Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmada ortak konutun satışı

Konuyu Kilitleyin
Old 22-11-2018, 13:01   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmada ortak konutun satışı

Merhaba.eşime 4 ay önce boşanma davası açtım.şu an çocuğumla birlikte annemde yaşıyorum.çünkü eşim evden çıkmıyor. 3 te 2 sini annemin ödediği evde eşim yaşıyor. Ev benim adıma kayıtlı. 2005 yılında evliyken aldık evi. Boşanma davamız devam ediyor.evin de yarı parasını istiyor ama ödemenin 3 te birini eşim ödediği için ben vermek istemiyorum. Annemin ödediğine dair de bir dekont yok elimde. Ödemeleri elden yapmıştı bana annem. Şimdi ben eşimin haberi olmadan evi satsam.başka bir ev alsam onuda babamın üstüne yapsam.kendimde ayda 3 gün sigortalı çalışıyorum. Bu durumda ne gibi bir durumla karşılaşırım acaba. Cevabınız için iimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar..
Old 22-11-2018, 15:14   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Merhaba,

Ödemenin 1/3'ini eşinizin yaptığını kabul etmişsiniz. Satıp falancanın üzerine yapsam ve hiç ödemesem şeklinde hukuku dolanmaya yönelik taleplerinizi olumlu yanıtlama şansımız yok. 2002 sonrası edinilen varlıklarda diğer eşin alacak hakkı mevcut.

Ancak konuya farklı açıdan bakabilirsiniz. Sözgelimi; birlikte oturduğunuz ve adınıza kayıtlı olan tek taşınmaz sizin aynı zamanda aile konutunuzdur ve Mahkemeden kullanımının size özgülenmesini isteyebilirsiniz, eşinizden bu süreçte şiddet görme ihtimaliniz varsa uzaklaştırma dahil, koruma tedbirleri kararları verilmesini de isteyebilirsiniz.

Koşulları varsa eşinizden nafaka, maddi ve manevi tazminat da talep edebilirsiniz.

Maddi durumunuz uygun değilse, detaylı bilgilendirme için yaşadığınız yerdeki Baro'ya, yoksa en yakın Adliye'deki Baro Odasına danışarak, kendinize adli yardımdan avukat görevlendirmesi isteyebilirsiniz. Adınıza kayıtlı bir taşınmaz olduğu için adli yardım talebiniz reddedilirse, özel olarak bir avukata danışmalısınız.

Kolaylıklar dileriz.
Old 23-11-2018, 15:56   #3
Konuk

Mahkemeden ebin bana tahsisini istedim. Ama hakim böyle bir karar veremeyeceğini söyledi. Eşim evden çıkmıyor. Ben hakkını ona vermek istediğimi söyledim ama yarısını istiyor evin. evi satmayı bana katılım payı alacağı davası açsın diye istiyorum. Çünkü dava açarsa 3 te ikisini annemin aldığını kanıtlayıp hukuken sadece ona düşen payı vermek istiyorum. Ben inkar etmiyorum onun hakkını zaten. Yani demek istediğim mal çakırmış gibi olduğumdan evdeki hakkı dışında herhangi bir maddi ve ya manevi cezayla karşılaşır mıyım.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi