Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

SGK İle ilgili soru

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-12-2011, 11:31   #1
researcher

Varsayılan SGK İle ilgili soru

Arkadaşlar kredili emeklilik için sgk ya başvuran ve primlerini ödeyen bir şahıs emeklilik aylığına hak kazanmış ve sonra da aylıkları almaya başlamıştır.Fakat daha sonra prim hesaplamada hata yapılmış pirimler eksik yatırılmış diye aylıklar geri itenmekte.Şahıs buna karşı ne yapabilir işlemi yapan memuru şikayet mi edebilir başka ne yapabilir?
Old 08-12-2011, 12:21   #2
cizre

Aynı şekilde bizim de davamız var. 2006'dan beri devam ediyor. SGK müvekkile dava açmıştı. Biz bu durumun kurumun hatası olduğunu müvekkilin emeklilik hakkı kazandığını savunduk. Dava kabul edildi. Temyizde Yargıtay tarafımıza hizmet tespiti davası açılması için süre verilmesi gerektiği için dosyayı bozdu. Hizmet tespiti davası açtık. Tanıklarla iddiamızı ispat ettik. Ancak resmi belge bulunamadığından davamız reddedildi.Yargıtay bunu da bozdu. Vatandaşın iyiniyetli olduğunu, primlerini yatırdığını kurumun hatası olduğunu yazmış. Şİmdi yeni duruşma günü bekliyoruz.
Old 10-01-2012, 11:13   #4
condictio_certi

Değerli meslektaşlar, Benim sorum birçok alt başlık içermekte. Şimdiden sabır gösterip okuduğunuz için teşekkürler.

Öncelikle ben bir avukat meslektaşımla ortaklık yapıyorum. Ancak büro onun üzerine görünmekte ve benim SSK açılışımı da henüz yapmadık (prim ödemeye gücümüz olmadığından).

Şuanda herhangi bir sağlık güvencem olmadığından ve 31 Ocak2a kadar bildirimde bulunmam gerektiğinden açıkçası ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Sorum şu:

1-Arkadaşımın yanında SSK'lı olarak açılışımı yapsam ne kadar prim ödememiz gerekir(Bu soruyu cevaplarken primle beraber işverenin o açılış için ödemesi gerekli tüm kalemleri belirtirseniz çok sevinirim. Zira her ne kadar açılışı arkadaşım yapsa da bunun mali kısmına ben katlanacağım)
2-İsteğe bağlı sigortalılık da uygun olabilir diyorlar. Yani sanırım bunda primi biz kendimiz yatırıyoruz ve birisinin yanında çalışıyor görünmüyoruz? Böyle bir durumda totalde ödemem gerekli prim ne kadar olur?
3-Ya da 31 Ocak'a kadar SGK'ya başvurup mali durumumun tespitini sağlayıp ona göre mi prim ödemem doğru olur. Ancak böyle bir durumda sadece sağlık güvencesinden yararlandığım, bunun hizmet günü olarak sayılmadığı söylendi. Ne derece doğru bilmiyorum..

Mali gücü sınırda olan bir avukatım. Ben de herkes gibi sağlık güvencesinden yararlanmak ve emekliliğe konu hizmet günlerimin resmi olarak çoğalmasını sağlamak istiyorum. Ben durumunda bir meslektaşınıza ne önerirsiniz?

Şimdiden herkese çok teşekkürler cevaplar için..

Sayg.
Old 10-01-2012, 12:20   #5
condictio_certi

Alıntı:
Yazan condictio_certi
Değerli meslektaşlar, Benim sorum birçok alt başlık içermekte. Şimdiden sabır gösterip okuduğunuz için teşekkürler.

Öncelikle ben bir avukat meslektaşımla ortaklık yapıyorum. Ancak büro onun üzerine görünmekte ve benim SSK açılışımı da henüz yapmadık (prim ödemeye gücümüz olmadığından).

Şuanda herhangi bir sağlık güvencem olmadığından ve 31 Ocak2a kadar bildirimde bulunmam gerektiğinden açıkçası ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Sorum şu:

1-Arkadaşımın yanında SSK'lı olarak açılışımı yapsam ne kadar prim ödememiz gerekir(Bu soruyu cevaplarken primle beraber işverenin o açılış için ödemesi gerekli tüm kalemleri belirtirseniz çok sevinirim. Zira her ne kadar açılışı arkadaşım yapsa da bunun mali kısmına ben katlanacağım)
2-İsteğe bağlı sigortalılık da uygun olabilir diyorlar. Yani sanırım bunda primi biz kendimiz yatırıyoruz ve birisinin yanında çalışıyor görünmüyoruz? Böyle bir durumda totalde ödemem gerekli prim ne kadar olur?
3-Ya da 31 Ocak'a kadar SGK'ya başvurup mali durumumun tespitini sağlayıp ona göre mi prim ödemem doğru olur. Ancak böyle bir durumda sadece sağlık güvencesinden yararlandığım, bunun hizmet günü olarak sayılmadığı söylendi. Ne derece doğru bilmiyorum..

Mali gücü sınırda olan bir avukatım. Ben de herkes gibi sağlık güvencesinden yararlanmak ve emekliliğe konu hizmet günlerimin resmi olarak çoğalmasını sağlamak istiyorum. Ben durumunda bir meslektaşınıza ne önerirsiniz?

Şimdiden herkese çok teşekkürler cevaplar için..

Sayg.

Gerçekten sorumun cevabı noktasında yardımcı olabilecek meslektaşlarımın cevaplarına çok ihtiyaç duyuyorum.
Old 04-03-2012, 11:26   #6
cizre

"Aynı şekilde bizim de davamız var. 2006'dan beri devam ediyor. SGK müvekkile dava açmıştı. Biz bu durumun kurumun hatası olduğunu müvekkilin emeklilik hakkı kazandığını savunduk. Dava kabul edildi. Temyizde Yargıtay tarafımıza hizmet tespiti davası açılması için süre verilmesi gerektiği için dosyayı bozdu. Hizmet tespiti davası açtık. Tanıklarla iddiamızı ispat ettik. Ancak resmi belge bulunamadığından davamız reddedildi.Yargıtay bunu da bozdu. Vatandaşın iyiniyetli olduğunu, primlerini yatırdığını kurumun hatası olduğunu yazmış. Şİmdi yeni duruşma günü bekliyoruz." demiştim.Sonucu bildireyim dedim.Davamızın kabulüne karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi