Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Türk Telekom-TT Mobil İletişim.

Yanıt
Old 16-09-2019, 12:21   #1
Defi-Def

Varsayılan Türk Telekom-TT Mobil İletişim.

Öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi bir hafta diliyorum.

Bir müvekkilimin kimlik bilgileri kullanılarak adına 3 adet GSM aboneliği yaptırılarak hat açılıyor. Müvekkil kendisine sms ile borç bilgilendirmesi geldiğinde durumu öğrenip Tüketeüici Mahkemesine "adıma açılan hatların iptalini ve böyle bir borcumun olmadığının tespitini" talep ederim diyerek dava açıyor. Ancak;

1- Müvekkil gelen sms le ve muhatap olarak dilekçeleri Türk Telekom'a verdiği için davalı olarak da burayı yazıyor. Fakat cevap dilekçesinde husumet itirazında bulunularak, mobil telefon hizmeti sunan şirketin TT Mobil İletişim Hizm. olduğu belirtiliyor. Ancak hem husumet itirazında bulunulurken talep olarak aynı zamanda davanın bu şirkete ihbarı da talep ediliyor.
Bu şirketlerin araştırmama rağmen birbirleri arasındaki hukuki ilişkinin tespitini yapamadım. Öncelikle bilgisi olan bir meslektaşım bu firmaların birbirleri arasında bir bağ olup olmadığı, husumet itirazı konusunda haklı olup olmadıkları konusunda bilgilerini paylaşırsa sevinirim. Eğer müvekkil husumet hatası yapmışsa bunu düzeltme şansımız olabilir mi?
2- Müvekkilin talep sonucu ve davayı Tüketici Mahkemesinde açmış olması doğru mudur?(ortada henüz bir icra takibi mevcut değil)
Old 16-09-2019, 16:13   #2
Av. Musa TAÇYILDIZ

İyi haftalar meslektaşım

1- Tarafta iradî değişiklik
(1) Bir davada taraf değişikliği, ancak karşı tarafın açık rızası ile mümkündür.

(2) Bu konuda kanunlarda yer alan özel hükümler saklıdır.

(3) Ancak, maddi bir hatadan kaynaklanan veya dürüstlük kuralına aykırı olmayan taraf değişikliği talebi, karşı tarafın rızası aranmaksızın hâkim tarafından kabul edilir.

(4) Dava dilekçesinde tarafın yanlış veya eksik gösterilmesi kabul edilebilir bir yanılgıya dayanıyorsa, hâkim karşı tarafın rızasını aramaksızın taraf değişikliği talebini kabul edebilir. Bu durumda hâkim, davanın tarafı olmaktan çıkarılan ve aleyhine dava açılmasına sebebiyet vermeyen kişi lehine yargılama giderlerine hükmeder.

Ben müvekkilinizin hatasının kabul edilebilir bir yanılgıya dayandığını düşünüyorum.

2- Miktarlar açısından bakmak lazım. Hakem heyetine başvuru zorunlu olabilir.
Old 17-09-2019, 09:54   #3
Defi-Def

Teşekkür ederim meslektaşım. Rakam itibari ile parasal sınır açısından hakem heyetine başvuru gerekmiyor. Benim içinden çıkamadığım husus bu husumet itirazının doğru olup olmadığı ve bu iki firmanın hukuksal olarak ayrı mı oldukları ?
Old 18-09-2019, 11:03   #4
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan Defi-Def
Teşekkür ederim meslektaşım. Rakam itibari ile parasal sınır açısından hakem heyetine başvuru gerekmiyor. Benim içinden çıkamadığım husus bu husumet itirazının doğru olup olmadığı ve bu iki firmanın hukuksal olarak ayrı mı oldukları ?

Onu inanın bilemiyorum. Bilmemiz de zor gözüküyor.
Old 18-09-2019, 18:03   #5
Defi-Def

Aralarında müteselsil bağ olduğuna dair bir karar buldum
meslektaşım. Tekrar teşekkür ederim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi