Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuğun baba ile kişisel ilişkisinin tedbiren düzenlenmesi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-07-2010, 16:16   #1
Konuk

Merhaba ;

aynı sorunları bende yaşıyorum benim de kızım 2 yaşında ve mahkeme 15 gün boyunca babaya vermiş benim çocuğumun neye ne kadar ihtiyacı olduğunu babanın koşullarını ve bu çocuğa bakıp bakamayacağına hemde hiç dikkat etmeden mahkemeye başvurduğu anda tedbiren verilmiş bir karar bu süre içerisinde benim çocuğumun başına birsey gelirse kim verecek hesabını ?
Old 22-07-2010, 21:16   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba ;

aynı sorunları bende yaşıyorum benim de kızım 2 yaşında ve mahkeme 15 gün boyunca babaya vermiş benim çocuğumun neye ne kadar ihtiyacı olduğunu babanın koşullarını ve bu çocuğa bakıp bakamayacağına hemde hiç dikkat etmeden mahkemeye başvurduğu anda tedbiren verilmiş bir karar bu süre içerisinde benim çocuğumun başına birsey gelirse kim verecek hesabını ?

Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Velayet kendisine bırakılmayan kişinin çocukla "kişisel ilişki" kurması yasayla düzenlenmiş. Ancak nasıl ve hangi yöntemle kişisel ilişki kurulacağı düzenlenmemiştir. Yargıtay'ın görüşleri doğrultusunda ve hakimin takdir yetkisine göre düzenlenmektedir. Genellikle çocuğun "yaz tatilinde 1 ay, sömestr tatilinde 15 gün" baba veya anne yanında kalmasına karar verilmektedir. Oysa 1 ay hem çocuk hem de velayet kendisinde olan taraf için uzun bir süredir. Hem çocuk hem de anne/baba özlem içinde olacaktır. Dolayısıyla iki tarafın da psikolojisi bozulacaktır. Madem ki, velayet konusunda çocuğun “üstün yararı” gözetilerek karar verilmelidir o halde kişisel ilişki düzenlenirken de buna önem verilmelidir. Bana göre, çocuk diğer eşe 1 ay verilecekse en azından o ayın hafta sonlarında velayet hakkına sahip olan eşte olmalıdır. Belki başka çözümler de olabilir. Ancak bugüne kadar yerleşmiş uygulamanın değişmesi gerekmektedir. Bu durum ancak avukatların mahkemelerde ısrarla bu hususu vurgulaması ile değişebilir.

Sizin davanızın başka özellikleri olabilir. Ama ben, genel olarak rastladığımız olaylar üzerine yorum yaptım.
Sizin özel bir durumunuz varsa, karara itiraz edebilirsiniz. Bunun için mutlaka bir avukattan profesyonel destek almalısınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi