Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

izale-i şuyu

Yanıt
Old 24-09-2007, 16:21   #1
onur lengerli

Varsayılan izale-i şuyu

sayın meslektaşlar, adli yardım kanalı ile bir izaley-i şuyu davası geldi. 2 aylık bir avukat olarak ilkkez bu davayı açacağım. ancak muvekkil istanbulda olduğu için ve maalesef çok garıban ve izah etmekte zorlanan birkişilik olduğu için bilgi almakta zorlanmaktayım. şimdi elimdeki doneler şunlar, evin tapu bilgileri, ve ev üzerınde miraasscılıktan kaynaklanan hak sahiplerinin isim ve adresleri ve birde benım muvekkılımın bilgileri. bu doneler ile davayı açarsam mahkeme kanalı ile eksık bilgiler tamamlanırmı yoksa ben baştan tum bilgileri temın mı etmelıyım? fikirlerinizi beklıorum... saygılar...
Old 24-09-2007, 16:41   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Davacı; müvekkiliniz isim adres

Davalılar; Tapu kayıt malikleri, isim ve adres, ölü varsa
mirasçıları

Dava Konusu; Ada, Pafta, Parsel sayılı taşınmaz.

Mahkeme; Ortaklığın giderilmesi davalarında sulh hukuk mah.

Saygılarımla...
Old 24-09-2007, 20:42   #3
dadaş

sayın meslektaşım,izaleyi şüyu davaları basit bir yargılamaya tabiidir.Sizin tamamlayamadığınız hususları zaten yargılama süreci içinde hakim süre verip tamamlattırcaktır.ancak bu size süre kaybettirir.Gayrımenkulun bulunduğu yerın sulh hukuk mahkemesinde açacaksınız davayı.Davacının isim ve adresi ,davalıların isim ve adresleri,varsa veraset belgesi,tapu kayıtları bu davayı açmanız için yeterlidir.Bence ilk yapmanız gereken şayet verasetle ilgili bir durum varsa önce veraset belgesini çıkartmak ve sonra davalıların adresını tespit etmek.Zira taraf teşkili sağlanmadan davanın esasına girilemiyor.saygılar
Old 25-09-2007, 09:39   #4
avukatsamsun

sayın meslektaşım,
dava adli yardımdan geldi yazmışsınız. müvekkilinizin maddi durumu iyi olmadığına göre mahkemeden de adli yardım kararı almanızı tavsiye ederim. çünkü ortakalığın giderilmesi davalarında taşınmaz malın değerinin binde 5'i oranında nisbi harç alınır, ayrıca yargılama aşamasında keşif ve bilirkişi masrafı yatırmanız, müzekkere ve tebligat giderlerini karşılamanız gerekecek ve muhtemelern bunları da müvekkile anlatamayacaksınızdır.
yargılama masrafları payları oranında bütün paydaşları yöneltilir.
ortaklığın giderilmesi davalarında davacı paydaşlardan biri ve birkaçıdır.
iştirak halindeki mallarda tasfiye memuru da dava açabilir.
dava davacı veya davacılar dışında diğer tüm paydaşlara yöneltilir.
maliklerden birisi bulunamıyorsa o malik için kayyım atanır.
ölü olan kişi aleyhine dava açılamayacağından veraset ilamı alınarak ölü olan paydaşın mirasçıları davaya dahil edilir.
yargılama sırasında paydaşlardan birinin payını satması durumunda satın alan davaya dahil edilir.
varsa intifa hakkı sahibi de davaya dahil edilir.
taraflar en son tapu kaydına göre belirlenir.
tapu kayıtlarında isim-soyisim vs. hatalar varsa bunlar düzeltilmeden karar verilmemelidir.
taraflar sulh olursa mahkeme sulha göre karar vermelidir.
geçerli bir taksim sözleşmesi varsa ortaklığın giderilmesi istenemez.
davacı sadece taksim istemiş ve keşif sonrasında aynen taksimin mümkün olmadığı anlaşılmışsa davalılar da satış istememişse mahkeme satışa karar veremez, ancak ıslah yolu ile satış istenebilir.
taraflar satış istemişse mahkeme taksime karar veremez.
ortaklığın giderilmesi davalarında hükmedilen vekalet ücreti maktudur.
görevli ve yetkili mahkeme taşınmazın bulunduğu yer sulh hukuk mahkemesidir.
birden çok taşınmaz varsa herhangi birinin bulunduğu yer sulh hukuk mahkemesinde dava açılabilir.
tapu kaydında haciz, ipotek bulunması ortaklığın giderilmesi davası açılmasına ve karar verilmesine engel teşkil etmez, taşınmaz bu kısıtlamalar ile satılır.
taşınmaz hakkında tapu iptali, şuf'a davası varsa bunların sonuçlanması beklenir.
aklıma gelenler bunlar.
kolay gelsin
Old 25-09-2007, 19:58   #5
OLCAYK

Ortaklığın giderilmesi davaları maktu harca tabidir, sayın "avukatsamsun", ben binde beş nisbi harcı anlayamadım.
Old 26-09-2007, 10:56   #6
avukatsamsun

merhaba,
davayı açarken maktu harç alınıyor, fakat yargılama aşamasında keşif ve bilirkişi incelemesi ile tespit edilen değere göre nisbi harç tamamlatılıyor.
benim kalemden öğrendiğim uygulama bu şekilde, şu ana kadar takip ettiğim bütün izale-i şüyu davaları tarafların uzlaşması ile sonuçlandı. Harç yatırma safahatine gelmedi.Orandan emin değilim.
Tarifede de;
III- Karar ve ilam harcı
1- Nispi harç
a) Konusu belli bir değerle ilgili bulunan davalarda esas hakkında karar verilmesi halinde hüküm altına alınan anlaşmazlık konusu değer üzerinden (Bakanlar Kurulu, dava çeşitleri itibariyle birlikte veya ayrı ayrı olmak üzere bu bentte yazılı nispeti binde 10'a kadar indirmeye veya Kanunda yazılı nispete kadar çıkarmaya yetkilidir.)...................................... ....................Binde 54
b) Bir gayrimenkulün hissedarlar arasında satış suretiyle şuyuun izalesine dair olan hükümler (Gayrimenkulün satış bedeli üzerinden)........................................ ..............................Binde 9
c) Gayrimenkulün hissedarlar arasında taksimine dair olan hükümler (Taksim edilen gayrimenkul değeri üzerinden)......................................Bi nde 3,6
harç alınacağı açıklanmış.
Old 26-09-2007, 11:34   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukatsamsun
davayı açarken maktu harç alınıyor, fakat yargılama aşamasında keşif ve bilirkişi incelemesi ile tespit edilen değere göre nisbi harç tamamlatılıyor.
benim kalemden öğrendiğim uygulama bu şekilde, şu ana kadar takip ettiğim bütün izale-i şüyu davaları tarafların uzlaşması ile sonuçlandı. Harç yatırma safahatine gelmedi.Orandan emin değilim.
Tarifede de;
III- Karar ve ilam harcı
1- Nispi harç
a) Konusu belli bir değerle ilgili bulunan davalarda esas hakkında karar verilmesi halinde hüküm altına alınan anlaşmazlık konusu değer üzerinden (Bakanlar Kurulu, dava çeşitleri itibariyle birlikte veya ayrı ayrı olmak üzere bu bentte yazılı nispeti binde 10'a kadar indirmeye veya Kanunda yazılı nispete kadar çıkarmaya yetkilidir.)...................................... ....................Binde 54
b) Bir gayrimenkulün hissedarlar arasında satış suretiyle şuyuun izalesine dair olan hükümler (Gayrimenkulün satış bedeli üzerinden)........................................ ..............................Binde 9
c) Gayrimenkulün hissedarlar arasında taksimine dair olan hükümler (Taksim edilen gayrimenkul değeri üzerinden)......................................Bi nde 3,6
harç alınacağı açıklanmış.

Bu konuyu (Harç konusu) daha önce, aşağıdaki linkte
tartışmışız. Link okumama alışkanlığını bildiğim halde, merak edenler olursa diye linki veriyorum.

Saygılarımla

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...+g iderilmesi
Old 14-10-2009, 13:29   #8
gavel

Değerli Meslektaşlarım,
İzale-i Şuyu davası açtım ben de.Tebligatlar yapıldı ve ilk celseyi bekliyorum.Ama İstanbul'un en yoğun adliyelerinden birinde olduğu için duruşma 5 ay sonraya kaldı.Acaba süreci hızlandırmak adına,duruşmaya kadar yapabileceğim birşey var mı?Keşif,bilirkişi vs işşlemleri gibi?Bir de bu davayı ilk kez açıyorum.Süreç nasıl acaba?Satış vs nasıl olacak?
Old 15-10-2009, 16:48   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan gavel
Değerli Meslektaşlarım,
İzale-i Şuyu davası açtım ben de.Tebligatlar yapıldı ve ilk celseyi bekliyorum.Ama İstanbul'un en yoğun adliyelerinden birinde olduğu için duruşma 5 ay sonraya kaldı.Acaba süreci hızlandırmak adına,duruşmaya kadar yapabileceğim birşey var mı?Keşif,bilirkişi vs işşlemleri gibi?Bir de bu davayı ilk kez açıyorum.Süreç nasıl acaba?Satış vs nasıl olacak?

Tapu kaydının doğru bir şekilde duruşma gününden önce geldiğinden emin olunuz. Tensip zaptında Tapu sicil, kadasro müdürlüğü ve belediyeye müzekkere yazılmasına karar verilmişse, bunların akibetini araştırın. Bunun dışında yapabileceğiniz bir şey yok. Keşfe ve bilirkişi incelemesine mahkeme karar verecek. Kıymet takdiri yapılıp, tarafların itirazları değerlendirildikten sonra taksime veya satışa karar verilecek. Bu aşamada devamını yazmaya gerek varsa, devam edelim.
Old 18-09-2019, 13:20   #10
av. Metin ERDOĞAN

Ortaklığın giderilmesi davalarında dava değerinin gösterilmesi mecburiyeti yoktur, bu dava maktu harca tabi olup, dava konusu
satıldığında nisbi harç alınmaktadır. Saygılarımla...
Old 15-03-2020, 07:45   #11
Av. Esra Karataş

Konuyla ilgili yapılan bu değerli yorumlara birkaç bilgi de ben ilave etmek istiyorum. Nitekim yalnızca meslektaşlarımız değil bu alanda dava açmayı düşünen bireyler de ilgili konuyu ziyaret edip süreçle ilgili bilgi almak isteyebilir. İzale-i Şuyu davasında satış mahkeme tarafında değil, icra dairesi ve satış memurları tarafından gerçekleştirilir ve açık artırma usülü yapılan satış işleminde önemli bir nokta da paydaşların satışın yalnızca ortaklar arasında yapılabilir duruma getirilmesine karar verebilmesidir.
Konuyla ilgili merak ettiğiniz detaylar ve sürecin işleyişine dair çok daha fazlası için; https://esmasenguler.av.tr/blog/gayr...esi-ve-sureci/ makalemizi tavsiye edebilirim. Yine forumda ilgili konumuza da yanıt olarak vereceğiniz soruları seve seve yanıtlamak isterim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi