Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sulh Hukuk Mahkemesİ Tesbİt Talebİmİ belirsiz eda davası açabileceğim gerekçesi ile reddetti..Hukuki yarar sizce yok mudur?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-10-2011, 11:32   #1
SELBELLEV96

Varsayılan Sulh Hukuk Mahkemesİ Tesbİt Talebİmİ belirsiz eda davası açabileceğim gerekçesi ile reddetti..Hukuki yarar sizce yok mudur?

Kiracının mecurda yaptığı fatdalı ve zaruri masrafların tutarının belirlenmesi konusunda tesbit talebinde bulunmuştum.Hakim talebimi "tesbit istemekte hukuki yararı yoktur"gerekçesi ile reddetmiş.Kendisiyle yaptığım görüşmede de "belirsiz eda davası açabileceğimi,boşuna masraf olmasın diye"davayı reddettiğini söyledi.Oysa HMK.107'nin gerekçesinde alacaklının yalnız eda davası veya yalnızca tesbit davası yahut kısmi eda ve ile birlikte tesbit davası açabilme imkanı olduğu belirtilmiş.Burada bir belirsizlik sözkonusu olduğu için tesbit davası açmakta bana göre hukuki fayda var aslında.
Sorularım şunlar değerli meslektaşlarım;
1)Yapılan masrafların faydalı mı yoksa olağan olduğunu nereden bileceğim,şimdi davamı belirsiz alacak davası olarak açacağım ama miktarı nasıl belirlerim,elimdeki faturalara göre mi?
2) Sulh hukuk mahkemesi'nin red kararına itiraz edebilir miyim?Nereye?
Old 21-10-2011, 13:43   #2
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Belirsiz eda davası da olsa yine kendi bakmayacak mı? hayret yani yeni yasa uygulama kurbanı olacak,faydalı ve zaruri masraf belirlemek mümkün değilse 107/1 asgari bir miktar belirleyip belirsiz alacak davası açmanız zaman kaybınızı önler,red kararı ile uğraşmayın bence,kolay gelsin!
Old 24-10-2011, 12:09   #3
üye38190

Olumlu

Kanaatimce tespit davasını red sebebi kesinlikle yanlış, temyiz edebilirsiniz..Tespit istemekte hukuki yarar nasıl olmazmış anlamadım!! Kararın tebliğinden itibaren 8 gün içinde red kararını temyiz edebilirsiniz. Ancak meslektaşımında dediği gibi, örneğin 100 TL lik bir bedel göstererek belirsiz alacak davası açın. Bu kısa bir yol olması açısından önemli..
Old 24-10-2011, 12:20   #4
tiryakim

Alıntı:
Yazan belgin1969
Kiracının mecurda yaptığı fatdalı ve zaruri masrafların tutarının belirlenmesi konusunda tesbit talebinde bulunmuştum.Hakim talebimi "tesbit istemekte hukuki yararı yoktur"gerekçesi ile reddetmiş.Kendisiyle yaptığım görüşmede de "belirsiz eda davası açabileceğimi,boşuna masraf olmasın diye"davayı reddettiğini söyledi.Oysa HMK.107'nin gerekçesinde alacaklının yalnız eda davası veya yalnızca tesbit davası yahut kısmi eda ve ile birlikte tesbit davası açabilme imkanı olduğu belirtilmiş.Burada bir belirsizlik sözkonusu olduğu için tesbit davası açmakta bana göre hukuki fayda var aslında.
Sorularım şunlar değerli meslektaşlarım;
1)Yapılan masrafların faydalı mı yoksa olağan olduğunu nereden bileceğim,şimdi davamı belirsiz alacak davası olarak açacağım ama miktarı nasıl belirlerim,elimdeki faturalara göre mi?
2) Sulh hukuk mahkemesi'nin red kararına itiraz edebilir miyim?Nereye?

Üstadım gerekçeli kararı ve duruşma zaptını tarayıcıdan taratıp sitemize eklerseniz çok memnun olurum...

Teşekkürler...
Old 24-10-2011, 13:43   #5
SELBELLEV96

Tabii ki..Karar elime geçer geçmez,siteye eklerim.Gerçi bu konularda,teknik olarak çok yetersizim ama sekreterim sağolsun.
Bu arada sayın İhtiyaroğlu,yanıtınıza çok teşekkürler.Ancak ben belirsiz alacak davasını vakit kaybetmeden hemen açmak istiyorum,red kararını temyiz ettiğimde bir de "derdestlik itirazı" ile karşılazmaz mıyım sizce?Gerçi tarafları aynı ama birinde sadece tesbit talebi vardı,yeni açacağım davada kısmen tesbit ,külli alacak davası olacak.(Bu yeni usul yasası kafamı karıştırdı iyice)
Old 24-10-2011, 13:52   #6
üye38190

Önemli

Belirsiz alacak ve tespit davası HMK 107
(2) Karşı tarafın verdiği bilgi veya tahkikat sonucu alacağın miktarı veya değerinin tam ve kesin olarak belirlenebilmesinin mümkün olduğu anda davacı, iddianın genişletilmesi yasağına tabi olmaksızın davanın başında belirtmiş olduğu talebini artırabilir.
(3) Ayrıca, kısmi eda davasının açılabildiği hâllerde, tespit davası da açılabilir ve bu durumda hukuki yararın var olduğu kabul edilir.

Bana göre iki davanın konusu farklı. Birinde sadece tespit talebi mevcut. Yeni açacağınız belirsiz alacak davasında, zaten sonuca ulaşılması için tespit gerekecek. 107/3 maddeyi tersten yorumlarsak, tespit davası açılabildiği durumlarda eda davası da açılabiliyor. Ben bir engel olduğunu düşünmüyorum. Ama temyiz etmeyip, belirsiz eda davası açılması da bir yol.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi