Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

pazar yeri veya pazar tahtasının haczi

Yanıt
Old 14-07-2008, 14:04   #1
av.fatasoyyılmaz

Varsayılan pazar yeri veya pazar tahtasının haczi

sevgili meslektaşlarım. daha önce hiç yapmadığım ve de duymadığım için sizlerle paylaşmak ve de danışmak istedim.
bir borçlum pazarcılıkla uğraşıyor. pazar tahtası da denilen yerde satışını yapıyor. sattığı malları dışında yere de haciz koymak istiyorum. ancak kayıtları nerdedir nereye haciz müzekkeresi yazılır bilmiyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. av fadine
Old 14-07-2008, 14:58   #2
av.araf

Değerli Meslektaşım
Pazar yerleri kamuya tahsisli alanlar ve bildiğim kadarı ile nerenin pazar yeri olacağı belediye tarafından tespit ediliyor.Pazar yeri belirlendikten sonra pazar esnafı bazı dilekçelerle belediyeye başvurup senelik olarak o mekanı kiralıyorlar ya da işgal harcı ödüyorlar.Bu bilgiler bende de tam net değil ancak size şunu önerebilirim kişinin bağlı bulunduğu belediyeden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.Birde malları kaldırmak yerine HASILAT HACZİ yapmayı deneseniz sanki daha mantıklı,en azından pazarın olduğu günde sizin malları kaldırıp alacağa mahsuben aldığınızdan çok daha fazla gelir olur.
Old 14-07-2008, 15:11   #3
atrocity

mrb. pazar tahtasının İİk M.82 de sayılan hacze kabil olmayan mallardan olduğunu düşünüyorum. yanılıyorsam da bunların kayıtları pazarın bağlı olduğu yer belediyesindedir.
Old 15-07-2008, 17:16   #5
av.fatasoyyılmaz

teşekkür ederim yanıtlar için
bu arada ben de aktarayım bulunduğu yerdeki pazarcılar odası veya esnaf odasında kaydına baktırabiliyoruz. ayrıca belediyelerde zabıta yada gelirler biriminden sordurabiliyormuşuz. küçük yerlerde işgaliye bedeli karşılığı pazar tahtası kullandırılıyor ancak istanbul gibi büyük şehirlerde tahtalar satılabiliyormuş.

bu arada hasılat haczi de mal haczi de çok iyi olabilirdi tabi eğer borçlu adına kayıt bulabilirsek.
tekrar teşekkürler
Old 26-03-2009, 08:05   #6
Armağan Konyalı

Pazaryeri satılık olamaz ancak kiralanabilir. Kiralayan pazarcının başkasına satması mümkün değildir; ancak alt kiracıya verebilir.

Yukarıda açıklanan nedenle pazaryerinin haczedilemeyeceği kanısındayım.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi