Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

İnsanlık öldü mü avukat bey!

Yanıt
Old 15-06-2008, 14:13   #1
Adli Tip

Varsayılan İnsanlık öldü mü avukat bey!

Alıntı:
ANTALYA'da Türkiye Otodrag Şampiyonası'ndaki kazada ölen gencin ailesinin açtığı tazminat davasına savunma yapan Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) avukatı Göksu Aslan'ın, ‘Günümüzde eğitim düzeyi düşük yetişkin çocukların, artık anne ve babalarına maddi desteğinden değil, aksine maddi külfetinden söz etmek daha doğrudur’ demesi annenin tepkisine neden oldu. Kazada ölen İbrahim Uzun'un annesi Şerife Uzun, savunmayı okuyunca avukata isyan etti. http://www.haberalan.com/haber/20080...en-savunma.php

Yukarıda alıntı yaptığım haber, bügunkü Posta Gazetesinin 1. sayfasından "insanlık öldü mü avukat bey?" başlığıyla yayınlandı. (Posta gazetesinin web sitesinden haberi bulamadığımdan, aynı haberi başka web sitesinden aktardım.)

Avukatın yaptığı "hesap tekniğine" ilişkin savunma sebebiyle bu şekilde bir haber yapılmasını ve avukatın hedef gösterilmesini şiddetle kınıyorum.
Old 15-06-2008, 14:53   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Acılı aileye bir şey diyemeyiz. Allah rahmet eylesin ve annesine Allah sabır versin. Fakat bu habere ve başlığa çok şey demek mümkün:

"İnsanlığı" öldürmek için her türlü saçma bahane arayan mümtaz basın her zaman ki gibi yine saçma sapan bir başlıkla infial yaratmak istemiş.

Madem öyle, "İnsanlığı öldürmemek için..." kanunu değiştirelim ve kaza halinde yargılamaya bile gerek olmadan tazminat ödenir diyelim.

"İnsanlık öldü mü sayın Yasama?" Bir kanun çıkar ve yargılamayı kaldır gitsin!

Avukatın söylediği aslında mantıksız değil. Eğitimli gençlerin bile ailesine katkı sunamadığı bir ülkede eğitimsiz bir gencin ailesine katkısı tartışılabilir.

Üzücü olan bu tartışmanın böyle ölüm ile ilgili davada yaşanmış olmasıdır. Yoksa gayet mantıklı söyledikleri.
Old 15-06-2008, 14:53   #3
Kartepeli12

Avukatın yanlış anlaşıldığı görüşündeyim. Avukat bey müvekkilini savunma amacıyla öyle bir cümle kurmuş olabilir. Ancak, bu savunmada Yetkililerin çocuklara iş bulması veişsizlikten kurtarılması, aileye külfet olmaktan kurtarılmasının amaçlandığının gözardı edilmemesi için böyle bir savunma yapmış olabilir
Old 15-06-2008, 14:59   #4
Adli Tip

Asıl infial yaratması gereken şey şu bence bizler açısından:

Acılı anne böyle bir cümle kullanmamış. Bu dahiyane cümleyi mümtaz basın bulmuş!

Ben sadece burada sitem etmekle kalmayıp, yarın İstanbul ve Antalya* barolarına da birer mail atmayı düşünüyorum konuyla ilgili olarak.

*Bahsekonu meslektaş'ın üyesi olduğu baro.
Old 15-06-2008, 15:09   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
Asıl infial yaratması gereken şey şu bence bizler açısından:

Acılı anne böyle bir cümle kullanmamış. Bu dahiyane cümleyi mümtaz basın bulmuş!

Ben sadece burada sitem etmekle kalmayıp, yarın İstanbul ve Antalya* barolarına da birer mail atmayı düşünüyorum konuyla ilgili olarak.

*Bahsekonu meslektaş'ın üyesi olduğu baro.

Eliniz değimişken sizin ve benim doğduğum vilayetlerin Barosuna da bu konuda birer mail atsanız.
Old 15-06-2008, 15:15   #6
Adli Tip

"Memleketinizde dünyaya gelen Avukat Saim, zaten saygınlığı günbegün azalan mesleğimizin; basın tarafından bu şekilde lanse edilmesinden rahatsızlık duymuştur. Kendisiyle ne kadar gurur duysanız azdır. Memleketinizi ve Baronuzu kutlarım."

Şeklinde olabilir mi?
Old 15-06-2008, 15:23   #7
Av.H.Sancar KARACA

Diğer gazetelerde de bu haber var ama başlık farklı. "Ağlatan Savunma"
Ama haberdeki son cümle daha ilginçti:
"Avukat hakkında yasal işlem başlatacağım” dedi.
(Ben, bu beyan dolayısıiyle avukat aleyhine nasıl bir bir yasal işlem düşünüldü (!) bulamıyorum)
Bence bu cümle de acılı annenin ağzından çıkmamıştır.

Bir de 90 bin YTL tutarındaki dava Sulh Hukuk Mahkemesinde görülüyormuş (!).
Devenin dediği gibi. Bu haberi yapanlar kendilerine sorsalar mı ki? "Neremiz doğru" diye.

(http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=guncel&Arti cleID=876695&Date=15.06.2008&ver=94)
Old 15-06-2008, 15:25   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
"Memleketinizde dünyaya gelen Avukat Saim, zaten saygınlığı günbegün azalan mesleğimizin; basın tarafından bu şekilde lanse edilmesinden rahatsızlık duymuştur. Kendisiyle ne kadar gurur duysanız azdır. Memleketinizi ve Baronuzu kutlarım."

Şeklinde olabilir mi?

Neden olmasın!
Old 15-06-2008, 15:36   #9
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.S.Karaca
Diğer gazetelerde de bu haber var ama başlık farklı. "Ağlatan Savunma"
Ama haberdeki son cümle daha ilginçti:
"Avukat hakkında yasal işlem başlatacağım” dedi.
(Ben, bu beyan dolayısıiyle avukat aleyhine nasıl bir bir yasal işlem düşünüldü (!) bulamıyorum)
Bence bu cümle de acılı annenin ağzından çıkmamıştır.

Bir de 90 bin YTL tutarındaki dava Sulh Hukuk Mahkemesinde görülüyormuş (!).
Devenin dediği gibi. Bu haberi yapanlar kendilerine sorsalar mı ki? "Neremiz doğru" diye.

(http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=guncel&Arti cleID=876695&Date=15.06.2008&ver=94)

Bu her yeri eğri haberi halkımız nasıl algılıyor :

http://yorum.milliyet.com.tr/Yorumla...erKod=G_424242
[13:41 - rosefortheworld] Hukukçuluk gibi
bir mesleği olur böyle olmaz OSS puanı ile edinirlerse işte böyle savunmaları vicdan adına değil para adına yaparlar

yazarın tüm yorumları

[12:32 - Ali Bey] Avukat bir gün işsiz kalırsan
yol açacağın maddi külfeti sana da hatırlatalım mı? Yoksa o gün insanlık adına aklına bir takım şeyler gelme ihtimali mi var?

yazarın tüm yorumları

[12:28 - ahaa] Avukat efendi
okuyamayan veya okutulmayan gençlerimizi hepten yok edelim senin beynine göre, ne biçim insansın sen ya

yazarın tüm yorumları

[12:27 - isozi73] Kanlıpara
her ölümün arkasından açılan maddi tazminat davalarını anlamış değilim. kazanan aileler bu parayı harcayabiliyorlarmı. bu aile 90 milyar alınca acısı hafiflicekmi ? sorular sorular Bu kadar mı uzaklaştık insanlıktan

yazarın tüm yorumları

[12:05 - fyko25] Avukat milleti
bir avukat olarak yorum adı altında mesleğime hakeret eden tüm yorumcuları kınıyorum. sadece bir cümleye bakıp bütün avukatlara hakaret ediyorsunuz. inşallah bir gün bir avukatın yardımına ihtiyacınız oluri o zaman avukatın ne iş yaptığını anlarsınız. avukatlar para ile yalan söyleyen satılık insanlar değildir. hukuk söylenen yalanlara göre şekillenecek kadar basit değildir beyler

yazarın tüm yorumları
[11:58 - cavidan abla] Ne aci konusma
Avukat bey siz sadece alicaginiz parayi dusunuyorsunuz, bir annenin evladini kaybetmenin acisini duymamisiniz vede duyamazsiniz, acili bir anneye yardim telkin, teskin konusacaginiza bu sekilde konusmaniz insanlik disi bir insan oldugunuzu gosteriyor, sizin cocugunuz olse idi bu sekilde konusmazdiniz. Iyi sallah davanizi kaybedersinzide anesi tazminat alir, cocuugn annesine sabirlar dilerim, ogluna allah rahmet eylesin.

yazarın tüm yorumları

[11:45 - blackspider] Bak sen
aslındA yapana değil yaptırana bakmak gerek ama 2 side rezalet olunca. . .

yazarın tüm yorumları
[11:38 - utquake] Yazık
O halde universite okumamış herkesi oldurme hakkına sahibiz yani, nasıl olsa suc degil. . ! Boyle bir mantık olabilir mi ya. . .

yazarın tüm yorumları [11:37 - ahbercan] Düzen
Bence bu avukat sermayeci düzen çarkının kirli dişlilerinden biri

yazarın tüm yorumları

[11:27 - BAYRAMAG53] Avukat
o avukata kendi cocugu olsa ne yapardı sormak lazım
Old 15-06-2008, 19:04   #10
hciyiltepe

Varsayılan Toplumun iki yüzlülüğü

Yukarıda yer alan haber yorumlarını okuyunca aslında şaşırmadım. Toplumun bilinen bakış açısı:
- Avukat yalancıdır
- Avukat kötüdür
- Avukat para gözdür
-Avukat ilk fırsatta müvekkili satar vs.

Benim söylemek istediğim şudur:
Bir toplumda avukatlar dolandırıcı, yalancı vs olarak nitelendiriliyorsa bu aslında o toplumun ne kadar dolandırıcı, yalancı vs olduğunu gösterir. Çünkü avukat vekildir, müvekkilinin getirdiği malzeme üzerine savunmasını inşa eder.
Yorum yapanlar o tazminat davasının davalısı olsa, avukatları böyle bir savunma yapsa ve ödeyecekleri tazminat 10 bin ytl azalsa üzülüp """ aman bizim avukat vicdansozca davrandı tazminayı azalttırdı, siz şu eksik 10 bin YTLyi alın mı"""" diyeceklerdi. Tabiki hayır. Bu durumda bizim avukat dişli deyip övüneceklerdir. Bizim toplumumuz iğne kendisine batınca fazla bağıran, çuvaldızı başkasına batırmaktan ise hiç çekinmeyen bir toplum. Kimse kusura bakmasın. Ben borç ödemekten nasıl kaçtığını """ eşine mal devrederek vs""" övünerek anlatan, ancak kendi alacağı olduğunda borçlusu mal kaçırınca "ne namussuzlar var""" diyen çok insan tanıdım. Saygılar
Old 16-06-2008, 10:59   #11
Adli Tip

Sayın hciyiltepe;

Toplmumun gözünde avutkatların nasıl bilindiğinden bahsetmektesiniz...
Toplumun gözünde avukatlar yalancı, dolancı bilindiği için mi bu haberler yapılmaktadır, yoksa böyle haberler yapıldığı için mi, toplumun gözündeki avukatlık imajı bu hale gelmektedir?

Saygılarımla,
Old 16-06-2008, 20:23   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Kesinlikle katılıyorum.

Şener Şen'in bir filminde bile, avukata kızan Şener Şen'in, elini yalpalayıp, küfür kelimesiymiş gibi "Avukat!" demesi dahi bu ülkede normal karşılanabiliyor!
Old 17-06-2008, 10:17   #13
Av.Erdem Baysal

bütün meslektaşlarım onurlu ve vakur durduğu sürece avukatlık mesleğine kimse kara çalamaz...
biz eğilip bükülmeden hakkı savunmaya devam ettiğimiz takdirde bir gün elbet toplumda hak ettiğimiz saygıyı görürüz...
topluma tepeden bakıyor değiliz ancak mesleki saygınlığımızı da üş-beş laubali harekete feda edemeyiz.
Old 17-06-2008, 13:33   #14
Av.Dilara Özbey

Pek çok ailenin çocuklarının ölümü ya da yaralanması üzerine tazminatı kazanç kapısı haline getirdiğini gördüm.Yola fırlayıp araç çarpması sonucu bacağı kırılan çocuğun 3 yaşındaki kardeşi dahil, ailesinin ne kadar azap çektiğini!!! Tazminat şartları oluşmuşsa elbette yasal haktır. Fakat uğranılan manevi zarar büyük olduğu için karşı taraftan ne koparılsa kar mantığıyla hukuk işlemez. Avukatın insanlığını sorgularken insanlar kendi ebeveynliklerini ve insanlıklarını sorgulamalılar bence. Evet ölen bizim çocuğumuz da olabilirdi. Ya 90 milyarı siz ödeyecek olsaydınız...
Old 17-06-2008, 14:49   #15
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Dilara Özbey
Pek çok ailenin çocuklarının ölümü ya da yaralanması üzerine tazminatı kazanç kapısı haline getirdiğini gördüm.Yola fırlayıp araç çarpması sonucu bacağı kırılan çocuğun 3 yaşındaki kardeşi dahil, ailesinin ne kadar azap çektiğini!!! Tazminat şartları oluşmuşsa elbette yasal haktır. Fakat uğranılan manevi zarar büyük olduğu için karşı taraftan ne koparılsa kar mantığıyla hukuk işlemez. Avukatın insanlığını sorgularken insanlar kendi ebeveynliklerini ve insanlıklarını sorgulamalılar bence. Evet ölen bizim çocuğumuz da olabilirdi. Ya 90 milyarı siz ödeyecek olsaydınız...

Sayın Meslektaşım;

Benim vurgulamak istediğim şey çok farklı.

Mezkur haberde mesleği avuklatlık olan bir vatandaşın, herhangi bir konudaki kişisel düşüncesi eleştirilmiyor. Eğer böyle olsa idi belki biraz daha kabullenilebilir olurdu. Gazete haberinde, bir avukatın, müvekkili adına yaptığı hukuki savunma sebebiyle bizatihi avukatın kişiliğine saldırılıyor. Dava dosyasını bilmediğimiz için (ki anlaşılan derdest bir dosya ve karar da verilmemiş) davalı tarafın talepleri ne derece haklıdır bilemeyiz. Ancak yasaların ve yerleşik içtihatların, destekten yoksun kalma tazminatının hesaplanma yöntemlerine ilişkin belirlediği ilkelerle ilişkilendirilebilecek bir savaunma yapıldığı izlenimini edindim ben.

Medya, avukatı -kişiliği ya da kişisel görüşü sebebiyle değil- sadece yaptığı GÖREVİ nedeniyle hedef göstermiş, hakarete, bedduaya ve çirkin eleştirilere maruz kalmasına sebep olmuştur.
Old 18-06-2008, 13:50   #16
janan

Haberi ilk okuduğumda açıkçası içim burkulmuştu.Sonra yorumları okuyunca utandım nerdeyse avukata kızdığım için.Gazetenin tavrı konusunda kesinlikle herkesle hemfikirim çünkü sansasyon yaratmak adına gerekli araştırma yapmadan ve özellikle en can alıcı en dikkat çekici yerinden haber yayınlamak meslek etiği ile bağdaşmaz bağdaşmamalı çünkü. .Ama türkiyenin en çok satan gazetesi olduğunu iddia etmesi(doğrumu bilmiyorum)de ayrı bir tartışma konusu tabi.
Ama şu konuda aklım biraz karıştı. Avukatlar savunma yapmak adına herşeyi bir tarafa mı bırakmalı. Ne olursa olsun herşeye ve herkese rağmen savunmalarını mı yapmalı. 4.sınıfım 2 gün sonra okulum bitiyor hani belki mesleği koşılları bilmediğim için olaya duygusal bakıyorumdur ama paylaşmak istedim yine de..
Old 19-06-2008, 10:47   #17
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan janan
Ama şu konuda aklım biraz karıştı. Avukatlar savunma yapmak adına herşeyi bir tarafa mı bırakmalı. Ne olursa olsun herşeye ve herkese rağmen savunmalarını mı yapmalı. 4.sınıfım 2 gün sonra okulum bitiyor hani belki mesleği koşılları bilmediğim için olaya duygusal bakıyorumdur ama paylaşmak istedim yine de..

Bu konuda herkesin kafası karışabiliyor. Ben olaya şöyle bakıyorum:

Avukat, elbetteki herşeye rağmen davayı üstlenmemelidir. Avukatlık hizmetinin neden gerekli olduğunu kendisine sorarak soruya cevap vermelidir. Avukat, her zaman haklının yanında olmak zorunda olsaydı, herhalde mahkemelerin görev alanına az da olsa müdahale etmiş olurdu. Çünkü haklıyı veya haksızı yahut hakkı veya haksızlığı hükmüyle belirleyecek olan tek mercii Mahkemedir. Avukat, müvekkiline hukuki yardımda bulunur.

Bir suç işleyen hatta en adi bir suçu işleyen kişi size başvurduğunda:

Davayı üstlenirken müvekkilinize yardımcı olup, olamayacağınızı bir çok açıdan irdelemek zorunda kalırsınız. Bilginiz, ilginiz, zamanınız,alacağınız ücret vs...

Bazı olaylar vardır ki, sanık veyahut davalı taraf kamuoyu nezdinde olumsuz nitelendirilmelere maruz kalabilir. İşte böyle bir durumda avukatın hukuka olan inancı ve saygısı ön plana çıkar. Gerçek bir hukukçu toplum kanaatinden önce yargının kanaatine önem verir diye düşünüyorum.

Kanuna göre Avukat, işi üstlenmek zorunda değildir. Ancak, bu mecbur olmamak imkanını, müvekkil beğenmek şeklinde algılamamak doğru olur.

Hukuki yardım isteyene hukuki yardım vermekle, o kişiyle aynı kanaati taşımış olmazsınız. Başka bir ifade ile avukat, taraf değildir.

Soru çok zor ve herkes tarafından farklı yorumlanabilecek nitelikte...

Ben özetle şunu söyleyebilirim:

Hukukta duygusallığa yer yoktur. Ancak hiç bir hukukçu duygusuz da değildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi