Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İmar planını iptali-süreyi kaçırma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-05-2012, 10:45   #1
aykutyigit

Varsayılan İmar planını iptali-süreyi kaçırma

Sayın meslektaşlarım hepinize kolay gelsin.Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Karayolları Bölge Müd.belediye ile kamulaştırma kararı almadan yol yapım düşüncesi ile yazışma yapıyor.Belediye encümen kararı ile imar planına işliyor.
Tapuda kamulaştırma şerhi bulunmuyor.
Müvekkil adayı arsasını kat karşılığı müteahite vermek istiyor.Müteahit belediyeden imar durumunu sorunca belediye encümen kararına istinaden söz konusu yerin belediyenin aldığı karar gereğince karayollarının söz konusu arsadan yol geçireceğini söylüyorlar ve müteahit almaktan vazgeçiyor.
Araştırmalarım sonucunda imara ilişkin kararın 30 gün askıda kaldığı bu aşamada itiraz edilebileceği ve belediyenin itirazı kesin olarak karara bağlayacağını anladım.

Ancak bu olaylar 2003 yılında oluyor.Karayolları 2003 yılından bugüne kadar herhangi bir kamulaştırma kararı aldırmadı.Müvekkil adayı da bu durumu müteahitin kendisine söylemesi ile öğreniyor.
1-Biz belediyeye başvurup belediyeden kararını kaldırmasını isteyebilir miyiz?
2-Süreleri kaçırdığımızdan dolayı işlem uygulanmadan iptal davası açamıyoruz gibi.İptal davası açmamızın bir yolu var mı ?
Ben şu an stajyer avukatım ve açıkçası idare hukuku en az bilgi sahibi olduğum alan olduğundan yardımlarınızı bekliyorum.İyi çalışmalar.
Old 16-05-2012, 15:38   #2
para_doks

Belediye Encümen Kararı ile yol olarak imar planında değişiklik yapamaz. İmar planında yapılacak değişiklikler, imar planında yapılan usul ile aynı şekilde yapılmalıdır. Belediye tarafından hazırlanan planın onay yeri Belediye Meclisidir.

mar Kanunu'nun8.maddesine göre; İmar Planları: Nazım İmar Planı ve Uygulamaİmar Planından meydana gelir. Mevcut ise bölge planı ve çevredüzeni plan kararlarına uygunluğu sağlanarak, belediye sınırlarıiçinde kalan yerlerin nazım ve uygulama imar planları ilgilibelediyelerce yapılır veya yaptırılır. Belediye meclisinceonaylanarak yürürlüğe girer.

2003 yılındaki plan değişikliğinde bu usule uygun davranılıp davranılmadığını araştırarak Belediyeye başvuruda bulunabilirsiniz. Alacağınız red cevabı ile birlikte, bu red işleminin ve genel işlem olan 2003 yılındaki imar planı değişikliği işleminin iptali için dava açma yolunu deneyebilirsiniz.

Benzer bir davayı ben de açtım. Eski tarihli genel işlemin iptalini, bireysel işlemin iptali davasında isteyebiliyorsunuz. Ancak benim açtığım davada belediyeden talebimiz parselasyon işleminin yapılmasıydı. Genel işlem ise imara açılacak alanlar ile ilgili E=30/E=60 uygulaması yönünde karardır. Ben idarenin red cevabı ile birlikte dava açtım.

Denemesi bedava olmasa da, kazanılması halinde getireceği fayda oldukça önemli. Bu nedenle açtım davayı ama siz tabi açar mısınız bilemiyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi