Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Para Cezasının Yurtdışında Yaşayan Müvekkile Tebliğ Edilmesi Gerekir Mi?

Yanıt
Old 11-09-2019, 18:42   #1
avbrsysr

Varsayılan Adli Para Cezasının Yurtdışında Yaşayan Müvekkile Tebliğ Edilmesi Gerekir Mi?

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,

Bir dosyamızda müvekkile adli para cezası verildi. Dosya, dün kesinleşti. Şimdi, Cumhuriyet Savcılığı tarafından ödeme emri düzenlenmesi gerekiyor sanıyorum ki. Sorun şu ki, müvekkil yurtdışında yaşıyor. Bu durumda ödeme emrinin müvekkile tebliğ edilmeden vekile tebliğ edilmesi mümkün müdür? Ya da hem vekile hem müvekkile tebliğ edilebilir mi? Biz, bir an önce ödemeyi yapmak istiyoruz. Ancak, usul nasıl olacak onu bilemiyoruz.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 12-09-2019, 08:22   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Merhaba sayın meslektaşım,

Adli Para Cezalarının İnfazı

5275 s. Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun

m.106
(2) Adli para cezasını içeren ilam Cumhuriyet Başsavcılığına verilir. Cumhuriyet savcısı otuz gün içinde adli para cezasının ödenmesi için hükümlüye 20 nci maddenin üçüncü fıkrası uyarınca bir ödeme emri tebliğ eder.

(3)"Hükümlü, TEBLİĞ OLUNAN ÖDEME EMRİ ÜZERİNE belli süre içinde adli para cezasını ödemezse, Cumhuriyet Savcısının kararı ile ödenmeyen kısma karşılık gelen gün miktarı hapis cezasına çevrilerek, hükümlünün iki saat çalışması karşılığı bir gün olmak üzere kamuya yararlı bir işte çalıştırılmasına karar verilir.

Tebligatı takip ederek ödeme yapmanıza engel bir hüküm var mı..?

Saygılar
Old 12-09-2019, 10:55   #3
avbrsysr

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Merhaba sayın meslektaşım,

Adli Para Cezalarının İnfazı

5275 s. Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun

m.106
(2) Adli para cezasını içeren ilam Cumhuriyet Başsavcılığına verilir. Cumhuriyet savcısı otuz gün içinde adli para cezasının ödenmesi için hükümlüye 20 nci maddenin üçüncü fıkrası uyarınca bir ödeme emri tebliğ eder.

(3)"Hükümlü, TEBLİĞ OLUNAN ÖDEME EMRİ ÜZERİNE belli süre içinde adli para cezasını ödemezse, Cumhuriyet Savcısının kararı ile ödenmeyen kısma karşılık gelen gün miktarı hapis cezasına çevrilerek, hükümlünün iki saat çalışması karşılığı bir gün olmak üzere kamuya yararlı bir işte çalıştırılmasına karar verilir.

Tebligatı takip ederek ödeme yapmanıza engel bir hüküm var mı..?

Saygılar

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ancak, hükümde müvekkilin adresi belirtilmemekte, yalnızca yurtdışında yaşadığı şehrin adı geçmekte. Yurtdışına da tebligat gönderilmesi nasıl olacak, uzun bir süreç olabilir diye düşünüyorum.
Old 12-09-2019, 11:01   #4
Av. Musa TAÇYILDIZ

Meslektaşım; bir dosyamızda infaz savcılığından takip etmiş ve müvekkile tebliğ yapılmadan ödemeyi vekil olarak biz yapmıştık. Size sadece savcılıktan takip işi kalıyor, ödemeyi alıyorlar tebligat yapılmadan
Old 12-09-2019, 11:50   #5
avbrsysr

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ
Meslektaşım; bir dosyamızda infaz savcılığından takip etmiş ve müvekkile tebliğ yapılmadan ödemeyi vekil olarak biz yapmıştık. Size sadece savcılıktan takip işi kalıyor, ödemeyi alıyorlar tebligat yapılmadan

Öyle mi, bunu bilmiyordum. Çok çok teşekkür ederim, takip edeceğim. Yalnız, dosya başka bir şehirde. Ben bulunduğum şehirden de ödemeyi yapabilir miyim? İnfaz savcılığından vergi dairesine hitaben yazılmış bir yazı alınması gerekiyormuş diye söylediler bana telefonda. Bunu oraya gitmeden halletme imkanım var mı acaba? Bir de ilamda taksitle ödeneceği yazıyor, biz peşin ödemek istiyoruz bu mümkün mü?
Old 12-09-2019, 16:30   #6
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan avbrsysr
Öyle mi, bunu bilmiyordum. Çok çok teşekkür ederim, takip edeceğim. Yalnız, dosya başka bir şehirde. Ben bulunduğum şehirden de ödemeyi yapabilir miyim? İnfaz savcılığından vergi dairesine hitaben yazılmış bir yazı alınması gerekiyormuş diye söylediler bana telefonda. Bunu oraya gitmeden halletme imkanım var mı acaba? Bir de ilamda taksitle ödeneceği yazıyor, biz peşin ödemek istiyoruz bu mümkün mü?

Oraya gitmeden halletmek zor ama oradan bir meslektaşımız halleder diye düşünüyorum. Hepsini peşin olarak ödeyebilirsiniz
Old 13-09-2019, 23:02   #7
avbrsysr

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ
Oraya gitmeden halletmek zor ama oradan bir meslektaşımız halleder diye düşünüyorum. Hepsini peşin olarak ödeyebilirsiniz

Meslektaşım çok teşekkür ederim tekrardan. Oraya gitmeden bulunduğum ilden ödemeyi yaptım. İnfaz savcılığıyla görüştüm ve ödemeyi buradan yapmak istediğime dair bir dilekçe yazdım. Sonrasında maliye veznesine ödemeyi yaptım. Geriye bir tek yargılama giderlerini ödemek kaldı, onu da sanıyorum vergi dairesine ödeyeceğim.
Old 16-09-2019, 10:07   #8
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan avbrsysr
Meslektaşım çok teşekkür ederim tekrardan. Oraya gitmeden bulunduğum ilden ödemeyi yaptım. İnfaz savcılığıyla görüştüm ve ödemeyi buradan yapmak istediğime dair bir dilekçe yazdım. Sonrasında maliye veznesine ödemeyi yaptım. Geriye bir tek yargılama giderlerini ödemek kaldı, onu da sanıyorum vergi dairesine ödeyeceğim.

Rica ederim meslektaşım. Evet vergi dairesine ödemeniz gerekecek. Ödeme emrini çoktan hazırlamışlardır diye düşünüyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi