Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Hekim Hakkında Suç Duyurusu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-06-2013, 14:26   #1
Konuk

Varsayılan Hekim Hakkında Suç Duyurusu

Sormak istediğim ise kamu hekimlerine karşı eser ya da vekalet sözleşmesini ileri sürebiliyormuyuz? Ya da neden süremiyoruz.Hizmet kusuru deniyor lakin doktor bile isteye sağlam dişlere üstelik hastanın haberi olmadan zarar veriyor bu cezai bir suç oluşturur mu? Oluştursa bile suç duyurusu için zamanaşımına mı uğrar? En önemliside idareye açtığımız dava zamanaşımından reddedilir mi? Teşekkürler.
Old 02-06-2013, 23:19   #2
Konuk

Ekim 2010 tarihinde tedavi yapılıyor. Aynı tarihte tedaviden hemen sonraki gün 20 ekimde hasta hakları birimine durumu anlatan bir şikayet dilekçesi veriyorum.
Cevap olarak hasta hakları ihlali yoktur cevabı geliyor şimdi avukatım karşı tarafın bunu kullanarak zamanaşımı öne sürebileceğini bu sebeple davanın reddedilebileceğini söylüyor.
Bu durumda ne olur acaba? Zararı öğrendiğim tarih olarak dilekçe gününü gösterebilirler sanırım. Ben şimdi diş hekimleri odasından rapor alsam zararı şimdi öğrendiğimi ileri sürebilirmiyim.Çünkü dilekçede somut birşey yoktu.Yani kendim internetten bakarak bir tesbitle o dilekçeyi yazmıştım.Çok zor durumdayım.zamanaşımı yüzünden hakkımı arayamazsam adalete olan güvenim hiç kalmayacak. 1 yıllık zamanaşımı süresi çok kötü resmen kamudan hizmet alanlara ayrımcılık yapılıyor.Bunu İnsan Hakları Mahkemesine falan götürmezmiyim acaba? Ortada somut dişlerime verilmiş zarar var ama ben birşey yapamıyorum.
Old 09-06-2013, 20:42   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Konusu suç oluşturan ve şikayete bağlı eylemler için şikayet süresi eylem tarihinden itibaren 6 aydır.

2-Hekimliğin kötü uygulaması niteliğinde olan eylemler bir zarara yol açmış ise tazminat zamanaşımı 5 yıldır.

Başvurmak istediğiniz yasal seçenekler için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 26-06-2013, 23:29   #4
Konuk

Önerileriniz için teşekkürler.Fakat idare mahkemesini anlayabilmiş değilim avukatım davada duruşma olmayacağını böylece benim davaya şahsen katılmayacağımı söyledi.Fakat dişimin eski ve yanlış tedavi sonucu halini gösteren fotoğrafları bir disk yardımıyla delil olarak sunduk.Avukatım bana cd yi mahkeme bilirkişiye gönderecek dedi.Fakat bu durumda tam olarak nasıl bir kanıya varacak beni muayene etmesi gerekmez mi? Bunu sağlayabilir miyiz?
İkinci bir konu ben açıkçası mahkemede gidip hakim karşısında kendimi anlatmak ve durumumu söylemeyi bekliyordum fakat sanırım idare mahkemeleri farklı çalışıyorlar.Ayrıca diş hekimi kamu hastanesi işgöreni olduğu için, tarafıma onam formu denilen ve benim tedaviyi kabul ettiğime ve riskleri bildiğime dair yazılı bir belge onaylatmadı yargıtayın verdiği emsal kararlarda bu konuda tazminata hükmedilmiş idare mahkemelerinde sanırım danıştay bakıyor eğer böyle bir durumda yargıtay emsal kararı davada örnek gösterilebilir mi? Yardımlarınızı bekliyorum hukuki konularda bilgim fazla yok araştırıyorum fakat kafam karışıyor.
Old 03-07-2013, 22:09   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Bilirkişi incelemesini yetersiz bulursanız itiraz olanağınız bulunmaktadır.Eldeki veriler kusur ve zararı kanıtlayabilecek nitelikte bulunursa muayene istenmeyebilir.

2-Aydınlatılmış onam konusunda Yüksek Yargı tarafından daha önce verilen kararları elbette dosyanıza sunabilrisiniz.Hakimin karar vermesine yardımcı olacaktır.

3-Dosyanızı bir avukatla birlikte takip etmeye başlamışsınız, dosyanızı meslektaşımız en iyi şekilde bilmektedir.Sorularınız ona yöneltiniz.

HASDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi