Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dava Zamanaşımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-03-2012, 17:31   #1
avpınar

Varsayılan Dava Zamanaşımı

Değerli meslektaşlarım,özellikle ceza hukuku alanıyla ilgilen meslektaşlarıma bir sorum olacak. Ceza hukuku ile ilgili pek davam olmadığı için sormak zorunda kaldım. Kanun maddelerini okudum tabiki ama emin olamıyorum. Sanık hakkında 765 sayılı TCK 342/1 (47 defa) uyarınca iddianame düzenlenmiş, dava 01.08.2001 tarihinde açılmıştır. Zamanaşımını kesen bir sebep de sözkonusu değil. Dava zamanaşımı ne zaman dolar?

Şimdiden teşekkürler
Old 05-03-2012, 18:33   #2
andrius

765 sayılı kanun
Madde 342 - (Değişik: 11/6/1936 - 3038/1 md.)

Bir kimse resmen memur olmadığı halde 339 uncu maddede gösterilen suretlerleresmi bir varakada sahtekarlık yaparsa iki seneden sekiz seneye kadar ağır hapiscezasile cezalandırılır.

5237 sayılı kanun madde 66

d) Beş yıldan fazla ve yirmi yıldan az hapis cezasını gerektiren suçlarda onbeş yıl,

5237 sayılı kanun
Dava Zamanaşımı Süresinin Durması Veya Kesilmesi

Madde 67. - (1) Soruşturma ve kovuşturma yapılmasının, izin veya karar alınması veya diğer bir mercide çözülmesi gereken bir meselenin sonucuna bağlı bulunduğu hallerde; izin veya kararın alınmasına veya meselenin çözümüne veya kanun gereğince hakkında kaçak olduğu hususunda karar verilmiş olan suç faili hakkında bu karar kaldırılıncaya kadar dava zamanaşımı durur.

(2) Bir suçla ilgili olarak;

a) Şüpheli veya sanıklardan birinin savcı huzurunda ifadesinin alınması veya sorguya çekilmesi,

b) Şüpheli veya sanıklardan biri hakkında tutuklama kararının verilmesi,

c) Suçla ilgili olarak iddianame düzenlenmesi,

d) Sanıklardan bir kısmı hakkında da olsa, mahkumiyet kararı verilmesi,

Halinde, dava zamanaşımı kesilir.

(3) Dava zamanaşımı kesildiğinde, zamanaşımı süresi yeniden işlemeye başlar. Dava zamanaşımını kesen birden fazla nedenin bulunması halinde, zamanaşımı süresi son kesme nedeninin gerçekleştiği tarihten itibaren yeniden işlemeye başlar.

(4) Kesilme halinde, zamanaşımı süresi ilgili suça ilişkin olarak Kanunda belirlenen sürenin en fazla yarısına kadar uzar.

gereği zamanaşımına uğramamış diye düşünüyorum
Old 05-03-2012, 19:45   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avpınar
Değerli meslektaşlarım,özellikle ceza hukuku alanıyla ilgilen meslektaşlarıma bir sorum olacak. Ceza hukuku ile ilgili pek davam olmadığı için sormak zorunda kaldım. Kanun maddelerini okudum tabiki ama emin olamıyorum. Sanık hakkında 765 sayılı TCK 342/1 (47 defa) uyarınca iddianame düzenlenmiş, dava 01.08.2001 tarihinde açılmıştır. Zamanaşımını kesen bir sebep de sözkonusu değil. Dava zamanaşımı ne zaman dolar?

Şimdiden teşekkürler

Davada her iki ceza kanunu blok olarak uygulanacak ve sanığın yararına hangisiyse ondan hüküm verilecek. Buna göre 765 sayılı ceza kanunun 102 inci maddesi gereğince dava zamanaşımı 10 yıl olup, uzamış zamanaşımı 15 yıldır. Zamanaşımını kesen sebep yoksa dava 2011 yılında zamanaşımına uğraması gerekirdi, ancak zamanaşımını kesen sebep var ki dava devem etmekte; öyleyse 2016 yılında zamanaşımına uğrayacaktır.
Old 05-03-2012, 20:34   #4
avpınar

Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Saygılar
Old 06-03-2012, 10:39   #5
S.Orhan

Alıntı:
Yazan avpınar

Şimdiden teşekkürler

Sayın avpınar,
Suat beyin görüşüne katılıyorum. Davanızda kuşkusuz zamanaşımı yönünden lehe olan ve suç tarihinde yürürlükte bulanan 765 sayılı TCK hükümleri uygulanacaktır.
Ancak suç tarihini belirtmemişsiniz. İddianame düzenlenmesi zamanaşımını kesen işlemlerdendir.Dava 2001 yılında açıldığına göre suç tarihi daha eski olmalı.Öncelikle suç tarihini belirtmeniz, ayrıca dava açıldıktan sonra 765 sayılı TCK.nun 104/1.maddesinde belirtilen zamanaşımını kesen bir işlem yapılıp yapılmadığını ve bunların tarihlerini belirtirseniz daha net bir sonuca ulaşılabilir.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi