Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Jugentamt cocugumu benden alir mi bu sebebten dolayi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-01-2013, 22:42   #1
Konuk

Varsayılan Jugentamt cocugumu benden alir mi bu sebebten dolayi?

merhaba arkadaslar
ben 26 yasinda zorla teyzeogluyla evlendirilip Türkiyeden buraya geldim.Bir kizim oldu ve suan 7 yasinda.Eski esimle ayrildik bana uyguladigi siddetler yüzünden.Polis beni onun yanindan aldi ve kadin siginmaya yerlestirdi.bi sene icinde 3 kez siginma evi degistirdim ve suanda bi eve yerlestim.iki senedir burada ikamet ediyorum.Bosanma davam bitti ama velayet davasi bitmedi.Ben simdi baska bir sehre yerlesmek istiyorum ama eski esim benim yer egistirmelerimden dolayi cocugumun psikolojisi bozuluyor diyip beni jugentamta sikayet etmis.
simdi yine yer degistiricem acaba bana eksilerini yazarmisiniz?
Old 11-01-2013, 13:17   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba arkadaslar
ben 26 yasinda zorla teyzeogluyla evlendirilip Türkiyeden buraya geldim.Bir kizim oldu ve suan 7 yasinda.Eski esimle ayrildik bana uyguladigi siddetler yüzünden.Polis beni onun yanindan aldi ve kadin siginmaya yerlestirdi.bi sene icinde 3 kez siginma evi degistirdim ve suanda bi eve yerlestim.iki senedir burada ikamet ediyorum.Bosanma davam bitti ama velayet davasi bitmedi.Ben simdi baska bir sehre yerlesmek istiyorum ama eski esim benim yer egistirmelerimden dolayi cocugumun psikolojisi bozuluyor diyip beni jugentamta sikayet etmis.
simdi yine yer degistiricem acaba bana eksilerini yazarmisiniz?

Jugendamt çocukların menfaatini korumak amacıyla faaliyet gösteren devlet dairesidir.Jugendamt için önemli olan sadece çocukların mefaatidir. Bildiğim kadarıyla bizim hukukumuzdan çok da farklı ilkeleri yok.

Jugendamtın çocuğu aileden alma hakkı ve yetkisi yoktur.Bu yetki sadece mahkemeye aittir.Sadece acil durumlarda aksi uygulamaya başvurduklarını ve gerekli önlemleri alması için de mahkemeye bildirdiklerini biliyorum.

Anlatımlarınızdan yola çıkarak sık sık adres değiştirmenin aslında çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceğini düşünüyorum.İkamet edilen konutun değişimi nedeniyle çocuk alışma ve uyum sorunu yaşayabilir.Fakat mevcut durumunuz düşünüldüğünde ve son taşınacağınız adreste çocuğun gelişimi için uygun bir ortam hazırlayabileceğinizi ve velayet görevinizi ihmal etmediğinizi Jugendamt 'a veya mahkemeye kanıtlayabilirseniz taşınmanızın sorun teşkil etmeyeceğini düşünüyorum.

Hak kaybına uğramamak için hukuki yardım almanızı öneririm.
Old 11-01-2013, 20:47   #3
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba arkadaslar
ben 26 yasinda zorla teyzeogluyla evlendirilip Türkiyeden buraya geldim.

Türkiye'den hangi ülkeye geldiniz Sayın Konuk?

Saygılarımla
Old 13-01-2013, 14:25   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Ayrıca; aşağıdaki linkte Sayın üyemiz Gemici'nin jugendamt ile ilgili açıklamaları size fikir verecek niteliktedir.

İnceleyiniz:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=59983

Saygı ile,
Old 16-01-2013, 21:40   #5
Konuk

cok afedersiniz
buraya derken Almanyaya geldigimi kasdetmek istemistim.
Eski esim beni cok döverdi kac kez polislik olduk ve sonunda kadin siginma araciligiyla ayrildim bosanma bitti ama velayet ve nafaka davasi sürüyor dediler.
eski esim jugendamta sikayet etmis beni devamli yer degistiriyor diye ve simdide baska bi sebeple (bilmiyorum sebebini) yine sikayet etmis jugendamta ve beni cagiriyorlar görüsmeye.
eski esim ve bana uyguladigi siddetler kanitli bir bicimde ortada ve cocugumun psikolojisi bozuldu destek aldik, buna ragmen ben yer degistirdim diye cocugumu benden alip babasina verirler mi? cunku mahkemeye ona daha iyi bakacagina daha iyi bi yasam sunacagina dair belgelerini hazirlamis bile ..cok caresiz kaldim cok
Old 17-01-2013, 22:34   #6
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
cok afedersiniz
buraya derken Almanyaya geldigimi kasdetmek istemistim.
Eski esim beni cok döverdi kac kez polislik olduk ve sonunda kadin siginma araciligiyla ayrildim bosanma bitti ama velayet ve nafaka davasi sürüyor dediler.
eski esim jugendamta sikayet etmis beni devamli yer degistiriyor diye ve simdide baska bi sebeple (bilmiyorum sebebini) yine sikayet etmis jugendamta ve beni cagiriyorlar görüsmeye.
eski esim ve bana uyguladigi siddetler kanitli bir bicimde ortada ve cocugumun psikolojisi bozuldu destek aldik, buna ragmen ben yer degistirdim diye cocugumu benden alip babasina verirler mi? cunku mahkemeye ona daha iyi bakacagina daha iyi bi yasam sunacagina dair belgelerini hazirlamis bile ..cok caresiz kaldim cok

Sayın Konuk,

mahkeme kararı olmadan çocuğunuzu sizden kimse alamaz.
Mahkeme çocuğun kimde kalacağına karar verirken, Jugendamt'ın, çocuk için tayin edeceği bir kayyımın, sizin ve ayrıldığınız eşinizin görüşlerini alıp bu görüşleri değerlendirmek ve bu değerlendirmenin sonucuna bağlı olarak bir karar vermek zorundadır.

Bu kararı verirken mahkemenin göz önünde bulundurması gereken en başta gelen konu çocuğun menfaatidir.

Sizin yanınızda kalan çocuğun menfaati, ve çocuk olarak hakkı, yanında yaşamadığı babası ile şahsi ilişki kurmasını gerektirir.

Hangi nedenle sık sık konut değiştirdiğinizi bilemiyeceğim. Çocuğun babası ile şahsi ilişki kurmasını engellemek veya zorlaştırmak için ev değiştiriyorsanız velayet hakkını kötüye kullanıyorsunuz demektir. Ve çocuğu ile şahsi ilişki kurma hakkından yoksun kalan babanın haklı olarak, çocuğu bana göstermemek için durmadan ev değiştiriyor diyerek mahkemeye baş vurması gayet normal bir durumdur.

Ev değiştirmeniz başka nedenlerden dolayı oluyorsa ve bu ev değiştirmelerin babanın çocuk ile şahsi ilişki kurmasına bir etkisi yoksa korkmanıza da gerek kalmaz. Çocuğa iyi baktığınız, iyi terbiye verdiğiniz ve çocuğun menfaatine olmayan herhangi bir davranışta bulunmadığınız sürece kimse sizden çocuğu almaz.

Mahkemelik bir durum söz konusu olduğunda veya Jugendamt zorluk çıkardığında bir avukata danışmanız gerekir.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi