Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira Sözleşmesinde İmzaya İtiraza İlişkin İİK/269-B Uygulaması Hk.

Yanıt
Old 09-09-2019, 12:55   #1
Av. Myigit

Varsayılan Kira Sözleşmesinde İmzaya İtiraza İlişkin İİK/269-B Uygulaması Hk.

Sayın meslektaşlarım merhaba,

Bir müvekkilimin kira alacağı nedeniyle takip başlattık. Borçlu, banka üzerinden periyodik olarak ödeme yapsa dahi, takibe "borca, imzaya, sözleşmeye itiraz ediyorum" diyerek itiraz etti. Bunun üzerine sulh hukuk mahkemesine kira alacağının ödenmesi ve temerrüt nedeniyle tahliyeye karar verilmesine dair dava açacağız.

Bu noktada İİK 269/b'de şöyle bir hüküm geçmektedir:

"Kira sözleşmesindeki imzanın inkarından dolayı alacaklı umumi mahkemede dava açmaya mecbur kalır ve lehine karar alırsa, borçlu ayrıca yüzbin liradan beşyüzbin liraya kadar para cezasına mahküm edilir".

Bu maddenin uygulamasını gören, elinde bununla ilgili bir içtihatı olan var mıdır? Bu tutarın müvekkilime veya hazineye mi ödendiği hususunu da açıkçası anlayamadım.

Konuyla ilgili bilgisi olan var ise paylaşabilirse çok memnun olurum.

Selamlar & Saygılar
Old 11-09-2019, 08:46   #2
Av. Hulusi Metin

Merhaba,

TL - YTL - TL

m.269/b-son
(Değişik 5. fıkra: 3494 - 9.11.1988 / m.51) Kira sözleşmesindeki imzanın inkârından dolayı alacaklı umumi mahkemede dava açmaya mecbur kalır ve lehine karar alırsa, borçlu ayrıca yüzbin liradan beşyüzbinliraya kadar para cezasına mahkûm edilir.

01.01.2005 -
1 Ocak 2005 tarihinden itibaren bir milyon Türk Lirası (1.000.000 TL) eşittir bir Yeni Türk Lirası (1 YTL) .
http://www3.tcmb.gov.tr/ytlkampanya/...YTLkitap25.pdf

1 Ocak 2009’dan itibaren Türk Lirası’nda ’Yeni’ ibaresi kalktı...
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/6...on-ytl-9762945

Ne dersiniz ?

Saygılar
Old 16-09-2019, 13:37   #3
Av. Myigit

Merhaba Üstadım.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Bu tutar üzerinden sıfırların atılması halinde verilecek para cezasının, korunması amaçlanan hukuki değere karşı caydırıcı olmayacağını düşünüyorum. Bir yandan da bu tutarın ağır olduğu da aşikar. Orta yolu bulamadım

Saygılarımla

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Merhaba,

TL - YTL - TL

m.269/b-son
(Değişik 5. fıkra: 3494 - 9.11.1988 / m.51) Kira sözleşmesindeki imzanın inkârından dolayı alacaklı umumi mahkemede dava açmaya mecbur kalır ve lehine karar alırsa, borçlu ayrıca yüzbin liradan beşyüzbinliraya kadar para cezasına mahkûm edilir.

01.01.2005 -
1 Ocak 2005 tarihinden itibaren bir milyon Türk Lirası (1.000.000 TL) eşittir bir Yeni Türk Lirası (1 YTL) .
http://www3.tcmb.gov.tr/ytlkampanya/...YTLkitap25.pdf

1 Ocak 2009’dan itibaren Türk Lirası’nda ’Yeni’ ibaresi kalktı...
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/6...on-ytl-9762945

Ne dersiniz ?

Saygılar
Old 16-09-2019, 16:02   #4
Av. Musa TAÇYILDIZ

Meslektaşım baktım ama para cezası yönünden bir karar bulamadım.

Ancak burada; kira borcunu ödemeyen birinin para cezasından korkacağını çok da sanmıyorum. En makul ve hızlı olan itirazın kaldırılması. Tabi tercih sizin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi