Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kira bedelinin ödenmemesi ve tahliye

Yanıt
Old 26-02-2007, 18:35   #1
avnecati

Varsayılan kira bedelinin ödenmemesi ve tahliye

Değerli meslektaşlarım,müvekkil evi satın alıyor fakat süresi içerisinde ihtarname çekmiyor.kiracı ile önceki mal sahibi arasında 11.10.2005 tarihli sözleşme var ve kiracı 31.12.2007 tarihine ilişkin tahliye taahhüdü vermiş,yenilenen sözleşme yıllık olarak düzenlenmiş ve ücreti peşin olarak kararlaştırılmıştır, yeni malik süresinde ihtarname çekmemiş olması dikkate alınarak peşin ödenmesi gereken kira parasının ödenmemesi nedeniyle tahliye talebinde bulunabilirmiyiz.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Old 26-02-2007, 20:20   #2
recepbarlas

Yeni malik, eski malikin yani kiralayanın halefi olup,eski kiralayanın tüm talep ve haklarına da sahip olur.

Yeni malik eski kira bedellerini talep edebileceği gibi,eski kira bedelleri için açılmış olan takip veya davalara da taraf olabilir.Sadece eski kiralayanın ihtiyaç nedeniyle tahliye davasında taraf olamaz.Çünkü ihtiyaç subjektiftir.

Dolaysıyla müvekkiliniz kira bedellerini talep edebilir.Kiralayan sıfatıyla
Old 26-02-2007, 20:39   #3
Av.Ayse E.

degerlı meslektaslarım...sadece gorus...
burada kıracı evın satıldıgını bılıyordum ama sahıbının kım oldugunu bılmıyordum..bu nedenle kıra paralarını odeyemedım...eskı malıklede sozlu olarak yaptıgımız gorusmelerde kıra bedellerını kabul etmedı...yanı malık tarafından tarafıma gonderılecek ıhtarname ve hesap numarasını bekledım temerrude dusmedım vs gb seyler soylerse temerrutten kurtulabılırmı...

burada bence yenı malık ıhtarname ıle evı satın aldıgı tarıhı bıldırmelı hesap numrası vermelı kıra bedelının yıllık olarak odenmesını ıstemelı bunun ıcın bır sure vermelı bundan sonra boylece tum yukumluluklerını yerıne getırdıkten sonra eger belırtılen surede odeme yapılmaz ıse kıra sozlesmesıne halefıyet geregı ıcra takıbı baslatabılmelıdır...

ıyı calısmalar...
Alıntı:
Yazan avnecati
Değerli meslektaşlarım,müvekkil evi satın alıyor fakat süresi içerisinde ihtarname çekmiyor.kiracı ile önceki mal sahibi arasında 11.10.2005 tarihli sözleşme var ve kiracı 31.12.2007 tarihine ilişkin tahliye taahhüdü vermiş,yenilenen sözleşme yıllık olarak düzenlenmiş ve ücreti peşin olarak kararlaştırılmıştır, yeni malik süresinde ihtarname çekmemiş olması dikkate alınarak peşin ödenmesi gereken kira parasının ödenmemesi nedeniyle tahliye talebinde bulunabilirmiyiz.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Old 27-02-2007, 18:59   #4
Av.Özcan

Kanaatimce kiracı ben buranın satıldığını duydum ama alan kişiye yeterli bilgi olmadığından kira parasını ödeyemedim, bu nedenle ben haklıyım deme ihtimalinde haklı olmayacağını düşünüyorum. Çünkü kiracı kira süresini ve kiranın ne zaman ödeneceğini bilmektedir. Eğer kiralayanın el değiştirmesi nedeni ile kime ve nereye kira ödeneceği konusunda çelişki var ve kiracı borcundan kurtulmak istiyorsa, yapacağı en akılcı davranış, tevdi mahalli tayin ettirerek kira borcunu oraya yatırmak sureti ile borcundan kurtulur ve her aşamada iyiniyetli olduğunu gösterebilir. Aradaki çelişkiden faydalanarak kira borcunu yatırmada ihmalkar davranması kendisi açısından sıkıntılı olabilir. En akılcı davranış tevdi mahalli tayin etmektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi