Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bunlar boşanmaya yetmez mi??

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-05-2008, 14:42   #1
Konuk

Soru bunlar boşanmaya yetmez mi??

merhaba!şiddetli geçimsizlik yaşadığım eşimle en başında boşanma konusunda anlaştık ve ben barodan avukat talep ederek davamı başlattım.bu süreçte beni boşanmaktan vazgeçirmeye çabalayan eşim bunu başaramayınca tehditler savurarak aileme ait olan ortak yaşadığımız konutu boşanma gerçekleşmediği sürece boşaltmayacağını söyledi ve böylede yaptı iki çocuğumla ben evden ayrılmak zorunda kaldım.boşanma dilekçemi bana atanan avukata teslim ettim fakat avukat tam olarak beni bilgilendiremedi.kendisiyle ilk karşılaştığımdada barodan gelen davalara aslında bakmak istemediğini hala ona dava gönderilmesinede çok bozulduğunu söyleyerek benim kendisine karşı çekimser kalmama sebeb oldu.siteden daha önce delil olarak eşimin ses kaydını kullanmamın yasa dışı olduğunu ve fazla dikkate alınmayacağını okudum.avukatım bunun tam tersinde görüş beyan ediyor ve dediki delil yasa dışı sayılamaz çünkü bunu tehdit değil boşanma gerekçesi olarak kullanacaksın dedi.ceza davalarında bu tip deliller suç sayılırmış doğrumudur??ayrıca durşmanın adli tatil ve yoğunluk nedeniyle ancak ekim ayında olabileceğini söyledi ben ekim ayına kadar evime dönemeyeceğim ve çocuklarımla birlikte o zamana kadar nerde kalacağım sıkıntısını yaşıyorum çünkü evimde kalmam olanaksız eşimin tehdit ve hakaretlerinden sıkıldım ve korkuyorum.ailem boşanmama fazla destek olmuyor ve ölümle bile tehdit edildiğim halde bu evliliği devam ettirmem gerektiğini düşünüyor.eşim dışarıya karşı gayet mülayim davrandığından bir çok konuda delil toplamakta zorlanıyorum.maddi olarak zor durumda bırakılıp ikinci plana atılmam,ailesiyle aramızda oluşan sorunlarda eşimin beni savunmaması hatta ailesiyle birlikte hareket etmesi,eşimin sağlık giyim sosyal yaşam standartlarının benimkisinden daha iyi olması aynı imkanları benim için yaratma çabası göstermemesi,çocuklarımın önünde bana şiddet uygulaması (bir defaya mahsus fiili şiddet)ettiği hakaretler hatta beni evden kovması,ortak konutu terketmeyip bu konuda karşısına çıkanı gerekirse öldüreceğini şahsıma sözle beyan etmesi,ailesiyle görüşmezsem beni bu yüzden boşayacağını söylemesi....bunlar boşanmam için yeterli sebebler değilmidir sizce??ben çocuklarımın velayetinin şahsıma verilmesi ve ortak konutun çocuklarımla bana tahsis edilmesi talebindeyim??bunları kazanabilmek için neler yapabilirim bilmediğim neler var bu konuda davamın görülmesini hızlandıramazmıyım??bu şekilde açılmış bir dava meslek bilgisi olan sizler için ne durumdadır kazanılamazmı??neler yapabilirim lütfen yardımcı olun elimden ne gelirse yapıp bu evliliğin bir an önce bitmesini istiyorum..SAYGILAR.
Old 18-05-2008, 14:32   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

*Boşanma davası açılmakla hakim dava süresince eşlerin geçimleri,malların yönetimi ,müşterek evin ve eşyaların kim tahsis edileceği ve çocukların kimin yanında kalacağı gibi konularda talep olmasa dahi karar vermek durumundadır.

Anlaşılıyor ki sizin dava dosyanızda bu tedbir kararları verilmemiştir.Bu durumda duruşma gününü beklemeden bu konularda karar verilmesi için talepte bulunmak gereklidir.

Çocuğun sizinle bereber olması nedeniyle müşterek konutun size özgülenmesi yerinde olacaktır.

*Adli Yardımdan gönderilen dosyaya avukat geçerli bir mazareti olmadığı sürece bakmaktan kaçınamaz.
Avukat sayısının yeterli olduğu barolarda ise,adli yardımdan dosya alacak avukatlar bildirimde bulunmaktadır.
Eğer avukatınız dava almak istemiyorsa dosyayı geçerli gerekçesi ile beraber baroya bildirmeli veya davayı kabul etmiş ise,gereği gibi yürütmelidir.

*Kişinin rızası ve haberi olmaksızın ses kaydetmek suçtur.

Alıntı:
TCK MADDE 133 - (1) Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, iki aydan altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır

*Dava açıldıktan çok kısa bir süre sonra duruşma günü tayin edilir.Bu nedenle tahmin yürütmek yerine dosyaya bakmak ve duruşma gününü öğrenmek mümkündür.

*Eşinizin tehdit ve hakaretleri nedeni ile yina baroya başvurararak koruma kararı için de bir avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.Böylece dava süresince daha güvende yaşayabilirsiniz.

Yine yukarıda belirtilen tedbir kararlarını koruma kararı ile de talep etmek mümkündür.

*Yaşamış olduğunuz şiddet ve boşanmada eşinizin kusurlu davranışlarının size etkisinin ne olduğu konusunda üniversitelerin Adli Tıp Anabilim Dalı'na başvurmanız ve psikolojik rapor almanız mümkündür.

Bu konular aynı zamanda boşanma davası sırasında talep halinde görevlendirilecek uzman tarafından da değerlendirilebilecektir.

Belirttiğiniz konular çeşitli yasal delil ve olanaklarla ispatlandığında boşanma sebebi olarak değerlendirilebilecek kusurlu davranışlardır.

Çocukların dava sırasında ve sonrasında kiminle beraber kalacağına hakim karar verecektir.Burada tarafların çocukların gelişimine katkısı,sorumluluğu ve en önemlisi çocukların bedensel ve ruhsal gelişimi ve yüksek menfaatleri dikkate alınacaktır.

Özel bir olumsuz durum yoksa,çocukların isteği ile,çocukları yanında bulundurna kişinin daha avantajlı olduğunu düşünüyorum.

*Davanın daha hızlı yürütülmesi için sizden beklenen delilleri avukatınıza bildirmenizdir.Süreç artık avukatınızca yönetilecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi