Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Ve Kişisel Eşyalar

Konuyu Kilitleyin
Old 15-04-2011, 20:54   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Ve Kişisel Eşyalar

Merhabalar!
ben 6 yıllık evliyim ve 3 yaşında bir oğlum var.Eşimden boşanmak istiyorum.Evlendiğimizden beri eşimin iflasından dolayı hep ekonomik sıkıntılar çektik.Ben devlet memuruyum ve eşimden daha yüksek maaş alıyorum ancak boşanınca ekonomik düzeyim düşecek.Tek başıma çocuğumun masraflarını karşılayamayacağımı düşünüyorum.Ben anlaşmalı olarak boşanmak istiyorum ancak iştirak nafakası talep edebilir miyim? bir de eşim 1700 tl civarı maaş alıyor ancak resmi olarak bordrosu 1000 tl civarı.Talep etmek istediğim rakam 400 tl o da oğlumun okul taksidi .sonuçlar nasıl olur acaba ?ben de ona göre hareket etmek istiyorum.Bir de eşim bana evlenirken kim ne eşya getirdiyse onu alır dedi ancak kendine düşen eşyaların hepsini taksitle aldık.mal paylaşımı nasıl olur?
şimdiden teşekkürler!
Old 17-04-2011, 11:51   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Anlaşmalı boşanabilmeniz için, nafaka miktarı ve ev eşyalarının paylaşımı gibi boşanmanın tüm sonuçlarında anlaşıyor olmanız gerekir.

Babanın gerçek gelirini kanıtlamanız gerekecektir. İştirak nafakası miktarı eşinizin geliri ile orantılı olarak verilir. Ve miktarı hakim taktir eder. Takdir edilen miktarların gerçekçi rakamlar olmadığını söylemekte yarar var. Taraflar bir rakam üzerinde uzlaşabilirler de..

Ev eşyalarından tarafların evlilik birliği kurulmadan önce aldıkları, getirdikleri eşyalar kim getirdi ise ona atittir. Ancak evlilik birliği içinde karşılığı ödenerek alınmış eşyalar edinilmiş maldır. Ve tarafların değeri üzerinde alacak hakkı vardır. Bu durumda taksitle alınan eşyaların yarı değerleri üzerinde tasfiye payı alacağınız mevcuttur.

Sayın Katılımcı,

Yukarıdaki bilgiler ışığında bir anlaşmalı boşanma protokolü düzenlenebilir. Ancak hak kaybına uğramamanız için mutlaka bir avukatın hukuki desteğini DOĞRUDAN alınız.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi