Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Siddet gördüm ama mahkeme beni kusurlu buluyor

Konuyu Kilitleyin
Old 06-07-2019, 15:07   #1
Konuk

Mutsuz Siddet gördüm ama mahkeme beni kusurlu buluyor

Esimden şiddet gördüm ailem darp raporu almama izin vermedi o insanla yaşamaya devam etmek zorunda kaldım hamileydim hamileliğ 8 ayında artık dayanamayıp evden ayrıldım boşanma davası açtım 3 yıldır sürüyor dava yerel mahkeme davami reddetti benim affedip yaşamaya devam ettiğimi öne sürerek temyize gönderdim temyizden de yerel mahkeme kararının aynısı çıktı maddi durumum yok şimdi Yargıtay'a tekrar gondereyim mi kararı yoksa bir arada yasamadigimi ispat edip 3 yıl dolmasini bekleyeyim mi lütfen yardımcı olursanız sevinirim
Old 12-07-2019, 12:16   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin şiddeti siz boşanma davası açana kadar sürdüyse ve mahkemede bu hususlar ispat edildiyse verilen kararın yanlış olduğunu söylemek mümkündür.

Ancak dosyanızı incelemeden yorumda bulunmak hatalı olacaktır. Şu anda tedbir nafakanız devam ediyordur. Temyize gitmeden Karar kesinleştiğinde bu ortadan kalkacaktır. Ayrıca bir nafaka davası açmanız gerekecek. Açacağınız davada ayrı yaşamakta haklı olduğunuzu kanıtlamanız gerekecek. Davanızın reddine karar verildiyse, ayrı yaşamakta haklı olduğunuz olgusunun değerlendirilmesi de lehinize olabilecek midir? Bu tartışmalı. Sizin koşullarınızı net olarak bilmek, Kararı ve dosyayı incelemek, karşı tarafın beyanlarını, durumu değerlendirmek gerek.

Çocuğunuz için velayet ve nafaka hususları da dosyada gündeme gelmiş olmalıdır. Bu açılardan da dosya incelenmeli vs..

Anlatımlarınızla sizi yönlendirmek doğru değildir. Dosyanızın gelişmeleri, kararın ayrıntıları ve somut durumunuz dikkatlice değerlendirilmelidir. Mutlaka bir avukattan doğrudan destek alarak süreci takip etmenizi öneriyoruz.

Saygılar
Old 15-07-2019, 23:58   #3
Konuk

Boşanma davası acana kadar devam etti ben mahkemeye delil olarak vucudumdaki morlukların fotoğraflarını sunabildim annem ve babamda durumuma sahitti hatta darp raporu aldirmadiklari için pişman oldular bosanma davasi acmadan once en son yasadigim olayida mahkeme hic dikkate almamis esim uzerimden kapiyi kilitledi bir kac gun sonra evden cikip davayi oyle acabildim şimdi ben yargitaya davami yeniden gondericem ordanda reddedilise inşallah öyle birşey olmaz ben ne yapmalıyım ? Hakliligimi nasıl ispat edebilirim bilmiyorum? Su anda cocugumun geçici velayeti bende 350 lira nafaka alıyorum işim yok ailemin maddi durumuda yok verilen nafaka kesilirse çocuğumun ihtiyaçlarını nasıl karsilarim ayrı şehirlerde yaşıyoruz şimdi yeniden mahkeme davami reddederse ben nasıl bir yol izlemeliyim ?
Old 16-07-2019, 10:40   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

sayın Katılımcı,

Fiziksel şiddeti ispatlamak için rapor almak zorunlu değildir. Anne ve babanızın şiddet izlerini görmeleri, darp olayına tanık olmaları yeterlidir. Kararı bu yönlerden temyiz edebilirsiniz. Dava açma tarihine çok yakın bir zamanda dahi şiddet gördüğünüzün altını çizebilirsiniz.

Nafaka çocuğunuz ve sizin için taktir edilmeliydi. Sizin için dava tarihinden itibaren tedbir, bebeğiniz için doğum tarihinden itibaren tedbir nafakası olarak hükmedilmelidir. Kararı bu açıdan da temyiz edebilirsiniz.

Hangi kadın hamileyken bir bebek doğurmak üzereyken sebepsiz yere evini terk eder, boşanma davası açar? Yuvasını dağıtır? Sizi buna zorlayan koşulları mahkemeye doğru aktarabildiniz mi? Karşı tarafın tavrı nedir? İddiası nedir? Tüm bunlar doğrudan dosyanız incelenerek değerlendirilmelidir.

Temyize gitmeniz size zarar vermez. Dosyanızı mutlaka bir avukata inceletmenizi öneriyorum.
Saygılar
Old 16-07-2019, 14:22   #5
Konuk

Mahkemede annem ve babam durumumu gorduklerinin sahitligini yaptılar ama mahkeme hic dikkate almadı son yasadigim olayida dikkate almadi yasamaya devam ettiğimi ve benim bu durumu affettigimi öne sürdü ve davami reddetti karşı taraf eşimi seviyorum diyor ama yalan geri dön çağrısında bile bulunmadI bunca şeyi yapmış olmasına rağmen onu kusurlu bulmuyorlar hakliligimi başka nasıl anlatırım bilmiyorum ? avukatImda hiç ilgilenmedi ayrilmakta olduğum insan senin avukatinla ben anlaştım sen ne yaparsan yap bu davayı kazanamazssin diyor mahkeme cocuguma 100 lira banada 250 lira nafaka verdi gördüğüm siddettin yanı sıra üstüne birde yokluk yaşadım evimin yiyecek içecek ihtiyaçlarını bile benim ailem karşıladı davada bunlarda vardı evliligimin üçüncü ayında eşimin eski kişisel borçları yüzünden eve haciz geldi bileziklerimi satıp haczi kaldırdı bu kadar seyi yaşamış davayı aktarmis olmama rağmen mahkeme davami reddetti artık daha başka nasıl anlatırım bilemiyorum ?
Old 16-07-2019, 16:36   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Mahkemece verilmiş karara karşı bu aşamada yapılacak tek şey kararı yasal süre içinde istinaf etmenizdir.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi