Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kat karşılığı inşaat sözleşmesi

Yanıt
Old 25-02-2011, 13:48   #1
AV.HANİFE

Mutsuz kat karşılığı inşaat sözleşmesi

Merhaba.Elimde kat karşılığı inşaat sözleşmesi mevcut.Sözleşmeye göre zemin üzerinde 7 kat yapılacak toplam 16 daire zeminle birlikte.1.ve 2.katlardaki toplam 4 daire müvekkilim arsa sahibine ait olacağı kararlaştırılmış.maddenin devamında Bunların dışında kalan tüm bağımsız bölümler müteaahhite ait olacaktır.(Kottan dolayı çıkacak olan dairelerde müteahhite ait olacaktır). hükmü mevcut.
Müteahhit 7 katlı 16 dairelik inşaatı zemin üztü 9 kat 20 daire şeklinde yapmış.Benim kot farkı olarak bildiğim zeminin altında kazanılan dairedir.Ama burada zeminin üstüne iki kat daha çıkılmış ve fazladan 4 daire yapılmış.
Arsa sahibi vekili olarak ben şunu sormak isityorum.Yukarıdaki maddeye göre kot farkı hakkındaki bilgim doğrumudur?
ben arsa sahibi vekili olarak fazladan kazanılan 4 daireden hak talep edebilirmiyim??
Bu fazladan kaznaılan 4 daire için açacağım davada nasıl talepte bulunmalıyım?
Old 25-02-2011, 15:43   #2
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Sayın meslektaşım,tabi müteaahidin yapmış olduğu inşaat sözleşmeye aykırı, kot farkı iki kat fazlalık mı doğurdu yani!7 kata kadar olna izin 9 kata mı çıktı o belediye sınırlarında...Öncelikle bir tespit yaptırsanız iyi olur diye düşünüyorum,saygılar...
Old 28-03-2011, 12:13   #3
ömergünay

3030 sayılı belediyeler tip imar yönetmeliği

8) Tabii zemin: Arazinin hafredilmemiş ve doldurulmamış halidir.

9) Saçak seviyesi: Binaların son kat tavan döşemesi üst kotudur.

10) Bina yüksekliği: Binanın kot aldığı noktadan saçak seviyesine kadar olan mesafesidir. Imar planı ve yönetmelikte öngörülen yüksekliktir.
2)Tabii zeminden kotlandırma

Arazinin meyilli olması durumunda, parselin tabii zemini yoldan yüksek ve ön bahçe mesafesi (10.00) m. veya daha fazla veya parselin tabii zemini yoldan aşağıda ve ön bahçe mesafesi (15.00) m. veya daha fazla ise tabii zeminden kot verilir.Yola göre yüksek olan parsellerde, tabi zemin kotu, o parseller için bordür seviyesinden verilecek kotu (3.00) m.den fazla geçemezBir yola cepheli veya birden fazla yola cepheli olup, üzerinde birden fazla yapı yapılması mümkün olan parsellerde kot, her binanın köşe kotlarının aritmetik ortalaması alınarak bulunur. Ancak, yola nazaran (3.00) m. yüksek olan parsellerde, tabii zemin kotu ilgili belediyenin imar birimince yapı adasının tamamının bu madde hükümleri çerçevesinde etüdü ve bunun belediye encümenince kabulü ile yapılır
Old 05-08-2011, 13:18   #4
Av.bozkara

Sayın Av. Hanife hanım, aynı durum benim müvekkilin de başına geldi ve şu anda konuyu araştırıyorum. ufak bir fark var ama. benim müvekkilim yüklenici konumunda. davayı açabildiniz mi? Ne gibi bilgiler edindiniz?
Old 08-08-2011, 13:14   #5
AV.HANİFE

Sayın Av.bozkara..Ben müvekkilimden kaynaklı sebeplerle davayı açmadım.Ama yaptığım içtihat araştırması sonucunda sizin de işinize yarayacak olan Y.15.H.D. nin 12.09.2007 tarih 2006 / 4666 E.-2007/5275 K.sayılı kararı ile Y.15. H.D. nin 16.02.1998 tarih 1997 / 5104 E-1998 / 533 K.sayılı kararlarını incelemenizi tavsiye ederim.
Old 08-08-2011, 13:36   #6
madlock

Değerli Meslektaşım; Öncelikle kot farkı konusundaki düşüncenizin doğru olduğunu düşünüyorum. Ancak daha önemlisi; yapılan inşaatın her anlamda mevzuata uygun olduğunu kontrol ediniz. Bence bu tip sözleşmelerde kararlaştırılan paylaşımın haricinde ekstra paylaşımların düzenlenmesi mütaahhitin plana aykırı inşaat yapmak iradesinde olduğunu göstermektedir. İnşaat planı belli ise kot farkı olup olmadığı, kot farkından daire elde edilip edilemeyeceği de bellidir. En önemlisi dava açmadan önce şu hususu göz ardı etmeyin. inşaatın ruhsatsız olması nedeniyle korunacak bir hukuki değer bulunmamaktadır gerekçesi ile reddedilen bir müdahalenin men i davası biliyorum. yapılacak şey fazla yapının kot farkına girip girmediğinin tespiti ile girmiyorsa sözleşmeye aykırılık nedeniyle tapu iptal davası ile müteaahhiti zorlamak olabilir diye düşünmekteyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi