Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işçinin eğitim almaktan imtina etmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-04-2012, 11:11   #1
üye32062

Varsayılan işçinin eğitim almaktan imtina etmesi

Markette reyon görevlisi olarak çalışan müvekkil ile fiyatların pahalılığından yakınan bir müşteri arasında tartışma çıkmış, müşteri müvekkili müşterilerle ilgilenmediği gerekçesiyle şikayet etmiştir. 07.04.2012

Şikayet üzerine kurum gıda mühendisi olarak çalışan bir personelini "müvekkili müşterilerle ilişkiler konusunda" eğitmekle görevlendirmiştir. 16.04.2012
Müvekkilin verilen eğitimi reddetmesi üzerine iş akdi 24.04.2012 tarihinde "işçinin yapmakla görevli olduğu işinin hatırlatılmasına rağmen yapılmadığı" gerekçesiyle feshedilmiştir.
Bu durumda;
Gıda mühendisinin bu nevi bir eğitimi vermeye yetkisi varmıdır?
Var ise ve müvekkilin eğitimi reddetmesi fesih gerekçesi kabul edilebilirse fesih süresi hangi tarihten itibaren başlatılmalıdır?
Son olarak akdin İş Kanunu 25/II-H bende uyarınca feshedildiği dükkate alındığında, müvekkilin müdürünün bilgisiyle çalışmadığı 20-21.2012 arasındaki 1.5 günün davaya ne gibi etkisi olur? Zira izin verildiği inkar edilmekte.

Zaman ayırıp görüş bildirecek Sn.Meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar
Old 27-04-2012, 11:30   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Markette reyon görevlisi olarak çalışan müvekkil ile fiyatların pahalılığından yakınan bir müşteri arasında tartışma çıkmış, müşteri müvekkili müşterilerle ilgilenmediği gerekçesiyle şikayet etmiştir. 07.04.2012

Şikayet üzerine kurum gıda mühendisi olarak çalışan bir personelini "müvekkili müşterilerle ilişkiler konusunda" eğitmekle görevlendirmiştir. 16.04.2012
Müvekkilin verilen eğitimi reddetmesi üzerine iş akdi 24.04.2012 tarihinde "işçinin yapmakla görevli olduğu işinin hatırlatılmasına rağmen yapılmadığı" gerekçesiyle feshedilmiştir.
Bu durumda;
Gıda mühendisinin bu nevi bir eğitimi vermeye yetkisi varmıdır?
Var ise ve müvekkilin eğitimi reddetmesi fesih gerekçesi kabul edilebilirse fesih süresi hangi tarihten itibaren başlatılmalıdır?
Son olarak akdin İş Kanunu 25/II-H bende uyarınca feshedildiği dükkate alındığında, müvekkilin müdürünün bilgisiyle çalışmadığı 20-21.2012 arasındaki 1.5 günün davaya ne gibi etkisi olur? Zira izin verildiği inkar edilmekte.

Zaman ayırıp görüş bildirecek Sn.Meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar
Sayın Av.Serbay;

Gıda mühendisi olarak görev yapan bir personelin müşteri ilişkileriyle ilgili eğitim vermesi hususu çok anlaşılabilir olmamakla birlikte söz konusu mühendisin görev tanımında bu şekilde bir yükümlülük varsa, bu defa mühendisin müşteri ilişkileriyle ilgili bir sertifikası/eğitimi/yetkinlik belgesi olup olmadığı incelenmelidir diye düşünüyorum.

Gıda mühendisinin bu şekilde bir görevi olduğunu kabul ederek düşünecek olursak işçinin eğitimi reddetmesi başlı başına haklı nedene dayalı bir fesih gerekçesi olmamalıdır. Zira işveren tarafından söz konusu eğitimin yararları işçiye anlaşılabilir mahiyette bildirilmeli ve işçinin eğitimi reddetmesinin ardından yazılı savunma hakkı verilmelidir.

Kaldı ki feshin haklı nedene dayanıp dayanmadığının mahkemece araştırılması noktasında işçinin gerçekten bir eğitime ihtiyacı olup olmadığı; işverenin işçiyi yıldırmak için bu yönde bir dayatmada bulunup bulunmadığı; mühendisin, müşteri ilişkileri konusunda yeterli bir eğitim verip veremeyeceği hususları gerekirse incelenebilir.

Ayrıca 25/II-g uyarınca peş peşe 2 gün ve bir ay içinde 3 iş günü ya da bir ay içinde iki ayrı tatilden sonraki iş günü işe gelmeme gibi bir durum söz konusu olmadığından işten ayrı kalınan 1,5 günlük sürenin herhangi bir etkisi olmayacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla..
Old 27-04-2012, 12:51   #3
üye32062

Sn. Engin bey ayrıntılı yanıtınız için çok teşekkür ederim. Bende gıda mühendisinin bu konuda yetkin olduğunu düşünmüyorum. Belirttiğiniz hususların incelenmesini talep edeceğim.

Yazılı savunma alınmamış, 19.04.2012 tarihinde son kez iyiniyetle ihtar ettik, bunu da dikkate almadın şeklinde bir iddia var ancak müvekkilin bu konuda bilgisi yok, böyle bir evrağa imza da atmamış. Muhtemelen dava aşamasında "feshin süresinde olduğunu ispatlamak için" üzerinde müvekkilin imzası bulunmayan bu içerikte bir tutanak sunacaklar. Ne değeri olur emin değilim.
Old 28-04-2012, 22:37   #4
Av.Selim Balku

Eğitim verenin mesleğinden ziyade, feshin usulüne dikkat edilmesi gerekir.

İşçi belirsiz süre ile çalışıyorsa işveren, işçinin davranışı ve ve verimi ile alakalı bir sebeple hizmet akdini feshetmeden önce yazılı savunma almalıdır.

Fesih ederken de sebebini açık ve anlaşılır bir şekilde belirlemedir. Yasanın 19. maddesinde bu husus dile getirilmiştir.

Ancak

19. maddenin devamında belirtildiği üzere 25-II sebepleri yapılan fesihde bu durum aranmayabilir.

Olay 25-II/h fıkrasına göre feshedildiyse

ve işçinin uyarı ile birlikte performans artırmaya veya davranışları geliştirmeye yönelik eğitim alması, işçinin ödevi ise,

buna rağmen 25-II/h) İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi durumuna istinaden yapılan fesih, haklı fesih olarak değerlendirilmelidir. Diye düşünüyorum...
Old 29-04-2012, 16:48   #5
Av.Evran KIRMIZI

Bence, verilecek olan eğitim çalışma koşullarında değişiklik getirmiyorsa, çalışma sürelerinin dışında fazladan işyerinde kalmayı gerektirmiyorsa ve bu konuda iş sözleşmesinde hüküm yoksa işçinin eğitimi reddetmesi işveren için haklı fesih nedeni oluşturur. İşyerindeki eğitim işverenin yönetim hakkı sınırları içindedir. Hatta çoğu zaman bu eğitimin verilmemiş olması işvereni (özellikle iş kazalarında) sorumlu duruma sokar. Bu eğitimin gıda mühendisi tarafından verilmesi sonuca etkili değildir. Makul süre devam edecek olan eğitim iş koşullarında değişiklik sayılmaz. Fesih bildiriminin süresinde olduğu da görülüyor. 25/2 ye göre fesihlerde savunma alma zorunluluğu yoktur. (m.19/2)
İşçi açısından bu davayı kazanmanın bana göre tek yolu, eğitim için işçinin çalışma saatleri dışında işyerine çağrılması ve/veya alıkonulması fakat buna ilişkin fazla çalışma ücretinin ödenmemesi olabilir. İş sözleşmesinde eğitimlere katılma zorunluluğu yoksa işçi eğitim için de olsa işyerinde kaldığı süre için fazla çalışma ücretini hak eder. Aksi halde işveren eğitimi işçinin çalışma saatleri içinde vermelidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi