Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Pasaportları iptal edilenler hakkında

Yanıt
Old 28-11-2016, 16:23   #1
suiuris

Varsayılan Pasaportları iptal edilenler hakkında

Değerli meslektaşlarım,

Yurtdışında yaşayan ve OHAL'den beri de iş için sürekli Türkiye'ye giriş çıkış yapan bir müvekkilimin en son gelişinde havalimanında pasaportuna el konulmuş. "... ili tarafından iptal pasaport kaydı olduğu tespit edilmiştir." şeklinde de kendisine durumun bildirildiğini ve pasaporta el konduğunu gösteren bir tebliğ tebellüğ tutanağı düzenlenmiş. Tutanağa ayrıca Pasaport Kanunu'nun 22.maddesi ile EGM'nün 22/08/2016 tarih 124420 sayılı genelgesi ilgi tutulmuş. Genelgeyi internette bulamadım ancak emniyeti aradığımda OHAL kapsamında pasaportları iptal edilenlere bilgi verilmeyeceği konusunda bir düzenleme olduğu söylendi.

Kafamı karıştıran şu; "... ili tarafından iptal pasaport kaydı" ne demektir? Yani il emniyet müdürlüğü mü, cumhuriyet başsavcılığı mı, valilik mi, direkt İçişleri Bakanlığı mı bu iptal işlemini yapmış belli değil. İl emniyetin pasaport birimini aradığımda bana yukarıda bahsetmiş olduğum genelge sebebiyle bilgi veremeyeceklerini söylediler. Ancak iptal işlemini kimin yaptığını bilmeden başvuru merciini nasıl belirleyeceğim?

Müvekkilim memur değil, şirket sahibi. Neye göre pasaportu iptal edilmiş olabilir? Hakkında herhangi bir ceza soruşturması da yok. Sadece nüfusa kayıtlı olduğu il tarafından pasaportunun iptal edildiği bildirilmiş ancak ilin hangi kurumu/birimi tarafından yapıldı bilmiyoruz, bilgi alamıyoruz.

Öncelikle cumhuriyet başsavcılığına dilekçe ile başvurmayı düşünüyorum. Emniyete talimatların başsavcılık tarafından verilmiş olduğu kabulüne dayanarak.

İzlenecek yol konusunda değerli görüşlerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla.
Old 04-07-2017, 18:36   #2
av.ugur

Varsayılan Aa

Meslektasim iyi gunler konuyla ilgili herhangi bir Sonuca ulasabildiyseniz paylasir misiniz. Yanitinizi bekliyorum iyi gunler
Old 04-07-2017, 18:41   #3
suiuris

Alıntı:
Yazan av.ugur
Meslektasim iyi gunler konuyla ilgili herhangi bir Sonuca ulasabildiyseniz paylasir misiniz. Yanitinizi bekliyorum iyi gunler

Meslektaşım,

İdare mahkemesinde içişleri bakanlığı ve il emniyet müdürlüğüne karşı yürütmenin durdurulması talepli dava açtık. Yd talebimiz reddedildi. Halbuki davalı idareler ipe sapa gelmez somut gerekçelerden uzak savunmalar vermişlerdi. Hatta dilekçeler kelimesi kelimesine aynıydı. Esas karar için hala bekliyoruz.

Saygılarımla.
Old 04-07-2017, 19:09   #4
av.ugur

Anladım ne yazık ki adli kontrol veya yurtdışı yasağı nerden geldiğini yada konulduğunu dahi öğrenemiyoruz.
Bimer, Cimer, Savcılık, ohal komisyonu, anlara pasaport şube başkanlığı

Buralara başvurmayı düşünüyoruz bizde, belirli bir hukuki yol olmaması üzücü
Old 05-07-2017, 15:08   #5
Av.Yüksel Eren

Alıntı:
Yazan av.ugur
Anladım ne yazık ki adli kontrol veya yurtdışı yasağı nerden geldiğini yada konulduğunu dahi öğrenemiyoruz.
Bimer, Cimer, Savcılık, ohal komisyonu, anlara pasaport şube başkanlığı

Buralara başvurmayı düşünüyoruz bizde, belirli bir hukuki yol olmaması üzücü

Sayın av.ugur
Cimer nedir?
Old 07-07-2017, 16:55   #6
akrd61

Alıntı:
Yazan Av.Yüksel Eren
Sayın av.ugur
Cimer nedir?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi
Old 18-04-2018, 16:00   #7
lumiere

Varsayılan İdare Mahkemesine açılan davaların akıbeti

Alıntı:
Yazan suiuris
Meslektaşım,

İdare mahkemesinde içişleri bakanlığı ve il emniyet müdürlüğüne karşı yürütmenin durdurulması talepli dava açtık. Yd talebimiz reddedildi. Halbuki davalı idareler ipe sapa gelmez somut gerekçelerden uzak savunmalar vermişlerdi. Hatta dilekçeler kelimesi kelimesine aynıydı. Esas karar için hala bekliyoruz.

Saygılarımla.

Pasaportun iptali işlemine karşı başvurulacak yollar tam bir muamma. Kimse nereye başvuracağını bilmiyor. Gördüğüm kadarıyla sonuca ulaşmış kişiler de bulunmamakta. Prof. Dr. Ersan Şen'in pasaportun iptali konusundaki yazısını okumanızı tavsiye ederim. O kadar araştırmama rağmen İdare Mahkemesine başvuranların akıbetleri hakkında bir bilgiye ulaşamadım ne yazık ki. Keşke bizi talepleriniz ve davanın sonucu hakkında aydınlatsanız.
Old 17-05-2021, 17:32   #8
pedallayanavukat

Alıntı:
Yazan lumiere
Pasaportun iptali işlemine karşı başvurulacak yollar tam bir muamma. Kimse nereye başvuracağını bilmiyor. Gördüğüm kadarıyla sonuca ulaşmış kişiler de bulunmamakta. Prof. Dr. Ersan Şen'in pasaportun iptali konusundaki yazısını okumanızı tavsiye ederim. O kadar araştırmama rağmen İdare Mahkemesine başvuranların akıbetleri hakkında bir bilgiye ulaşamadım ne yazık ki. Keşke bizi talepleriniz ve davanın sonucu hakkında aydınlatsanız.

Merhaba meslektaşım. Biz de aynı konunun mağduruyuz. Pasaport kanunu 22. madde doğrultusunda içişleri bakanlığının bir işlemi olduğunu çıkartabiliyorum ama ilerisi hakkında tahminde bulunmak çok güç. Sizin konuyla alakalı başlattığınız hukuki süreci paylaşmanızdan minnettar kalacağız.
Merakla bekliyorum Sağlıcakla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi