Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Sadece Hukukçular Mı Adil Olmalıdır?

Yanıt
Old 05-03-2007, 18:57   #1
suskun_juliette

Varsayılan Sadece Hukukçular Mı Adil Olmalıdır?

Adaletin hayatımızda ne derece uygulanabilirlik kazandığını biliyor musunuz?
beni bu konuyu açmaya yönelten ise şu davranış oldubasit görünen bir olay da olsa üzerinde düşündüğünüzde farklı sonuçlara ulaşacaksınız):kaldığım devlet yurdunda elbette ki haklı olarak oda düzeni önemseniyor.ancak bir kişinin bulunduğu alanın yakışıksız olması sebebiyle tüm odaya disiplin cezası veriliyor.her ne kadar toplu halde yaşasak da bireysel sorumluluklarımız söz konusu.evet toplumda yaşıyorsak uyarma görevimiz vardır aksi halde hiçbir sorun çözülemez.bizler uyarırırz kişi dikkate alır ya da almaz.buradan sonra yapılacak şey kıdemli olan kişiye kalır.bir kişinin hatasını herkese yüklemek ödetmek ne kadar adil bir davranıştır?
Mesela bir öğrenci sınıfta ders düzenini bozan bir harekette bulunur ya da kendisine verilen ödev yapmaz ancak tüm sınıf sıra dayağına çekilir.(gerçi eskide kaldı dense de buna günümüzde de rastlanılmaktadır.)burada dayağı da haklı göremem ve bir kişinin suçunun cezasını masum insanlar çekmemeli..ve insanlar yetkilerini kötüye kullanmamalı...yetki sınırlarını hatırlattığımda da 'man hukukçu olduğunu da hemen gösteriyorsun 'diyorlar.ama bilmiyorlar ki adalet düşüncesi sadece hukuk okuyanların sahip olması gereken bir kavram bir nitelik değildir.
Old 05-03-2007, 23:52   #2
cesur_yürek

Cezaların şahsiliği ilkesini hatırlat bu tür uygulamaları yapanlara.Her kişi kendi yaptığı eylemden kendisi sorumludur.Evet sen hukukçu olma yolunda olan bir insansın adaletsiz uygulamalara önce sen karşı geleceksin ;Zira eğer sen kendini savunamıyorsan ilerde başkasını nasıl savunacaksın? Aslında kişi kendisine adaletsiz davranıldığı zamanlar adalet kavramının önemini daha iyi kavrar.Evet gayet tabii herkesin adil olması gerekir ama ütopik olur bu ve adaletin sağlanması için hukuk oluşmuştur ve oluşmaya devam edecektir.Sen de ilerde bir hukuk uygulayıcısı olacaksın ve birileri kapını çalıp nerde adalet dediğinde somut olarak göremediğin adaleti somutlaştırmaya çalışacaksın.
Old 06-03-2007, 22:00   #3
suskun_juliette

Maalesef çoğu kez susmak durumunda kalıyorum.İnsanlar hemen kıdemlerini öne sürüyorlar.öğrencisin sen sus!hiyerarşi neye göre işliyor?üst asta emirler yağdırırken ben öğrenciyken bu hiyerarşinin en alt kısmında yer mi alıyorum?benim savunmamı dinleyecek kadar değerli vakitlerinden ayıramıyorlar.Emir komuta zinciri oluşturulmuş,kişilerin düşüncelerinin ne olduğu savunmaları adalete inançları oluğ olmadığı hiç kimsenin umrunda olmuyor ne yazık ki..maalesef ki adalet lüks görülüyor bizlere.itiraz hakkın evet var.ama itirazını dinleyecek kurumu karşında bulamıyorsun.seni oradan oraya gönderiyorlar ve adalete olan inancını yitiriyorsun.adalet her yerde olmalı dediğinde gülüyorlar burası mahkeme salonu değil ve avukatlık yapma vaktin henüz gelmedi deniyor.ayrıcalık beklemiyorum sadece istediğim davranışlarda adil olmaya dikkat edilmesi..çok şey mi istiyorum?şikayetler,uyarılar,disiplin işlemleri...ucuz bir bürokrasiyle işleyen bir sistem...İnsanların toplu halde yaşadıkları ortamlarda geneli toplayıp tek birey gibi görüp ve suçu herkese ödetmek zalimane bir tutumdur.Az önce yurt idaresinden geldim.şikayetin unsurlarını okuduğumda eminim herkes gülecektir.faili belli olmayan adı resmilik kazanmamış bir suç..sabah kalkıp okula gitmek için hazırlanırken ayaklarınızın biraz daha sesli basması...saygıyı öğretmeye çalışırken ellerindeki kalemi gözünüze sokmak istercesine bakışlar ve disiplin defterini gösterip ilahmışçasına korkutmaya çalışan haller...bizler ülkenin gençleriyiz..ileride hepimiz bir yerlere geleceğiz.belki içimizden idareci yönetici çıkacak.bizlerden de aynı tutumu sergilememizi mi bekleyecekler...maalesef adaletin soyut bir kavram olarak gerçeklik kapısına geldiğinde eşikte bırakılan bir giysi gibi görüldüğünü anlıyorum..ben kendimi savunmaktan bile aciz bırakıldım.
Old 06-03-2007, 22:07   #4
suskun_juliette

suç ve cezaların şahsiliğinden bahsettiğimde anlamayacak bir insan....maalesef ki adaleti ilkel olarak bile düşünemiyorlar...herkesin istediğini dilediği gibi yapmasını kastetmiyorum.sadece 'lutfen' dinlenip biraz olsun kişiliğe ve bireyin ileride sahip olacağı konuma ya da hiçbir konuma gelemeyecek bile olsa insan oluşuna saygı duyulmalı...bundan başka bir beklentim isteğim olamaz.istibdat uygulayarak adil olunamaz.olunamaz..olunamaz...bunu yüzlerce kez söylesem bile biz bunca yıl adına laf getirmemiş bir kurumuz senden mi öğreneceğiz diyeceklerdir...yönetimlerde evde ailede her yerde demokrasi ve adalet düşüncesi olsa eminim herşey daha güzel olacaktır..temennim biraz daha adalete inanılması..adaletin savunulduğu yer sadece mahkeme salonları değildir.ve adaleti özümsemesi gerekenler sadece hukuk okuyanlar değildir.
Old 06-03-2007, 23:12   #5
cesur_yürek

Citlenbik adalet kavramının tartışılmadığı yer yoktur.Adliye içerisinde ,avukat bürosunda ,Sokakta vs .. Herkes bir şekilde kendisini ilgilendiren bir konuyla ilgili adalet var mıdır yok mudur nasıl bir adalet anlayışı olmalıdır,verilen şu karar ne kadar adaletlidir ya da idarenin işlem veya eyleminden dolayı zarar görmüş biri ne kadar hakkını alabilmiştir gibi tartışmalar içine girer.Öyle hergün mutluluk türküleri söyleyebileceğin bir dünya olmayacak.Sorunsuz ,problemsiz vs vs... Velhasıl herkesin sustuğu bir anda İTİRAZ ediyorum demeyi öğrenmelisin.Hukukçu cesur olmalıdır..
Old 07-03-2007, 18:15   #6
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan alpercelep
arkadaşlar adalet olmayan bir ülkede yaşıyoru. yapmayın.Hakim cübbeyi giyince aslan kesiliyo siz adaleti sokaktaki insanlar öğrensin diye tartışıyosunuz.Hakim ve savcılar sanki yetkilerini aşmıyolar mı bu ülkede.Adalet denilen kavram artık bilirkişi raporu oldu.

Adalet yoktur diye işin içinden çıkmak en basit yoldur .Hakkını arayacaksın arkadaş .Sokaktaki insanlar adalet kavramını öğrensin ki adaletsiz uygulamalarla karşılaşınca İtiraz etmesini bilsin.Sonuç çıkmayacağı bilinse de sessiz kalmamak gerek.Adalet yoksa olması için uğraşılması gerek varsa zaten vardır ...
Old 08-03-2007, 16:35   #7
suskun_juliette

Ünvanlar,kıdemler ne olursa olsun ütopik olarak görülse dahi adaletin çarkları arasında bu zalimane anti demokratik hareketler öğütülmeli yok edilmelidir.yoksa ilerleyemediğimiz gibi yerimizde saymayı da geçtim geçmişe döneriz...
Old 08-03-2007, 19:22   #8
ISIL YILMAZ

Adil olmak ve adil davranmak bir erdemdir. Bu anlamda erdemli olmak, mesleğine bakılmaksızın bir insan sorumluluğudur.

Saygılar.
Old 18-03-2007, 18:45   #9
palandöken

Varsayılan hukuk

herkes hukukçu ve adil olsa idi hukuka gerek kalmazdı
Old 18-03-2007, 21:10   #10
Armağan Konyalı

Teraziyi Adalet Meleği'nden daha çok esnaf kullanır.

Not: Kaynanalar da adil olmalı..
Old 18-03-2007, 21:24   #11
calikusu_kamuran

Hukuk(çu)lar, adil olsaydı, adalet icra olurdu.
Old 19-03-2007, 16:45   #12
suskun_juliette

*Herkes hukukçu ve adil olsaydı hukuka gerek kalmazdı:
Herkesin adalet anlayışı farklıdır,öyle ki kimi adaleti kısasa kısas ile kıyasla ya da kendi bildiği yöntemlerle uygular.Töre kurallarıyla kendilerince bir adalet sistemi oluşturduklarını sanan insanlar kurşunla namluyla adaleti sağlamaya çalışıyorlar.Ve sonuçlarını görüyoruz.Bu yüzden toplumun genelinin kabul ettiği ve uymakla yükümlü kılındığı bir hukuk sistemi oluşturulması çok yerinde bir karar olmuştur.Hukukçular genel bir adalet sistemi yaratmaya ve uygulamaya çalışıyorlar.

Teraziyi Adalet Meleği'nden çok esnaflar kullanır:
Valla onlar da eksik kullanıyorlar,mıknatıs sistemi
Old 19-03-2007, 16:59   #13
calikusu_kamuran

Acil

Alıntı:
Yazan çitlenbik
*Herkes hukukçu ve adil olsaydı hukuka gerek kalmazdı:
Herkesin adalet anlayışı farklıdır,öyle ki kimi adaleti kısasa kısas ile kıyasla ya da kendi bildiği yöntemlerle uygular.Töre kurallarıyla kendilerince bir adalet sistemi oluşturduklarını sanan insanlar kurşunla namluyla adaleti sağlamaya çalışıyorlar.Ve sonuçlarını görüyoruz.Bu yüzden toplumun genelinin kabul ettiği ve uymakla yükümlü kılındığı bir hukuk sistemi oluşturulması çok yerinde bir karar olmuştur.Hukukçular genel bir adalet sistemi yaratmaya ve uygulamaya çalışıyorlar.

Teraziyi Adalet Meleği'nden çok esnaflar kullanır:
Valla onlar da eksik kullanıyorlar,mıknatıs sistemi

Zahmetsiz kazanç istendiği sürece adaleti icra etmek zordur, insanlar hukukçu bile olsa bunu isteyebilmektedir. Bağışlamayı kaldırmak lazım, iradeli olarak yapılsa bile insana farklı bir ANLAYIŞ aşılıyor. En azından iyi bir kritere bağlamak(şartlı) bedava kazancı aşılamaktan kurtarabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi