Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Hakkında Bilgiye İhtiyacım Var,/Nafaka/Evin Tahsisi/Aile Konutu/Tazminat/

Konuyu Kilitleyin
Old 14-08-2013, 15:27   #1
Konuk

Soru Boşanma Hakkında Bilgiye İhtiyacım Var,/Nafaka/Evin Tahsisi/Aile Konutu/Tazminat/

Merhaba, eşime boşanma davası açmak istiyorum ancak kadın dava açtığında nafaka alamaz gibi söylentiler duymuştum çevremden, çocuklarımın geleceğini sağlamam için önemli bir husus olduğundan emin olmak istiyorum.

Ev hanımıyım, daha öncesinde de bir işte çalışmadım. Eşimle 25 yıllık evliliğimizde bir kız bir de oğlan çocuğumuz oldu. Şimdi oğlum çalışıyor kızım lisans öğrencisi, kendisi emekli oldu şimdi tekrar başka bir işte çalışıyor.

Evliliğimizin ilk yıllarında maddi manevi şiddet gördüm. İlerleyen zamanlarda darp olmasa da manevi olarak şiddet gördüm, bu ortamdan çocuklarım da etkilendi. Ailemin 25 yılın sonunda artık onarılamaz hasarlar aldığını düşünüyorum ve hayatımı o insanla sürdürmek istemiyorum.

Evliliğimiz süresince büyük tartışmalarımızda da boşanacağını söylese de bir girişimi olmadı, ben de çekindim bir desteğim olmadığı için. Maddi olanaklarını üstünlük olarak görmesi beni horlaması da başka bir yıkımdı benim için.

Boşandığımda destek olacak bir yakınım yok, ev eşimin üzerine boşandıktan sonra ev bize kalmayacaktır diye düşünüyorum. Oğlumun geliri ise eve çıkıp geçimimizi sağlayacak düzeyde değil, bir de kızım şehir dışında okuyor bu da maddi olarak bizi zorlayacak, oğlum ve kızımla birlikte yaşamak istiyoruz.

Nafaka talep edebilir miyim, bu süreçte neler yapabilirim, ne yapacağımı nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum. Devlet bu durumda avukat yardımında bulunuyor mu bilmiyorum, dediğim gibi maddi olanağım yeterli olmaz ama artık çocuklarımla sağlıklı güzel bir yaşama başlamak istiyoruz. Lütfen yardımcı olun, yol gösterin.

Ek olarak yeni gerçekleşen bir durum hakkında bir şey daha soracağım. Uzun zaman önce vefat eden annemden miras olarak arazi kaldı, ama kardeşlerimin de yararlanabilmesi için vekalet vermem gerekiyor. Ancak karşılığında elime geçecek miktarın ne olacağı hakkında bilgim yok. Eşim de benim üzerimden ilgili kişilerle görüşme yapıyor ama ben onun adıma işlem yapmasını, geliri elde etmesini istemiyorum. Bu konuda ne yapabilirim?
Old 14-08-2013, 21:03   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası açtığınızda, hakim dava süresince gerekli önlemleri alacaktır.Örneğin dava süresince evin size tahsisi ve tedbir nafakası kararı verecektir.Dava dilekçenizde dava süresince istediğiniz tedbirleri ve gerekli bilgileri sunmanız karar vermeyi kolaylaştıracaktır.

Boşanma kararı verilirse boşanmaya yol açan olaylarda eşinizin kusurunu ispatlayabilirseniz maddi manevi tazminat isteyebilirsiniz.

Boşanmayla yoksulluğa düşecekseniz kusurunuz daha ağır olmamak koşulu ile yoksulluk nafakası isteyebilirsiniz.

Yaşadığınız ev eşiniz adına kayıtlı ise aile konutu şerhi verilmesini veya tapu kaydına tedbir konmasını isteyebilirsiniz.

Eşinizin 2002 den sonra aldığı bir mal varsa ayrıca katılma alacağı davası açarak bu değerin yarsını talep edebilirsiniz.

Kadın dava açarsa nafaka alamaz diye bir yasal düzenleme yoktur.Söylentiye değil yasaya ve uygulamaya bakılmalıdır.

Bu arada çocuklarınız yetişkindir.Eğitimleri devam ettiği sürece babalarından nafaka isteyebilirler.Davayı da onlar açmalıdır.

Mali durumu uygun olmayanlara baro ücretsiz avukat desteği vermektedir.Bulunduğunuz yer barosuna başvurmanız uygun olacaktır.Tarafınıza atanacak avukat size daha geniş bilgi verecek ve hukuki süreçte size destek olacaktır.

Son olarak eşinize bir vekalet vermemişseniz eşiniz size miras kalan taşınmazla ilgili işlem yapamayacaktır.

Her aşamada bir avukattan destek almanızı öneriyoruz.
Old 14-08-2013, 22:11   #3
Konuk

Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Yalnız sormak istediğim bir şey daha olacak. Eşimin kusurunun ispatında tanık olarak çocuklarımı gösterebilir miyim, birinci dereceden yakınlık sorun olur mu? Evliliğimizin başlarındaki şiddette ise aramızda akrabalık bağı olanlardan hariç tanık yok, bunu ispat etmem yalnızca kendi anlatımımla sınırlı. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?
Old 16-08-2013, 20:53   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Çocukların tanıklık yapmasına hiç bir yasal engel bulunmamaktadır.

2-Davanızda boşanma davası açılmadan önceki yakın dönem olaylara dayanmanız yararınızadır.Evliliğinizin başlangıcındaki şiddet bunca yıl sonra boşanma sebebi olarak kabul edilmeyebilir.Halen devam eden ,yakın dönem olayları boşanma kararı verilmesi için daha elverişlidir.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınıza olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi