Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İcradan Tedbir Nafakası Almak ve Kadına Tahsis Edilen Konut

Konuyu Kilitleyin
Old 09-11-2012, 09:03   #1
Konuk

Varsayılan İcradan Tedbir Nafakası Almak ve Kadına Tahsis Edilen Konut

Merhaba Sayın Avukatlar,
Mart 2012 de başlayan çekişmeli boşanma davamızın duruşmaları devam ediyor.Eşim, mahkemenin 2 kızım için bağladığı 400 TL. tedbir nafakasını 8 aylık birikmişiyle icraya yatırdığını söylüyor. Ben bu parayı nereden ve nasıl alacağımı bilmiyorum. Bu konuda bilgilerinizi rica ediyorum. Ayrıca ben ve çocuklarım tedbiren bana verilen evde ikamet ediyoruz. Eşim;"ben madem bu parayı yatırdım, sizin de bana kira ödemeniz gerek, evden çıkın, yoksa nafakayı bir daha ödemem eve haciz getiririm"gibi sözlerle huzurumuzu bozuyor. Onun, makemenin tedbir kararı ile oturduğumuz ev (kendisine babadan miras, tapusu kardeşleriyle ortak)üzerinde boşanana kadar, söylediği gibi hakları var mı? Yoksa ev boşanma sürecinde tarafıma tahsis edildiğinden sorunsuz bir şekilde burada yaşayabilir miyim?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler, saygılar...
Old 09-11-2012, 10:32   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Mahkeme ara kararı üzerine icra takibi yapmış olmanız gerekir ki eşiniz birikmiş nafakayı icraya yatırdığını söylüyor.

İcra dosya numaranızdan ilgili icra müdürlüğüne başvurarak alacağınızı tahsil edebilirsiniz.

2-Mahkemece dava süresince yaşamış olduğunuz evden yararlanma hakkı size tanınmıştır.

Bu hak,bu konutta kimin kalacağını belirler.Yoksa eşiniz dışındaki kişilere karşı konutta karşılıksız ikamet hakkını içermez.

Örneğin eviniz kira olsaydı,yine evin tahsisi kararı verilebilirdi.Bu durumda ev sahibine kira ödenmeyecek diye bir sonuç çıkarılamaz.

Açıklamanızda bu konutun malikinin eşiniz ve diğer kardeşleri olduğunu söylemişsiniz.

Eşinizin kardeşleri bu konutta ,eşinizin de kalması sebebi ile bu konutta sizin bedelsiz yaşamanıza rıza göstermişlerdir.Eşinizin kardeşleri her an bu rızalarını geri alabilir ve sizden kira bedeli karşılığını ödemenizi talep edebilirler.

Bu konuda tarafınıza yapılacak ihtar vb. rızanın geri alındığı anlamına gelir ve kalan sürede hukuki olarak sorumluluğunuz başlar.

Böyle bir ödeme yapmak durumunda kalırsanız durumu mahkemeye bildirerek tarafınıza bağlanmış tedbir nafakasının ,ödenen kira miktarı dikkate alınarak arttırılmasını talep edebilirsiniz.Çünkü nafaka tayin edildiği tarihle sonraki tarih arasında koşullar değişmiştir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 09-11-2012, 10:52   #3
Konuk

Emeğinize sağlık Habibe Hanım, çok teşekkürler, saygılar.
Old 19-11-2012, 17:12   #4
Konuk

Varsayılan Kadına Tahsis Edilen Ev Üzerinde Mirasçıların Hakkı

Merhabalar KAHDEM,
Çekişmeli boşanma davamamız süresince tarafıma tahsis edilen evde üçü yetişkin 5 çocuğumla birlikte ikamet etmekteyim. Daha önce sizlere bu konudaki bir sorumu sormuş ve yanıtımı almıştım. Şimdi şöyle bir sorun oluştu; ben yine sizlere danışmak gereğini duydum. Ev eşim ve üç kardeşi üzerine babalarından miras. Ben bu evde eşimin evi terkettiği mart 2012'den bu yana oturmaktayım. Eşim bu süreden beri, mahkemenin lehime kararına rağmen devamlı bizi "evimden çıkın, evimi gasp ediyorsunuz" diyerek rahatsız ediyor. Bu gün de evden çıkmaz isek kardeşlerin birleşerek bizden kira talebinde bulunacaklarını söylüyor. Bu kira bedelinin de, eşimin evi terkediş tarihinden itibaren 8 aylık birikmişiyle ödemem gerekeceğini, evi derhal boşaltırsak bu isteklerinden vazgeçeklerini belirtiyor. Sorumlarım şöyle; benden kira isteyebileceklerini biliyorum. Ama benim herhangi bir şekilde dışarıda kira ödeyecek maddi gücüm yok. Özellikle birikmiş kira miktarını asla karşılayamam. Yalnızca 870TL. emekli maaşım var. Eşim ve kardeşlerinin bu talepleri için yeni bir dava mı açmaları gerekiyor? Yoksa süren boşanma davamızda mı bunu dile getirirler? Bu durumda benim nasıl bir tutum içinde olmam gerekir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
Sevgiler, saygılar...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi