Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kardeş hakkında açılan Yardım Nafakası davası

Yanıt
Old 30-03-2011, 08:11   #1
Kemosabe

Varsayılan Kardeş hakkında açılan Yardım Nafakası davası

İyi günler değerli meslektaşlarım;davacı kardeşi hakkında yardım nafakası davası açmıştır.Davacının her hangi bir yerden geliri,maaşı ve bir mesleği yoktur.Ancak davacının çalışmaya engel bir rahatsızlığı da yoktur.Davacının babası sağtır.Davalının geliri ve maaşı yerindedir.Davacı babasına karşı dava açmadan kardeşinden yardım nafakası talep edebilir mi?Kardeş hakkında açılan davanın reddi mi gerekir?Davacının çalışabilecek durumda iken çalışmaması aleyhine değerlendirilebilir mi?Cevap veren herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum.Saygılarımla.
Old 30-03-2011, 08:37   #2
kezzy

Medeni kanunumuza göre altsoy, üst soy ve kardeşlerden nafaka talep edilebilir bu nedenle babanın sağ olması kardeşten nafaka istemeye engel değildir. Ancak
yardım nafakası talep edilebilmesi için öncelikle talep eden kişinin yoksul olması gerekir. Yoksulluk halinin kabulü içinse nafaka talep edenin çalışma gücü kaybı, eğitim görmesi, hastalık, iş bulamama vb. nedenlerle çalışmaması nedeni ile yoksulluğa düşmüş olması ve nafaka talep edenin menkul ve gayrimenkul malları ile hak ve alacaklarının bulunmaması gerekmektedir.

Old 30-03-2011, 08:47   #3
Av.Tuğba Göktepe

Syn.kezzy e katılmakla birlikte "iş bulamamanın" değilde,çalışacak durumda olmamanın mahkemelerde kıstas kabul edildiği düşüncesindeyim.
Old 30-03-2011, 10:17   #4
Av.Mehmet_Ali

MK'nın 364. maddesi uyarınca herkes yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür. Kardeşlerin nafaka yükümlülükleri refah içinde bulunmalarına bağlıdır.

Geliri ile kendisinin ve ailesinin ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra elinde dilediğince harcayacağı bir meblağ kalan ve nafaka ödemesine rağmen rahatça para harcama imkanını kaybetmeyecek kişi refah içinde sayılır.

Yardım nafakasında ilk sıra yardım nafakası talebinde bulunanın altsoyu, çocukları torunları,
ikinci sıra ana babası,
üçüncü sırada refah içinde olmaları koşuluyla kardeşleri,
dördüncü sıra büyük ana ve büyükbabaları dır.
İlk sırada kim yada kimler varsa onlardan istenebilecek, onlardan alınamazsa mirasçılık sırasına göre sırayla talepte bulunabilecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi