Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ortaklığın giderilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-11-2010, 20:40   #1
yahya kemal yılmaz

Varsayılan ortaklığın giderilmesi

herkese iyi çalışmalar. avukatlık mesleğime yeni başladığım için bir takım konuları paylaşarak bilgi alarak daha temkinli olarak yapmak isityorum. şimdi bir tapuda 6 tane hissedar var tapu 7bucuk dönümlük tarla olarak gözüküyor. müvekkilimin hissesine düşen miktar 5bucuk dönüm. şimdi müvekkilim ortaklığın giderilmesini istemiş. ben ise yeni vekaletnamemi sundum. şimdi burada bundan sonraki yol ne şekilde olur. burası kesin satılırmı yoksa müvekkile düşen 5bucuk dönümlük yer alt sınır 5 dönüm olduğu için müvekkile düşmeyen kısım mı satılcak nasıl olur. müvekkilim dilekçesinde satış ta istemiş fakat satmak istemiyor. herkesin yerleri ayrılsın ben yerimi bilim diyor. birde satış olursa burayı ilk alma hakkı müvekkilimin olurmu yada ilk alma hakkı kimin olur. hissesi küçük olan malik burayı kople almak isterse alabilirmi fakat müvekkilde istiyor burayı. nasıl bi yol izlemem gerekiyor. şimdiden teşekkür ederim
Old 01-11-2010, 21:22   #2
avukatedali

Sayın Yılmaz ortaklığın giderilmesi durumunda mahkeme kısmi satışa karar veremez.asıl olan aynen taksimdir eğer mahkeme aynen taksimi mümkün görmezse davaya konu olan yerin tamamı satılarak parasından masraflar düşüldükten sonra kalanı hissedarlara hisseleri oranında paylaştırılır.Aynen taksimi mümkün olmaması halinde satışta talep edildiğine göre mahkeme satışa karar verir.Eğer hissedarlar satışın sadece kendi aralarında yapılmasını talep ederlerse satış hissedarlar arasında yapılır.Talep edilmemişse satış kamuya açık yapılır.Herkesin eşit oranda alma hakkı vardır.
Old 04-11-2010, 16:30   #3
Av.Günar

Davaya devam ederseniz aynen taksim şartları yoksa taşınmazın tamamı satışa çıkar ve en çok artıran ihalede alır.Müvekkiliniz satış istemiyorsa,davayı takip etmeyecek-eğer tüm hissedarları bir araya getirme imkanı varsa- tüm hissedarları bir araya getirip haricen taksim sözleşmesi yapacaklar.Davaya devam edilmesi halinde mahkeme satışa karar verecektir.
Old 04-11-2010, 16:34   #4
av.suleyman

ihaleye herkes katılabilir. Ancak müvekkilinizin hissesi çok olduğundan az olan diğer hisselerin parasını ödeyerek alabilir. Daha az nakite ihtiyacı var bu bakımdan diğer alıcılara göre.
Old 04-11-2010, 18:40   #5
Av. Nevzat Yağız

Burası tarla olduğuna göre ve sonuçta üzerine bina yapılmayacak sadece ekip biçilecek bir yer olduğundan, öncelikle aynen taksim edilmesini yani ortaklara hisseleri oranında yaplaştırılmasını talep edin, bilirkişi incelemesi yapılacak, tarlanın ifrazı yapılarak her ortak için ayrılması (payları oranında pay edilmesi) mümkün olduğu hakkında rapor alınırsa mahkeme aynen taksime karar verebilecektir. Bu mümkün olmazsa meslekdaşların dediği gibi mahkeme tüm parselin (tamamının) satılarak paraya çevrilmesine (yani ortaklığın bu şekilde giderilmesine) karar verecektir. Bu karar kesinleşince taraflardan birinin talebi ile karar mahkemece icra memuruna gönderilecek ve memurun belirlediği satış gününde yapılacak olan satışa müvekkiliniz ve diğer hissedarlar dahil , satıştan haberdar olan her isteyen katılabileceği gibi, açık arttırma suretiyle yapılacak bu satışta( ilk satış gününde değerinin en az % 60, eğer ilk gün müşteri çıkmazsa ikinci satışta en az % 40'ı bedelle olmak üzere) en çok parayı veren alıca bu tarlanın tamamını satın alacak ve satış bedeli hissedarları hisseleri oranında pay edilecektir.
Arkadaşımızın ihtiyacına binaen biraz ayrıntılı yazmış oldum arkadaşlar..kusura bakmayın..
Old 08-11-2010, 09:20   #6
yahya kemal yılmaz

Varsayılan ortaklığın giderilmesinden feragat.

herkese iyi çalışmalar diliyorum. müvekkilimin babadan kalma 7bucuk dönümlük tarla artı üzerindede iki tane ev bulunmaktadır. müvekkilim bu evin tekinde oturmak istiyor. kardeşleri izin vermeyince ortaklığın giderilmesi davası açıyor. bende burada sen bu evi tarlayı sattırmak isityorsan bu davayı açabilirsin dedim. fakat butarla ve üzerindeki evi sattırmak istemiyorsan ve içinde oturmak istiyorsan ortaklığın giderilmesi açamassın dedim. 6 tane elbirliği şeklinde malik vardır. iki tane ev ve tarla vardır. burası taksim olamayacağına göre nasıl bi dava açmamız gerekir. buradada ecrimisil talep edebilirmiyiz. burası köy evi. kardeşi köye sokmak istemiyor. nasıl bi yol izlemeliyiz. burada açılan dava ortaklığın giderilmesi davası. bu davadan feragat mı edeceğiz. mesleğe yeni başladığım için bazı konulardan emin olmak saygıdeğer meslektaşlarımla paylaşmak istedim. yardımlarınız için çok teşekkür ederim
Old 08-11-2010, 09:59   #7
avukatedali

Sayın Yılmaz anlaşma yoluyla ortaklık giderilemiyorsa tek bir yol var oda ortaklığın giderilmesi davası açmak.Bence siz gerekeni yapmışsınız.Müvekkiliniz satış kararından sonra bedelini ödeyerek bu yerleri satın alabilir.Onun haricinde ortaklığı -anlaşma olmadığı sürece-başka şekilde sonlandıramazsınız diye düşünüyorum.
Old 08-11-2010, 10:05   #8
yahya kemal yılmaz

Varsayılan sayın avukat edalı

öncelikle teşekkür ediyorum cevabınız için. şimdi müvekkil burayı ne sattınrmak istiyor nede hepsini satın almak istiyor. burada 7.5 dönümlük tarla ve ev var bunlar babalarından kalma. bunun 1.760 metrekaresi müvekkilin şimdi müvekkil dioki ben köye gittiğimim de bir yerimiz var babadan kalma evimiz var bende burda köye gittiğimde oturmak istiyorum en azından tekinde oturmak istiyorum. eğer burası satışa çıkarsa hepsini satın alma durumuda yok. onun için başka dava açabilirmiyiz. sonuçta burada onunda payı var. satmadan müvekkilin kanuni olarak burada oturma hakkı yokmu. var ise buyola başvurmak istiyoruz. teşekkürediyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi