Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babama karşı ne yapabiliriz?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-08-2012, 09:14   #1
Konuk

Mutsuz Babama karşı ne yapabiliriz?

babam eve bakmıyor elektrik su telefon faturalarını ödemiyor anneme ve kardeşlerime maddi ve manevi hiçbir şekilde destek olmuyor defalarca anneme yalvardık annemde bir türlü boşanmayı kabul etmiyor şimdide eve ekmek parası da bırakmıyor benim yaşım 17 yıllarca bu evde yaşayacağım ama bu şartlar altında ya kendime bir şey yapacağım yada babama benim hukuki yönden babama suç duyurusunda bulunmam mümkün mü ? yardımcı olursanız da olmazsanız da Allah razı olsun.
Old 22-08-2012, 13:56   #2
meltem2007

Alıntı:
Yazan Konuk
babam eve bakmıyor elektrik su telefon faturalarını ödemiyor anneme ve kardeşlerime maddi ve manevi hiçbir şekilde destek olmuyor defalarca anneme yalvardık annemde bir türlü boşanmayı kabul etmiyor şimdide eve ekmek parası da bırakmıyor benim yaşım 17 yıllarca bu evde yaşayacağım ama bu şartlar altında ya kendime bir şey yapacağım yada babama benim hukuki yönden babama suç duyurusunda bulunmam mümkün mü ? yardımcı olursanız da olmazsanız da Allah razı olsun.
Türk Ceza Kanunun "Aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlalini" düzenleyen 233/1 maddesi gereğince aile hukukundan doğan bakım, eğitim ve destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi şikayet üzerine bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.Ailesine karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyen babanız hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
Old 22-08-2012, 14:04   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Ek olarak,

Ailenin geçimine katkıda bulunmayan eşe karşı anneniz, boşanma istemi olmadan sadaca "nafaka" talepli dava açabilir. Hakim babanızın, giderlere yapması gerekli katkıyı belirleyecektir. Bu katkı, geriye dönük bir yıl için de istenebilir.

İlgili Yasa Maddesi TMK.196'dır.
Alıntı:
II. Eşler birlikte yaşarken
MADDE 196. Eşlerden birinin istemi üzerine hakim, ailenin geçimi için her birinin yapacağı parasal katkıyı belirler.

Eşin ev işlerini görmesi, çocuklara bakması, diğer eşin işinde karşılıksız çalışması, katkı miktarının belirlenmesinde dikkate alınır.

Bu katkılar, geçmiş bir yıl ve gelecek yıllar için istenebilir.

Bir avukattan doğrudan destek alınız. Maddi durumunuz elverişli değilse bulunduğunuz yerin il barosundan tarafınıza ücretsiz avukat tayin edilmesi için yazılı olarak başvurabilirsiniz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04559588 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.