Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İkinci El Araç Sahibinin Üretim Hatası Nedeniyle, Araç Bedelini Talep Etme Hakkı.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-12-2010, 15:29   #1
c.güngördü

Varsayılan İkinci El Araç Sahibinin Üretim Hatası Nedeniyle, Araç Bedelini Talep Etme Hakkı.

Değerli meslektaşlarım acil yardıma ihtiyacım var: Bundan iki yıl evel ikinci el bir araç satın aldım. Araç daha garanti kapsamındaydı. Araç şanzıman arızası yaptı. Ben dava açtım. Bilirkişi üretim hatası olduğunu karar verdi. Mahkeme aracın satış faturası üzerinde bedel iadesine karar verdi ancak bu kararda iki tane hukuki hata yaptı:
1-Bedelin karar kesinleşmesine mütakip ödenmesine: ki bu kararlar kesinleşmeye ihtiyaç duymadan icraya konabilecek kararlardır.
2-Bedel iadesine karar verirken, küçük bir maddi hata yaptı.
Her iki yan daKarar temyiz ettik. yargıtay her iki yanın temyiz itirazlarını reddedip kararı onadı. Her iki yan da karar düzeltmeye başvurduk. Biz (1) nolu hata nedeniyle, karşı taraf ise 'araç ikinci el olduğu için ikinci el değeri iade edilmeli ve ayrıca ödeme türk lirası üzerinde yapıldığı için TL üzerinde ödemeye karar verilmeli diye karar düzeltme istedi.
Yargıtay bunun üzerine kararı bozdu:
1- Bizim talebimizi haklı gördü,
2-Maddi hatanın nereden kaynaklandığının araştırılmasını ve ödemenin hangi parayla yapılıp yapılmadığının araştırılmasını istedi.
Fatura sonuna kadar Euro ile düzenlenmiş, en sonunda da 45.000 Euro, 1.600 TL lik kur üzrinde 72.000 TL yazmakta. bilindiği gibi VUK'nuna göre faturalarda TL karşılığı gösterilmek zorundadır.ç

Bubub üstüne yargılama yapan mahkeme, bizim ikinci el olarak ödediğimiz bedele hükmetti.
Karar yanlıştır. zira bizim açtığımız dava, satım sözleşmesine değil, garanti sözleşmesine dayanmaktadır. Ama ben bu konuda Yargıtay kararları aradımsa da bulamadım. Bu konuda elinde Yargıtay kararı olan arkadaşların bana acil ulaştırmasını istirham ediyorum. Şimdiden yardınlarınıza teşekkür eder, saygılar sunarım.
Old 29-12-2010, 23:08   #2
avturgayk

Merhaba, Öncelikle Karar düzeltme isteminde sizin talebiniz haklı görülmüş ise Hükmün bunun dışında kalan kısımları kesinleşmiş demektir. Yerel Mahkeme karar düzeltme üzerine yaptığı duruşma da Yargıtayın karar düzeltme de belirttiği hususları araştırmak zorunda olup bunun dışına çıkamaz. Yani davalının karar düzeltme talepleri red olmuş ise artık davalının talepleri açısıdan araştırma yapamaz ve bu yönde hüküm tesis edemez. Yerel Mahkeme maddi hatanın ne olduğu konusunda ve hükme esas alınacak bedelin de Türk lirası mı Euro üzerinden mi olacağı konusunda araştırma yapıp karar vermesi gerekmektedir. Benzer bir dava da Mahkeme harca tabi değer olarak aracın faturada ki EURO' nun TL' ye çevrilmiş faturada ki bedeli baz aldı. Burada sizin dava dilekçesinde ki talebiniz önemli. Eğer siz EURO olarak talepte bulunduysanız kanımca EURO üzerinden karar vermeli. Mahkemenin 2. el değeri üzerinden hüküm tesis etmesi doğru değil zira davalının tüm temyiz ve karar düzeltme talepleri red olduğundan bu husus kesinleşmiş olup mutlaka kararı bu yönden temyiz edin. ayrıca maddi hatalar tavzih yolu ile düzeltilecek gibi ise temyize ihtiyaç duymazlar. saygılarımla.avturgay
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi