Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Görevli mahkeme tüketici mahkemesi mi yoksa asliye ticaret mi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-12-2010, 11:50   #1
düzceli81

Varsayılan Görevli mahkeme tüketici mahkemesi mi yoksa asliye ticaret mi

Müvekkil, müteahhit şirketten yapımı devam eden inşaattan daire satın alıyor. Satış bedeli için bir kısım peşinat ve bakiyesi için de senetler veriyor. Toplam 46.000 TL ödeme yapıyor. Senetlerin bir kısmını ödüyor. Bu arada şirket krize giriyor ve inşaatı durduruyor. Sözleşmeye göre daire 30.09.2009 tarihinde teslim edilmesi gerekirdi. Fakat şuanda hiçbir faaliyet yok. Satış sözleşmesi Noterden yapılmamış kendi aralarında yapılmış bu sebeple hukuken geçerli bir sözleşme değil. Bu sözleşmeye dayalı olarak ödenen paralar var ve ayrıca ödenecek senetler. Sözleşme noterden yapılmış olsaydı ödenen paraların iadesi ve ödenecek senetlerin iptali için Tüketici mahkemesinde dava açabilirdim. Sözleşme noter tasdikli olmadığı için ödediğimiz paraların geri alınması ve ödenecek olan senetlerin iptali için yine tüketici mahkemesinde dava açabilir miyim? Yoksa ticaret mahkemesinde mi dava açmalıyım.
Old 10-12-2010, 12:16   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan düzceli81
Müvekkil, müteahhit şirketten yapımı devam eden inşaattan daire satın alıyor. Satış bedeli için bir kısım peşinat ve bakiyesi için de senetler veriyor. Toplam 46.000 TL ödeme yapıyor. Senetlerin bir kısmını ödüyor. Bu arada şirket krize giriyor ve inşaatı durduruyor. Sözleşmeye göre daire 30.09.2009 tarihinde teslim edilmesi gerekirdi. Fakat şuanda hiçbir faaliyet yok. Satış sözleşmesi Noterden yapılmamış kendi aralarında yapılmış bu sebeple hukuken geçerli bir sözleşme değil. Bu sözleşmeye dayalı olarak ödenen paralar var ve ayrıca ödenecek senetler. Sözleşme noterden yapılmış olsaydı ödenen paraların iadesi ve ödenecek senetlerin iptali için Tüketici mahkemesinde dava açabilirdim. Sözleşme noter tasdikli olmadığı için ödediğimiz paraların geri alınması ve ödenecek olan senetlerin iptali için yine tüketici mahkemesinde dava açabilir miyim? Yoksa ticaret mahkemesinde mi dava açmalıyım.

Değerli meslektaşım, bireysel tüketici kredisi (ihtiyaç) sözleşmeleri için yazılılık şartı olduğunu biliyorum ama, aktardığınız olaya ilişkin bir yazılılık koşulu aranacağı kanısında değilim. Ödemeleri ve gecikme olgusunu (hatta ademi ifa bence) isbat edebiliyorsunuz. Davanın tüketici mahkemesinde açılmasında bir engel olmadığı kanısındayım. (harç muafiyetini de unutmayın.) Saygılarımla.
Old 10-12-2010, 13:12   #3
Av.Bülent Özkan

Alıntı:
Yazan düzceli81

Sayın Meslekdaşım;

Söylediğiniz gibi sözleşme resmi biçimde yapılmadığından geçersizdir. Fakat sözleşmenin geçersiz olması Tüketici Mahkemesinin görevini etkilemez. Olayda konut olarak kullanılmak üzere müteahhitten satın alınmaya çalışılan bir yapı var ise buna dair uyuşmazlıkta görevli mahkeme Tüketici Mahkemesi olacaktır.

Sözleşme geçersiz olduğunda müvekkiliniz geçersiz sözleşme nedeniyle davalıya verdiğini, sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre geri isteyebilir. Ödenen paranın iadesine hükmedilirken satış bedeli olarak verilen paranın alım gücünün ilk ödeme tarihindeki alım gücüne uyarlanması gerekir ki buna denkleştirici adalet kuralı deniyor.

Özetle sözleşmenin geçerli olup olmaması görevli mahkemeyi değiştirmez. Sadece davadaki talebinizi değiştirir. Tapu tescil istemek yerine ödenen bedelin denkleştirici adalet ilkesi de uygulanarak müvekkilinize iadesi talebi ile Tüketici Mahkemesinde dava açmanız doğru olacaktır.
Old 10-12-2010, 13:45   #4
düzceli81

cevaplarınız için teşekkür ederim. Ben de tüketici mahkemesinde dava açmayı düşünmüştüm fakat emin olamadığım için sormayı tercih ettim.
Old 15-12-2010, 18:40   #5
düzceli81

Ödemiş olduğumuz 46.000 TL'nin geri alınması davası ile birlikte günü gelmemiş senetlerin iptalini de aynı davada isteyebilirmiyim. Yoksa ödediğimiz paranın iadesi için Tüketici mahkemesinde ayrı bir dava senetlerin iadesi için de ayrı bir davamı açmalıyım. Aynı dava ile hem ödenen paraların iadesini ve hemde günü gelmemiş senetlerin iptalini talep edebilirim diye düşünüyorum. Fakat bu güne kadar açılan benzer davaları inceledim. Onlar ödedikleri paraların iadesi ile ilgili haklarını saklı tutarak günü gelmemiş senetlerin iadesini talep etmiş. Bir dosyada da sadece ödediği paranın geri ödenmesini talep etmiş, sözleşmeye göre paranın tamamını ödediği için ödenecek senet yok. Kafam karıştı.
Old 16-12-2010, 00:38   #6
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan düzceli81
Ödemiş olduğumuz 46.000 TL'nin geri alınması davası ile birlikte günü gelmemiş senetlerin iptalini de aynı davada isteyebilirmiyim. Yoksa ödediğimiz paranın iadesi için Tüketici mahkemesinde ayrı bir dava senetlerin iadesi için de ayrı bir davamı açmalıyım. Aynı dava ile hem ödenen paraların iadesini ve hemde günü gelmemiş senetlerin iptalini talep edebilirim diye düşünüyorum. Fakat bu güne kadar açılan benzer davaları inceledim. Onlar ödedikleri paraların iadesi ile ilgili haklarını saklı tutarak günü gelmemiş senetlerin iadesini talep etmiş. Bir dosyada da sadece ödediği paranın geri ödenmesini talep etmiş, sözleşmeye göre paranın tamamını ödediği için ödenecek senet yok. Kafam karıştı.

Sayın düzceli81,

İnceleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=729

+
Müteahhit şirket; yaptığı işin bedeli olarak kendisine devredilecek dairelerden biri için (kat karşılığı inşaat sözleşmesi mucibince inşaat yapılması söz konusu olabilir) müvekkilinizle bu akti yapmışsa aktin, "alacağın temliki" (BK m.163-yazılı şekil şartı) olarak geçerli bir sözleşme olduğunu da belirtmek isterim.

Saygılar...
Old 05-03-2012, 21:34   #7
AYBİKERKAL

Alıntı:
Yazan düzceli81

Bu konu ile ilgili bir cevap bulabildiniz mi acaba? Senetlerin iadesi için ne yaptınız?
Old 06-03-2012, 07:37   #8
düzceli81

Tüketici mahkemesinde senetlerin iptali ve daha önce ödenen paraların iadesi içn dava açtım fakat davamız halen devam ediyor. Yeni HMK'ya göre duruşmalara ara verdi ve delillerin vs. toplanması işlemleri devam ediyor.
Old 06-03-2012, 10:36   #9
madlock

Taraflar arasındaki sözleşmenin noterden yapılıp yapılmaması davanın tüketici mahkemesinde görülmesini engellemez. Sadece sizin hukuki dayanaklarınızın değişmesine neden olur. Noter sözleşmesi satış vaadi olacağı için satış vaadi sözleşmesine dayanacaksınız. Adi yazılı şekilde yapılan sözleşmede ise sözleşme geçersiz olduğundan sebepsiz zenginleşme hükümlerine dayanacaksınız. Senetler için ise menfi tespit davası açılacak. Davaların aynı sebepten doğması veya biriş hakkında verilecek kararın diğerini etkileyecek olması halinde davaların birleştirileceği kuralından hareketle Gerek iade talebi ve gerekse menfi tespit talebi sebeğsiz zenginleşme hükümlerine dayandığına göre usul ekonomisi açısından her iki talebin aynı davada ileri sürülebileceğini düşünüyorum. Umarım senetler üçüncü kişilere ciro edilmemiştir. Zira bu durumda kambiyo senedine bağlı borcun mücerretlik ilkesi öne çıkacak ve üçüncü kişilere karşı sebepsiz iktisap savunması yapamayacaksınız...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi