Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

SGK'ya İkinci Başvuru Mu,Dava mı?

Yanıt
Old 20-04-2010, 20:27   #1
kapgan

Varsayılan SGK'ya İkinci Başvuru Mu,Dava mı?

Müvekkil 31 aralıkta kuruma SSK dan emeklilik için başvuruyor.Kurumdaki yetkili sözlü olarak bağkur sonrası gereken 1260 günlün primin 60 gün eksik olduğunu söylüyor.

Müvekkil şubat ayında 60 günlük prim ödüyor yine aynı yetkili, ödediği primin bağkur hanesine gönderildiğini galiba ödemeyi alan memurun yanlış yaptığını söylüyor yine olumsuz yanıt alıyor durumu bağkurla görürşün diyor ve süreç uzuyor gidiyor böyle...

Dilekçe tarihinden sonra, 12 şubatta, eksik kalan prim ödendiği halde,22 martta, 12 aralık tarihli dilekçeye eksik priminiz var gerekçesiyle red cevabı veriliyor.

Şimdi acaba, dilekçe tarihimizden sonra eksiği tamamladığımızdan, yeniden başvuru mu gerekir?

Yoksa kurumun cevap verdiği tarihte zaten eksiklikler tamamlanalı 1 aydan fazla olduğu için doğrudan dava mı açmak gerekir?
Old 20-04-2010, 20:58   #2
Av. Emine Eser(Sunal)

Eksikliği tamamladığınız ayı takip eden aybaşından itibaren aylığa hak kazanırsınız. Yeniden emeklilik başvurusuna gerek yok.Bana göre davalık birşey yok.Kuruma bir sorun derim.
Old 21-04-2010, 02:00   #3
kapgan

Alıntı:
Yazan Av. Emine Eser(Sunal)
Eksikliği tamamladığınız ayı takip eden aybaşından itibaren aylığa hak kazanırsınız. Yeniden emeklilik başvurusuna gerek yok.Bana göre davalık birşey yok.Kuruma bir sorun derim.

İlginiz için teşekkür ederim,
Soruda belirttiğim gibi,eksikliğin giderilmesi,yani 60 günlük primin yatmasının ardından, yetkili şef yine sözlü olarak,kontrol ettiğini fakat paranın görünmediğin söylüyor ve bunun muhtelemen vezdeki memurun yanlş yere( bağkur hesabına v.b.) göndermesinden kaynaklandıpını söylüyor.Memur ben de hata yok diyor...Süreç böyle çözümsüz devam ediyor ve sonra aylat once verilmiş dilekçe cevabı olarak yine eksik prim günü gerekcesiyle red cevabı veriliyor.
Old 21-04-2010, 09:16   #4
Av. İlknur Sezgin Temel

Bağ-Kur sorgusunda sonradan ödediğiniz 60 günlük prim görünüyor mu?

Banka dekontunda primi ne için / hangi sigortalılık için yatırdığınızı belirttiniz mi?

Bağ-Kur'dan takip ettiniz değil mi?

Sayın Av. Emine Eser gibi ilk etapta davalık bir durum olmadığını düşünüyorum.
Old 21-04-2010, 13:17   #5
kapgan

Alıntı:
Yazan Av. İlknur
Bağ-Kur sorgusunda sonradan ödediğiniz 60 günlük prim görünüyor mu?

Banka dekontunda primi ne için / hangi sigortalılık için yatırdığınızı belirttiniz mi?

Bağ-Kur'dan takip ettiniz değil mi?

Sayın Av. Emine Eser gibi ilk etapta davalık bir durum olmadığını düşünüyorum.

İsteğe bağlı sigorrtalı olarak ödendi,60 günlük ödeme var.SSk numarası ile ödendi.Sistemde isteğe bağlı sigorta primi olarak 60 gün değil ama 38 gün görünüyor yatırdıktan sonra ve halen..
Bağ-kur kendilerinde görünmediğini söylüyor.
Söylediğiniz gibi, ben yine şansımı dava açmadan işi bitirmek için kullanıcam sanırım bir kez daha.Ama bu sefer de emekli maaşının en azından eksikliğin giderildiği tarih olan şubattan itibaren ödenmesi sorunu çıkacak galiba...
Old 21-04-2010, 15:23   #6
Av. İlknur Sezgin Temel

O zaman durum başka anladığım kadarıyla.

Muhtemelen siz 1 günlük prim tutarını öğrendiğiniz tarihten çok sonra 60 günlük prime denk geldiğini düşündüğünüz miktarı yatırdınız. Bu arada SSK'nın günlük primlerinde zam oldu ve sizin 60 gün'e yeter diye düşünerek yatırdığınız miktar 38 günlük prime yetti.

O halde 22 günlük bir prim eksiği görünüyordur SSK'da.
Bu miktarı yatırdığınız tarihten sonra yeniden başvurun. O başvuru tarihinden sonraki ay itibariyle emekli aylığına hak kazanacağınızı düşünüyorum.
Old 21-04-2010, 16:13   #7
kapgan

Alıntı:
Yazan Av. İlknur
O zaman durum başka anladığım kadarıyla.

Muhtemelen siz 1 günlük prim tutarını öğrendiğiniz tarihten çok sonra 60 günlük prime denk geldiğini düşündüğünüz miktarı yatırdınız. Bu arada SSK'nın günlük primlerinde zam oldu ve sizin 60 gün'e yeter diye düşünerek yatırdığınız miktar 38 günlük prime yetti.

O halde 22 günlük bir prim eksiği görünüyordur SSK'da.
Bu miktarı yatırdığınız tarihten sonra yeniden başvurun. O başvuru tarihinden sonraki ay itibariyle emekli aylığına hak kazanacağınızı düşünüyorum.

İlknur Hanım,

Eksik primler şubat ayında yatırılmış.Tabi zam durumu nasıl gelişiyor bilmiyorum,bunu soracağım ayrıca kuruma.
Bugün birşey daha gelişti,müvekkilin Bağkur'da fazla ödemesi çıktı.Yüksek bir meblağ.Yani böyle bir para devlette fazla varken,yeniden prim tahsili istenmesi hukuka uygun mu acaba? Nitekim artık kurumlar birleşti.Bağkur da görünen fazla para muhtelemen askerlik borçlanması nedeniyle yatırılan para,çünkü aşağı yukarı aynı rakama denek geliyor.Ve bu para emeklilik için müraacattan önceki bir dönemde ödendi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi