Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Geçmişe Dönük İştirak Nafakası

Yanıt
Old 01-07-2020, 18:26   #1
BirHukukcu___

Varsayılan Geçmişe Dönük İştirak Nafakası

Herkese iyi akşamlar.

Müvekkilin annesi ve babası 2001 yılında boşanıyor. Müvekkil 19 yaşında ve bu yıl üniversite sınavına girmiş. Boşanma kararıyla birlikte nafakaya hükmedilip hükmedilmediğini de bilmiyor. Eğitimi devam ettiği için yardım nafakası davası açacağız. Bu davayı "18 yaşını doldurduğu tarihten itibaren geçerli olmak üzere eğitim nafakasına hükmedilmesi" talebiyle açabilir miyiz? Yoksa dava tarihi itibariyle mi nafaka talep edebiliriz?
Old 02-07-2020, 07:05   #2
av.murat kılıç

Merhaba

Geçmişe yönelik nafaka isteyemeyeceğinizi düşünüyorum. Dava tarihi itibari ile isteyebilirsiniz.
Old 06-07-2020, 16:52   #3
kadir34

Öncelikle annesi uyaptan adına açılmış davaların sorgusunu yaptırsın ve boşanma ilamına ulaşın. Nafakaya hükmedilip hükmedilmediğini öğrendikten sonra duruma göre ilamlı icra takibi yaparsınız. Daha sonra ise sayın meslekdaşım Murat beyin ifadesine katılıyorum. İyi çalışmalar
Old 07-07-2020, 12:26   #4
Av.Birsel

2005 yılından önceki dosyalar uyapta kayıtlı değil (diye biliyorum)
Old 12-07-2020, 11:03   #5
BirHukukcu___

Alıntı:
Yazan kadir34
Öncelikle annesi uyaptan adına açılmış davaların sorgusunu yaptırsın ve boşanma ilamına ulaşın. Nafakaya hükmedilip hükmedilmediğini öğrendikten sonra duruma göre ilamlı icra takibi yaparsınız. Daha sonra ise sayın meslekdaşım Murat beyin ifadesine katılıyorum. İyi çalışmalar

Sorun şu ki; müvekkil annesinin nafaka davası açtığımızı bilmesini istemiyor . O yüzden boşanma dosyasının celbini talep edeceğiz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi