Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Eşi Benzeri Olmayan Bir Durum Galiba

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-10-2004, 11:00   #1
burcukoc

Acil Eşi Benzeri Olmayan Bir Durum Galiba

Merhaba, ben 32 yaşında 14 yıllık evli 12 yaşında 1 kız çocuk annesi 15 yıldır çalışan bir anneyim. Evimiz 2 yıl önce eşimin ve benim katkılarımla kayınpederin adına alındı.Eşim şu an boşanmak üzere bir avukatla görüşmüş; anlaşarak ayrılmak istediğimizi, evden dilediğim eşyayı alabileceğimi ve çocuğun velayetini ona bırakacağımı söylemiş.Ben avukata haberim olmadığını söyledim.(Ben boşanmak istemiyorum) Eşim babası ile planlayarak kötü niyetle hareket etmiş ve evi boşanma durumunuda göz önüne alarak babasının adına almıştır, aynı şekilde daha sonra edindiği arabayıda başka biri adına almıştır. Boşanma davası sırasında evin satılmaması için ne yapabilirim? ben ev için yaptığım katkılarımı(kendi adıma alınıp-satılan arabalar, döviz belgeleri, mücevher vs) gündeme getirebilirmiyim? Bu ayrılık davasında ben kusurlu taraf olduğumu düşünmüyorum, kusursuz eşe dava açılabilirmi? Eşim sadakatsizlik dahil birçok kusuru olduğu halde dava açabilirmi? açarsa reddedilmezmi? Velayet konusunda düzensiz bir yaşam sürdüğünü ıspatlarsam sonuç ne olur? İşimden ayrılmayı düşünüyorum, boşanma durumunda eşimden kendim ve çocuğum için nafaka alabilirmiyim?Bu karışık durum için yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.
Old 15-10-2004, 22:31   #2
sbudak

Sayın burcukoc,

Satın alınan evin kayınpederinizin adına tescil edildiğini söylüyorsunuz. Bu durumda taşınmazın maliki hukuken kayınpederiniz olduğundan sizin taşınmazın olası satışını engellemeniz mümkün değil. Olayda sizin adınıza taşınmazı satın alması için eşinize para vermediğinize göre eşinizle aranızdaki ilişkiyi vekalet ilişkisi olarak nitelendirmek olanaklı değil. Şu halde durumu hukuken (evin alımına parasal katkı sağlamanızı) eşinize yapılan bağışlama olarak nitelendirmek gerekir. Burada eşinizin evlilik birliğine sadık kalmadığını kabul edersek Borçlar Kanunu'nun 244. maddesi gereğince bağışlamadan rücu (vazgeçme) edebileceğinizi ve bağışlamaya konu olan miktarı eşinizden geri isteyebileceğinizi söyleyebiliriz.

Evlilik birliğine sadakatsizlik gösteren taraf kusurlu kabul edilir. Bu durumda sadakatsizlik gösteren eşinizin açtığı boşanma davasında, kusursuz olan taraf olarak boşanmaya rıza göstermezseniz açılan davanın reddine karar verilmesi gerekir.

Boşanma sebebiyle yoksulluğa düşecek olan taraf kusuru daha ağır olmamak şartıyla geçimi için mali gücü oranında nafaka isteyebilir. Açılacak dava sonucunda boşanma kararı verilirse talebiniz olması halinde bu konuda karar verilir. Ancak sırf boşanma davası sonucunda nafaka talep edebilmek için kötü niyetli olarak işinizden ayrılmanız ve bunun da ispatlanması halinde görünürde yoksulluğa düşecek olsanız dahi nafaka alabilmeniz mümkün olmaz.

Velayet hakkının taraflardan hangisine bırakılacağı konusunda hakim çocuğun yaşını/durumunu ve tarafların sosyal yaşamlarını, mali ve ahlaki durumlarını değerlendirerek çocuk yararına olacak şekilde karar verir. Velayet hakkı ve bakımı kendisine bırakılan taraf çocuğun masrafları ve geçimi için diğer taraftan iştirak nafakası isteyebilir.
Old 22-10-2004, 16:22   #3
burcukoc

Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Burda kötü niyetle hareket eden kayınpederim ve eşimdir. Eşim benim ve kendi birikimleriyle kayınpederime ev almıştır. Kayınpederimin ihtiyacı yoktur, zira birçok taşınmazı ve evi vardır. Bu evde biz oturuyoruz şu halde bizim aile konutumuz neresidir?Ayrıca işimden sırf nafaka alabilmek için değil eşimin aylardır sürdürdüğü psikolojik baskı nedeniyle artık çalışamaz hale geldiğim için ayrılmak istemekteyim.Eşim çevrem geniş iki celsede hallederim havalarında.Bunun gibi birbirine bağlı birçok detay var.Dikkatimi toplayabildiğimde size bildiririm. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi