Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Bekar Olan Kadına Yapılan Gebelik Testlerinin Kayıt Altına Alınması..

Yanıt
Old 05-08-2015, 20:04   #1
Konuk000

Mutsuz Bekar Olan Kadına Yapılan Gebelik Testlerinin Kayıt Altına Alınması..

2 yıl önce devlet hastanesine gebelik şüphesi ile basvurdum ve bana beta hcg testi yapıldı sonuç pozitif. Ama ben başıma ilk kez böyle birşey geldiği için bu işlemlerin kayıtlara geçtiğini bilmiyordum bilsem keza zaten gitmezdim çünkü bekarim. Daha sonra bu işlemlerin edevlet sitesinde sgk kurumunun tedavi bilgilerini sorgula bölümünde kayıt altına alındığını öğrendim. Ve öğrendiğimden bu güne kadar tam 2 yıl geçti ve hicbirsey yapamadım. Hastaneyi aradım bekar olduğumu ve bunların silinmesini istediğimi söyledim malesef silemiyoruz dediler. Sağlık Bakanlığını aradım ve beni kamu hastaneleri kurumuna yönlendirdiler. Orada hasta hakları birimine durumumu anlattım ve bana dilekçe verdiğim taktirde silinebilecegini söylediler ve dilekçe verdim. Evli olmayıp bekar olduğumu ve bunların gizliligi açısından şüphem olduğunu ve buna istinaden bu verilerin özel hayata sakıncası olduğunu belirttim. Korkum şudur ki aileye ulaşmaları. Ama ben reşit biriyim söyle durum varki bu işlem olduğunda babamın üzerine sgkliydim aile açısından korkmama sebebiyet saglayan durum bu. Dilekcemin sonucu henüz belli değil ve bugünde sgk yi arayarak durumu izah ettim 1.5 saat boyunca herkes biyerleri aramami söyledi ve sonuç sıfır bilgi alamadım kime sorsam ben bilmiyorum, şu numarayı arayın deyip telefonlar yüzüme kapandi. Gerçekten psikolojim bozuldu tüm bunlar insanların özel hayatına müdahale. Dava açmayı düşündüm en azından böylelikle silinebilir hiç olmazsa tanı değiştirilebilir diye ama yine eve ansızın gelecek olan postalar yüzünden korktum. Lütfen bana yardımcı olun nasıl bi yol izlemeliyim. Kimse bişey bilmiyor nereyi arasam bizimle ilgisi yok diyor o zaman bunun kiminle ilgisi var diye köprüye çıkıp haykırmak istiyorum. Bi genç kızın hayatına maal olmak bu kadar kolay olmamalı. Lütfen yardım edin. Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum..
Old 09-08-2015, 13:05   #2
Dr.DOGRAMACI

Merhaba Sn Konuk,

Sağlık verileri, özel hayatın gizliliği kapsamında Anayasa tarafından güvence altına alınan mahrem bilgilerdir.
Bu veriler sağlık kurumlarında kayıt altına alınsa da üçüncü kişiler ile paylaşımı suç oluşturmaktadır.
Yani bu bilgiler ailenizden veya dışarıdan birisi ile paylaşılamaz.

Gizli tutulan bu kayıtların isteğe bağlı olarak silinmesi mümkün değildir ancak Hasta Hakları Yönetmeliği m.17'de kayıtların düzeltilmesi hakkı tanınmıştır.
Bu hak kapsamında yapılan testte hata olduğunu ve bu sebeple hatalı bilgi düzenlendiğini düşünüyorsanız bu hatanın düzeltilmesini isteyebilirsiniz.
Bunun için ilgili sağlık kurumunun hasta iletişim birimi ile irtibata geçiniz.

Saygılarımla.
Old 29-06-2016, 17:50   #3
Konuk

Varsayılan !!!

Merhaba.Benim devlet hastanesinde yaptırmış oldugum test pozitif çıktı ama bekarim ve aile hekimlerinin gebe izleme programları ile ailenin konudan haberdar olması mümkün müdür ??
Old 21-07-2016, 20:06   #4
Dr.DOGRAMACI

Merhaba,

Aile hekimleri sistem üzerinden gebe olduğunuzu görebiliyor.
Sağlık bilgileri özel nitelikli kişisel veri kapsamında olduğundan, aile hekiminizin bu bilgiyi sizin dışınızda kimse ile paylaşmaması gerekir.
Aksi takdirde yani paylaşırsa, aile hekimi suç işlemiş olacaktır.

Ancak uygulamada bazı hekimler; hukuki bilgisizlik, dikkatsizlik, yanlışlık veya iyi niyetle hareket ederek bu bilgiyi hastanın yakınları ile paylaşabiliyorlar.

Bu sebeple bence aile hekiminiz ile mutlaka görüşün.
Zaten o da size ulaşmaya çalışacaktır.
Size ulaşamazsa da, bir şekilde size ulaşabilmek için yakınlarınıza ulaşmaya çalışacaktır.

Saygılarımla..
Old 24-08-2016, 02:28   #5
Konuk

Varsayılan Gebelik olmayan durumlarda

Gebelik olmayan test ve muayenede reşit olan ve ailesinin sgksından faydalanan biri için özel hastaneler aile hekimliğine haber verirler mi? Aile haberdar edilir mi?
Old 25-08-2016, 20:20   #6
Dr.DOGRAMACI

Merhaba,
Özel hastaneler aile hekimlerine haber vermiyor.
Ancak aile hekimleri, kendilerine kayıtlı kişilerin sağlık durumlarıyla ilgili, sistem üzerinden bilgi sahibi olabiliyorlar.
Bunun engellenmesini aile hekiminizden isteyebilirsiniz.

Diğer taraftan özel hastane veya aile hekimi, Kişinin (hastanın) kendi açık rızası olmadan, aile de dahil kimseye bilgi veremezler.

Saygılarımla.
Old 28-08-2016, 13:46   #7
Konuk

Varsayılan Gebelik varsa

Merhaba bekarım ve özel hastaneye sgk ile kayıt olsam kadın doguma sonra bu bilgiler ortaya çıkar mı acaba gebelikten şüpheleniyorum da lütfen yrdım edin😓
Old 08-11-2017, 00:08   #8
Konuk

Varsayılan Kayit

Ayni durumu bende yasadim merak ettim sildirebildinizmi bende daha once devlet hastanesinde test yaptirdim ve test sonucum pozitif cikti ve bu e devlette ilk hamileligim gozlemi olarak cikiyor ve ailemden birinin gormesinden cok korkuyorum demekki evlenip hamile kalsam ikinci hamileligin gozlemi olarak gorulecek keske sildirme gibi bi sansim olsa l
Old 24-02-2018, 19:59   #9
Konuk

Bana yardm edin lutfen devlet hastanesinin acil bölümünde gebelik testi yaptırdım pozitif çıktı bekarım geblize programına düşer mi düşer se ailem öğrenirmi öğrenmemeleri icin ne yapmalıyım
Old 02-03-2018, 19:48   #10
Konuk

Mrb ben acil kadın doğum Dr gittim ultrason yaptı Gebesin dedi başka tahlil yapılmadı buda kayıtlara islenirmi kürtaj olucam Bekar im kayıtlardan duzeltilirmi sadece ultrason bakildi
Old 02-04-2018, 18:51   #11
Konuk

Varsayılan Bilgi Alma

Merhabalar bende 2 ekim tarihinde gebelik sonlandirma islemi uygulattim.Ozel hastanede uygulandi fakat babamin uzerine sgkli oldugum icin ve aigorta uzerinden gerceklestigi icin bilgiler saglik bakaniginc kayit altina alindi ve ben 7 ay sonra aile ekimim tarafinda aranip gebe oldugum ve kontrole gelmem gerektigi bilgiini aldim aile hekimime durumu anlattim ve guzli kalmasi gerektigini soyledim.Suan tek endisem benim saglik kaydimda girunmesine ragmen bu durumdan aile hekimim disinda orada calisan herhangi bir gorevli tarafindan ogrenilmesi mumkun mudur? Birde babamin uzerine sigortali oldugum icin babamin bu durumu sgk veya baska bir kurum kurulus uzerinden ogrenme ihtimali var midir? Lutfen Cevabinizi bekliyorum..
Old 22-05-2018, 04:38   #12
Konuk

Varsayılan Test

Merhabalar ben devlet hastanesinde gebelik testi yaptırmak istiyorum eğer sonuç negatif çıkarsa aile hekimi sistemine düşmez değil mi?
Old 19-10-2018, 11:11   #13
Konuk

Varsayılan yok

ben özel hastaneye gittim ve öyle bir istemde bulundum peki benim gittiğim çıkar mı herhangi bir yerden
Old 15-01-2019, 13:16   #14
Konuk

merhabalar 25yaşndayım adet olamadığm için devlet hastanesinde muayne oldm ve gebelik çktı perşembe günü özel bi klinikte kürtaj olacağm bekar oldğmdan dolayı aile hekimim arayp gebeliğim gözktğnü söyledi aileme ulaşrmı kayıtlar bi hastaneye gttiğimde ailem varken karşma çıkarmı bilmiyorum yardımcı olacak biri varmı korkuyorum
Old 25-09-2019, 01:22   #15
Konuk

Aynı durumu yaşıyorum bu kayıtlar nasıl silinir bilgisi olan varmı ?
Old 04-10-2019, 00:43   #16
Sedef çınar

Merhaba ben bisey danışacaktım.. yardımcı olun lütfen.. kimliğimi evli bir bayana verdim hastaneye gidebilmesi için ama kadın test yaptırmış hamile kalmış bu benim adıma sisteme düşmüş ben ilerde evlenmem eşimle sağlık kontrolüne gitsek bu bilgiyi verirlermi eşim olacak adama ve kaydı sildirebilirmiyim bilgi veren olursa memnun kalırım...
Old 16-10-2019, 14:03   #17
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Sedef çınar
Merhaba ben bisey danışacaktım.. yardımcı olun lütfen.. kimliğimi evli bir bayana verdim hastaneye gidebilmesi için ama kadın test yaptırmış hamile kalmış bu benim adıma sisteme düşmüş ben ilerde evlenmem eşimle sağlık kontrolüne gitsek bu bilgiyi verirlermi eşim olacak adama ve kaydı sildirebilirmiyim bilgi veren olursa memnun kalırım...
---------------------------------------------------
Merhabalar.
Sağlık verileriniz sizin onayınız olmadan üçüncü şahıslara açıklanmaz.Ancak aile hekiminiz size yapılan sisteme kaydedilmiş her türlü sağlık bilgisine ulaşabilir.Aile hekiminiz ile görüşüp bu bilginin kimseye verilmemesini talep edebilirsiniz.
Saygılarımla.
Old 27-10-2019, 04:45   #18
Konuk

Önemli

Bende aynı dertten muzdaribim kayıtlar nasıl silinir ne yapılır bilgi verin lütfen
Old 30-11-2019, 18:49   #19
Konuk

Varsayılan Test

Gebelik korkumdan dolayı kan testi yaptirdim. Sonuç 0.100 cikti. Babamin uzerinden bakiliyorum. Herhangi biryerden bu kayit cikar mi yani ailem ogrenir mi. Babam emekli bu arada
Old 07-01-2020, 21:03   #20
Konuk

Peki test yaptırmadan başka bir şikayetle gittiğimizde gebe olduğumuz anlaşılırsa bu da mı kayıtlara geçiyor?
Old 17-01-2020, 13:44   #21
Av. Yavuz Şahin

E-nabız sistemine giriş yapın, bu sistemde "sağlık bilgilerinin kimler tarafından görülebileceğine" dair onayınızın istediği bir bölüm var. oradan "hiç kimse" seçeneğini seçip onaylayın. Bu halde Aile Hekimlerinin de sağlık bilgilerinize ulaşamayacağını düşünüyorum.
Old 12-03-2020, 16:10   #22
Konuk

Merhaba bugün kan testi istedi doktor bi hastalığımdan ötürü. İçinde gebeliğe dair birşey çıkar mi? Eğer çıkarsa aileme mesaj gidiyor mu gebelik var diye? Lütfen çok acil cevap verin
Old 05-07-2020, 23:55   #23
Konuk

ben daha önce kurtaj oldum simdi ise evlenicem ve bu sistemde gorunuyor nikah icin test yapilirken karsima cikar mi sorun yasarmiyim cok onemli lutfen bir cevap verin
Old 14-07-2020, 02:26   #24
Konuk

Bir sıkıntı yaşadınız mı merak ettim?
Old 03-05-2021, 19:41   #25
Konuk

Varsayılan Gebelik

Özel hastenede gebelik testi yapıldı sonuç pozitif ve gebeliğimi sonlandırdım bekarım bu aile hekimine bildirilir mi
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi