığı iptal etmiştir.Biz de çocuğa velayeten (aynı zamanda işveren olan)babanın ve annenin adına ,sigortalılığın gerçek çalışmaya dayalı olduğunu,sigortalılığın alelade bir incelemeyle iptal edilemeyeceğini,Anayasal bir hakkın bu şekilde iptalinin mümkün olmadını iddia ederek ,hizmet tespiti davacı açtık.Davalı olarak Kurumu gösterdik.Ancak bu davada SGK ile birlikte işverenin de zorunlu dava arkadaşı olması nedeniyle,işverene karşı da dava açıp birleştirmemiz için tarafımıza mahkemece süre verildi.İşveren baba olup,hem davacı (velayeten) hem de davalı olabilmesi mümkün mü?

Çocuğun yararı velilerinin yararı ile çatıştığından, çocuğa kayyım tayin edilmelidir.
Old 18-12-2010, 10:28   #3
remedy

Sayın büyüğüm,soruyu soralı bir ayı geçti ancak ben hala yol katedemedim.Hakimle konuştum ve kayyıma gerek olmadığını söyledi.Çok kararsız kaldım.16 yaşındaki bir çocuğun sadece annesinin vekaleti ile babası olan işverene dava açması mümkün değil mi hiç?
Baba ile çocuğun yararı olayımda çatışmıyor gibi geliyor bana.Çünkü baba hizmet tespit davasında davalı olacak ve davayı kabul edecek.Evet benim yanımda çalıştı diyecek.
Old 18-12-2010, 10:48   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan remedy
Sayın büyüğüm,soruyu soralı bir ayı geçti ancak ben hala yol katedemedim.Hakimle konuştum ve kayyıma gerek olmadığını söyledi.Çok kararsız kaldım.16 yaşındaki bir çocuğun sadece annesinin vekaleti ile babası olan işverene dava açması mümkün değil mi hiç?
Baba ile çocuğun yararı olayımda çatışmıyor gibi geliyor bana.Çünkü baba hizmet tespit davasında davalı olacak ve davayı kabul edecek.Evet benim yanımda çalıştı diyecek.

Sayın meslektaşım, hakim neye dayanarak kayyıma gerek olmadığını söyledi bilmiyorum ama bence gereklidir. Velayet anne ve baba tarafından birlikte kullanıldığından, çocuğu sadece anne temsil edemez.
Ayrıca babanın davayı kabul edeceği baştan öngörülemeyeceği için çıkar çatışması vardır.

Not: Bence en başta bir hata yapılmış ve SGK'nın sigortalılığın iptali kararına karşı dava açılmayıp hizmet tespiti davası açılmış.
Old 18-12-2010, 11:26   #5
remedy

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın meslektaşım, hakim neye dayanarak kayyıma gerek olmadığını söyledi bilmiyorum ama bence gereklidir. Velayet anne ve baba tarafından birlikte kullanıldığından, çocuğu sadece anne temsil edemez.
Ayrıca babanın davayı kabul edeceği baştan öngörülemeyeceği için çıkar çatışması vardır.

Not: Bence en başta bir hata yapılmış ve SGK'nın sigortalılığın iptali kararına karşı dava açılmayıp hizmet tespiti davası açılmış.

Öncelikle ilginize gerçekten çok teşekkür ederim.

Dava dilekçemin netice-i talep kısmında: "davalı tarafından müvekkilimin sigortalılığının iptaline ilişkin verilen kararının iptaline ve müvekkilimin sigortalılığının kabulüne karar verilmesini"talep ettim.Hakim kendisi bunu hizmet tespiti davası olarak değerlendirdi. Ben nasıl bir yol izlemeliyim şimdi

Ozaman tarafıma verilen sürede işverene dava açmamalı mıyım?
Old 18-12-2010, 11:42   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan remedy
Öncelikle ilginize gerçekten çok teşekkür ederim.

Dava dilekçemin netice-i talep kısmında: "davalı tarafından müvekkilimin sigortalılığının iptaline ilişkin verilen kararının iptaline ve müvekkilimin sigortalılığının kabulüne karar verilmesini"talep ettim.Hakim kendisi bunu hizmet tespiti davası olarak değerlendirdi. Ben nasıl bir yol izlemeliyim şimdi

Ozaman tarafıma verilen sürede işverene dava açmamalı mıyım?

Sayın meslektaşım,
Burada verdiğimiz bilgiler ya da yazdığımız görüşler elbette sizin sorunuzda belirttiklerinize göre kişisel düşüncelerimizdir. Bu açıdan size ne yapmanız gerektiğini söylemek haddimiz değildir.
Bu çerçevede:
- Yukarıdaki mesajda belirttiğiniz "netice-i talep" dikkate alındığında, davanızın doğru açıldığını, mahkemece yanlış nitelendirildiğini,
- Bu nedenle esasen işverenin davalı gösterilmesine gerek olmadığını,
- Ancak baba işveren olmakla, davalı gösterilmese bile çocuğa bu dava için kayyım atanması gerektiğini,
düşünüyorum.
Ben olsam, bu hususları açıklayıp işverenin davaya dahil edilmesi yönündeki ara kararından dönülmesini, çocuğa kayyım atanması için süre verilmesini isterdim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi